BLOG ve PARA

6 Ay Blog Yazmadım Sitede Neler Oldu

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Güncel olmak BLOG yazarları için olmazsa olmazlardan. SEO ile de doğrudan alakalı. Sürekli olarak yazı yayınlayan BLOG yazarı olarak. İşlerimden ötürü 6 ay süre ile yeni yazı girişi yapamadım bu sürede sitede neler değişti? Başıma gelenler neler oldu? Sorularına cevap verecek yazı hazırlamak istedim. Daha önce SEO’da güncelliğin önemi hakkında yazı yazmıştım. Orada bilinen tecrübeler ve kısa süreli güncellik kaybı yaşadığım deneyimleri baz alarak yazmıştım. Bu kez çok uzun süre yeni yazı girişi sağlayamadım. Neler oldu başlayalım.

GOOGLE VE SEO

Güncel olmak SEO

En çok trafik sağladığım yer google idi. Güncelliği sağlayamadıktan sonra bazı yazı başlıklarım sıralamadan yavaş yavaş gerilere düştü. Sıralamada 1 sıra bile kaybetmem trafiğim de oldukça düşüş göstermesine neden oldu. Bazı çok iddialı kelimelerim de de ciddi düşüş sağlandı. Beşinci sırada olan anahtar kelimem şuan 14. Sıraya kadar gerileme gösterdi. Halada düşmeye devam ediyor. Trafiğim de toplamda %75 azalma yaşadım. Yani günlük 100 tekil ziyaretçim varsa 25 tekil ziyaretçilere kadar geriledi. Sürekli ziyaretçilerim de mail yoluyla veya yorumlarda BLOG yazmayı artık bıraktın mı tarzında sorular yöneltti. Cevap vermeyince de artık gelmez oldular. SEO açısından büyük kayıp yaşamış oldum. Geri toparlamam uzun süre alacak.

Adsense gelirleri de ziyaretçi kaybı ile doğru orantılı olarak düşüş gösterdi. %75 kayıpta oradan sağladım. Belki de daha fazlası kaybım oldu. En önemlisi ziyaretçilerde ki ani gün gün azalma olmasıydı. Önemsiz bir konu yazsaydım dahi güncellik kaybolmayacağı için diğer konu başlıkları bundan etkilenerek tepede kalacaktı. Yeni yazılan yazılar ziyaretçi çekmese bile eski yazıları ve tüm siteyi genel olarak etkilediğini öğrenmiş olduk. Geçen süre içerisinde bazı diğer SEO kriterleri de olumsuz etkilenmiş olabilir mi? Belki de bundan ötürü trafik kaybı yaşadım. Evet aklımda deli sorular. Backlinkler ve diğer tüm site ayarları aynı idi. Bir kaç spam link gelmiş onları da disavow yaparak kurtuldum ama hiç bir şekilde eski haline geri dönmedi. Eksiğim sadece güncel olmamaktı başkada bir sorun bulamadım.

ALEXA

Alexa sıralama etkisi yapan bir durum değil ama müşteriler, link satın almak isteyen kişiler, webmaster arkadaşlar geneli alexa değerlerine bakarak sitenin SEO puanını ölçüyorlar. BLOG’a daha önce bir çok link çıkışı gibi teklifler almıştım. O zamanlarda Alexa TR 9k  Globalde ise 700k seviyelerinde idi. Haliyle siteyi ziyaret eden kişiler. Direk olarak çok kaliteli bir site mutlaka link çıkışı satın almalıyım diyerek bir anda müşterim oluyorlardı. Şuan öyle teklifler almaz oldum. Yeni yazı girişleri sağlayarak alexa değerlerini yükseltebilirsiniz. Hatta her gün yazı girişi yaparak Kısa sürede alexa değerlerini çok iyi seviyelere getirebilirsiniz. Alexa güncel olmaya önem veriyor. O yüzden alexa değerleri BLOG yazarları için önemli olduğunu bizlere tekrar gösteriyor.

24 Mayıs 2018 11:31:40

2 Yorum

  1. Geri bildirim: newspaper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir