Seo Teknikleri

Yoast Seo İle Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Yoast seo eklentisi, seo uyumlu makale yazmaya yardımcı bir programdır. WordPress eklentisi olan Yoast seo ile seo uyumlu yazı yazmak bazı kuralları gerektirir. Program makaledeki hataları direk olarak yansıtır. Yoast seo sitenizde kurulu değil ve nasıl kurulacağını bilmiyor iseniz WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu  yazısından detaylı olarak kurulum ve ayarları yapabilirsiniz.

WordPressin bir güzel yanı ise Yoast Seo İle Seo Uyumlu Yazı Yazmak olacak.

 Bunlardan başlıcaları;

 • 300 kelime alt limiti
 • Odak anahtar kelimeyi yazı içinde kaç kez kullanıldı?
 • Makalede görselin bulunması ve alt etiketlerinin odak anahtar kelimeyi içermesi.

Bu ve benzeri hataların düzeltilmesi için ekrana hata uyarısı verir. Şimdi tek tek ele alalım. Yoast seo eklentisinin tüm işaretlerini yeşile çevirelim.

Yoast Seo İle Seo Uyumlu Yazı Yazmak
Yoast Seo İle Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Okunabilirlik (readability)

 • Bu metin alt başlık içermiyor hatası= Şuan yukarıdaki “readability” başlığını eklemem hatayı ortadan kaldırdı. Hatayı kaldırmak için h1,h2,h3,… gibi makale içinde başlıklar eklenmesini istemekte. Yazının kullanıcılar tarafından sıkıcı olmadan okunmaya neden olmasını sağlıyor. Düz bir metini uzun süre okumak sıkıcı olur değil mi ? Ya biraz görsellik eklemek gerekiyor yada alt başlıklar ile kullanıcıyı sıkmadan daha uzun süre sitede kalmasını sağlıyor.
 • Paragrafın hiç biri çok uzun değil= Burada istenen alt başlığın atılmasının ardından diğer başlığa geçene kadar olan yazının 250 kelimeyi geçmiyor olması ile alakalı. 250 kelimeyi geçen başlıklar okuyucular tarafından sıkılma sonucu siteyi terk etmesine yol açar.
 • 5.9% oranındaki cümleler  ve daha fazla kelime içeriyor ki bu önerilen en fazla değer olan 25% değerinden fazla.= Burada  vurgulanmak istenen bir cümlenin 20 kelimeyi ggeçip geçmemesi ile alakalı. Eğer cümle 20 kelimeyi aşıyor ise Devrik cümlelerin olası olabileceği, Okurun uzun cümleyi okumaktan sıkılacağını düşündüğü için hata olarak ekrana yansıyacaktır. Cümleler 20 kelime üzerine çıkmaması iyi olacaktır.

ANAHTAR KELİME (Keyword)

 1. Metin 200 kelime içeriyor=Yazılan yazının alt başlıklar dahil kelime sayısından kaynaklanan bir uyarıdır. 300 kelimenin altında ise kırmızı olarak işaret verecektir. 250 kelime civarına çıkıldığında turuncu olarak uyarı veriyor. 300 kelimede ise tamamen yeşile dönüyor.
 2. Bu sayfada hiç görsel bulunmuyor= Böyle bir hata ile karşılaştı iseniz. Öne çıkarılmış görsel yada metin içi görsel eklediğinizde yeşile dönecektir.
 3. Bu sayfadaki görseller hedef anahtar kelime için alt özelliğine sahip değil= Yoast seo için girilmiş keyword ne ise yüklenen resimlerin alt etiketlerinde anahtar kelimenin geçmesi ile alakalı. Makalede anahtar kelime ne ise görseli eklerken anahtar kelimeyi en az bir görsele eklemelisiniz. Resim ismini anahtar kelimeniz ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.
 4. No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate= Eğer böyle bir hata ile karşı karşıya kaldı iseniz. Makale ile alakalı alanında otoriter bir siteye link çıkışı sağlamalısınız. Link çıkışı sağlamak o makalenin de kaliteli olduğunu arama motorlarına söyleyecektir.
 5. No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate= Böyle bir uyarı almak ise site içinden diğer sayfalarınıza link çıkışı verip vermediğiniz ile alakalı. Eski bir yazınıza makale içinde link vermek sorunu ortadan kaldıracaktır.
 6. Mevcut kopyanızda anahtar kelime / cümle öbeklerini herhangi bir alt başlıkta (H2 vb.) kullanmamışsınız= Böyle bir uyarı vermesi anahtar kelimenin h2 tagı arasında geçip geçmediğini bize söylüyor. Yazı sonlandırma da veya makale arasında görselliği bozmayacak şekilde h2 etiketi ile anahtar kelimeyi ekleyerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 7. Odak anahtar kelime ilk paragrafta yer almıyor= Böyle bir hatanın sebebi anahtar kelimeyi yazının giriş bölümünde yazıp yazmadığınız ile alakalı. Yazıya başlarken enter tuşuna basmadan yani satır başı yapmadan önce anahtar kelimenin paragrafta yer alıp almaması ile alakalı.

DİĞER AÇIKLAMALAR

 • Çok iyi, daha önce bu odak anahtar kelimeyi hiç kullanmamıştınız= Yoast seo ile seo uyumlu yazı yazmak için odak anahtar kelimeye ihtiyaç vardır. Eğer başka bir yazınızda odak anahtar kelimeyi kullandı iseniz yeni yazacağınız yazıda kullanmamanız gerektiğini söyleyecektir. Hangisinin arama sonuçlarında öne çıkması gerektiği ile ilgili çelişki yaratacağını açıkça söylüyor.
 • Meta açıklamasının uzunluğu yeterli/yetersiz= Yoast seo’da bulunan kod parçacığını düzenle butonuna tıklayınca açılan, meta açıklaması kısmına girdiğiniz sözcük sayısı ile alakalıdır. 30 kelimeyi geçmemesi önerilir. Harf sayısını baz alarak hesaplama yapar. 30 kelime yaklaşık değerdir.
 • The SEO title has a nice length.= Böyle bir uyarı vermesi makale başlığınızın uzunluğu ile alakalıdır. Çok uzun yada kısa olması durumunda hata verecektir. Yapılması gereken uzun başlıkları kısaltmak, kısa ise uzatmak.

Yazdığınız makaleleri satmak istiyor iseniz size kolay rehber olarak makalelerinizi nasıl satacağınız hakkında bir rehber niteliğinde konu ile buluşturmak istiyorum. MAKALE YAZARAK PARA KAZANMA

Yoast Seo İle Seo Uyumlu Yazı Yazmak ve hataların açıklaması çözümleri ile birlikte bu şekilde sıralanıyor.  Bol trafikli günler

 

2 Ekim 2017 16:15:47

4 Yorum

 1. No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate. bu hatayı alıyorum yukarda nedenini yazmışsınız ama bunu nasıl gidericem peki ? ne yapmam gerekiyor ?

  1. Bi tür uyarıyı dışarıya giden backlinkte ve iç linklemede benzer hatayı alırsınız. Size verilen uyarı dışarıya link vermek. Link çıkışı yaparken dikkatli olun rastgele bir siteye link vermeyin. Örneğin google da nasıl arama yapılır? Başlıklı bir yazınız için aynen şu şekilde link çıkışı yapın. “Google da arama yapmak için GOOGLE
   Adresine giriş yapın” bakınız googleye url ile link verdim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir