Seo Teknikleri

2019 Backlink Kaynaklarını Etkili Kullanma Rehberi

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

2019 yılına girerken çeşitli webmaster forumlarında 2019 backlink kaynakları adı altında bir çok güncel link çıkışı yapabileceğiniz siteler yayınlanacağından eminim. Her yıl bu böyle olmuştur. Bir çok kişi bu başlıklar yüzünden sitesine backlink almaya başlamış ve sonuç her zaman hüsranla bitmiştir. 2018 yılında da backlinklerin etkisinin önceki yıllara göre daha az etkili olduğunu görebiliyoruz. Kaliteli içerikler her zaman daha görünür olmuştur. Ayrıca kaliteli içeriklerin kullanıcılar tarafından paylaşıldığı için kalıcı backlink ile desteklenerek ilk sıralarda kalıcı olmayı başarmışlardır. Bu yazıda backlinklerin nasıl daha etkin biçimde kullanılacağına yer verilecek. Umut ediyorum ki 2019 backlink listesinin rağbetine kapılıp yanlış SEO stratejisini sitenize uygulamazsınız. En iyi backlink ekleme yöntemlerini siz okurlarıma açıklıyorum. Bakalım nasıl oluyormuş backlinkleri etkin kullanmak.

BACKLİNK NEDİR ?

En kısa tanıtımıyla bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu linklerdir. Arama motorları gözünde bu durum kaliteli olan içerikler kullanıcılar tarafından başka yerlerde paylaşılır. Paylaşılan içerikler kalitelidir mantığı ile kullanıcıların hareketlerinden edindiği bilgiler ile asıl kaynakta bulunan içeriği arama sorgularında daha üst sıraya çekmektedir.

BACKLİNK NE ZAMAN ALMAYA BAŞLAMALIYIM ?

Yeni bir siteye sahipseniz en son yapacağınız işlemlerden olarak belirlemelisiniz. Yeni sitelerin backlink alması, fazlaya kaçılması durumunda arama motorları tarfından kalıcı cezalara neden olabilmektedir. Yeni açılan siteler için bu cezaya tabi tutulmak daha kolaydır. Arama motorları yeni sitelerin link almasının güç olduğunu düşündüğü için site yöneticileri tarafından sırf sıralama kazanmak için yapılan, doğal olmayan hareketler olduğunu fark eder. Örnek verecek olursak. Google’da dizine eklenmemiş bir sitenin diğer sitelerden bir anda link gelmesini düşünün. Daha google’ın haberi yokken o siteden başka sitelerin nasıl haberi oldu da link gönderiyor. Yorumlama şekli olarak tamda bunu anlatmaya çalışıyor aslında. Başka bir deyişle çok az içeriğe sahip sitenin farklı kaynaklardan çok fazla link geliyor olması yine aynı durumu doğuracaktır. Yeni siteler için backlink alma zamanını yeniden gözden geçirmelisiniz. Hep genel bir yargı vardır. Altı aydan önce backlink almayın. Hayır öyle bir kavram yok.

  • Sitede yeterli içerik sayısına ulaştığınızda
  • Kaliteli içerikleri sitede barındırdığınızda
  • Site içi SEO ayarlarının bir çoğunu gerçekleştirdiğinizde
  • Bir kaç organik ziyaretçi sayısına ulaştığınızda

Eğer yukarıda ki listeyi tam anlamı ile sağlayabiliyorsanız. Backlink almaya başlayabilirsiniz. Tabi yine doğal gözükecek hareketler ile bunu sağlamalısınız. Çok yaşlı domaine sahip olsanız, İçerikleriniz istediği kadar kaliteli olsa, Site içi SEO ayarları %100 olsa bile para ile alınan backlinkler sitenizde tespit edilirse kurtulma şansınız yoktur. O yüzden doğal yöntemler ile bunu yapmayı deneyin.

İLGİLİ SİTELERDEN ALINAN BAĞLANTILAR

2019 backlink kaynakları yayınlandığında her site için farklı işe yarar siteler yer alacaktır. Sizin sitenizin yayın kategorisi ne ise o kategoride yayın yapan sitelerden link almak en doğru hamle olacaktır. Yani listenin tamamını alıp link kasmaya çalışmayın. Sonuç hüsran ile bitecektir. Listelerde yer alacak bazı kategoride siteler vardır. Bunlar forum sitesi olabilir veya soru cevap siteleri bu tür siteler tüm kategoride yayın yapan sitelere uygundur ve backlink alınabilir. Burada dikkat etmeniz gereken sitenin otoritesi ve bağlantınızı nasıl bıraktığınızdır. Alakasız bir konu altına link bırakmak gibi bir takım yanlışlar ile sadece url adresi yer alsın yeter mantığı ile link bırakmak yapılabilecek muhtemel yanlışlar arasında. Bağlantıyı bıraktığınız sayfa bağlantı giden adresinize uyum sağlamalı. Ya sizi tanıtan etkili tanıtım yazısı yada sorulmuş bir sorunun cevabını barındıran bir url adresiniz yer almalı.

OTORİTELİ SİTELER

Otoriter sitelerden link almak çoğu zaman kaliteli bağlantılar oluşturduğunuz anlamına gelir. Çünkü arama motorlarında marka olmuş siteler hem sitenizin kullanıcılar tarafından daha hızlı tanınmasına neden olur hemde domain otoritesinden siteniz olabildiğince çok fayda sağlar. Yukarıda ki yazdıklarım sağlanıyorsa bu tür sitelerden alınan bağlantılar her zaman trafik kaynağı ve etkili backlink kaynağıdır.

BACKLİNKİ HANGİ SAYFAYANIZA ALMALISINIZ ?

Çoğu zaman gündemde olmuş ama kesin bir cevap kazanamamış olan bir konuydu. Taki bunun testini gerçekleştirene kadar. Bunun testini gerçekleştirdim ve tam olmasa da büyük bir açıklık sağlayabildim. Backlinkleri konu başlıklarına mı yoksa ana sayfaya mı almalıyım? Bunun kararını sizler vereceksiniz. Şu bağlantıyı okumanızı öneririm. https://muslumbaser.com/backlink-anasayfaya-mi-konulara-mi-alinmali

TRAFİK ÇEKMEK

Backlinklerin amacı sitenin üst sıralarda yer almasını sağlamak olduğu kadar siteye trafik çekmeyi de sağlamaktır. Sitenize trafik getiren bağlantılar en etkili backlink kaynaklarınızdır. O bağlantı üzerinden sitenize kullanıcılar geliyor ve sitenizde vakit geçiriyorlarsa ondan kaliteli bir backlink düşünülemez. Geri bağlantı alırken bunları göz önünde bulundurmalısınız ve bağlantınızı buna göre almayı denemelisiniz. Nasıl olacak? Yine bir örnek vereyim. Bir foruma girdiniz ve en iyi “wordpress soru cevap eklentisi hangisi” buna benzer bir soru sorulduğunu varsayalım. Sitenizde de daha önceden yayınlamış olduğunuz şöyle bir başlık var. “WordPress en iyi 5 soru cevap eklentisi” Böyle bir sorunun altına kısa açıklama ekleyerek soruyu soran kişiyi sitenize kesin çekersiniz. Ayrıca o konuyu okuyan kişiler ilk sizin cevap verdiğinizi gördüğü için bağlantınız üzerinden sitenizi ziyaret edecektir. İlerleyen dönemlerde aynı sorunun cevabını arama motorunda arayan kişiler ilk cevap sizin olduğu için bıraktığınız bağlantıya tıklamaları çok yüksektir. Size sürekli olarak trafik sağlayacaktır. Örnekteki gibi trafik sağlayan linkleri almayı deneyin. Bu sizin taktikleriniz ile gerçekleşir.

İÇERİK KALİTESİ

Sizin site içi içeriklerinizin kaliteli olması kadar link alınan adresinde o kadar kaliteli içeriğe sahip olması gerekir. Bağlantı alınacak adresin domain otoritesi yüksek olabilir, bağlantı bırakacağınız sayfanız SEO uyumlu içerik olabilir. Burada yeni açılacak olan sayfanın kalitesiz olması bağlantınızı zayıflatacaktır. Tanıtım yazısı yazacağınız bir sayfa oluşturdunuz ve burada kendi sitenizi tanıtmaya başladınız. Kalitesiz bir içerik hazırlayarak o metinler arasından sitenize link sağlamak kaliteyi düşürecektir. Ayrıca karşı tarafında yazdığınız içerikten faydalanması için etkili yazılar yazın. Hem karşı taraf hemde siz trafik kazanmış olacaksınız.

22 Aralık 2018 10:37:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir