Web Kullanımı

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı ?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Bugün web site sahiplerinin en çok sıkıntı yaşadığı yanlış reklam yerleşimi nedeni ile sitelerindeki ziyaretçi sayısına ters orantılı gelir sağlayanların sorunlarını çözmek için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı. Sorun yaşadığınız durum, ziyaretçiniz olmaması ise YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SEO yazımı okuyabilirsiniz. Reklam analizi nasıl yapılır. Bunu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Eğer bir web siteniz var ise Sitenizde yayınladığınız reklamların analizini nasıl yapacağınızı bilmiyor olamazsınız ama ben yinede açıklayayım. Sonra söylemedi demeyin.

REKLAM ANALİZİ NASIL YAPILIR

Sitenizde yayınladığınız reklamların analizi yapmak için hangi firmanın reklamını yayınlıyor iseniz onun paneline gidin reklamlarım sekmesini bulun ve hangi reklamın ne kadar gösterildiğini. Gösterimlerden kaç kişinin tıkladığını kafanızda bir analiz edin. Her reklam firması yeterince güvenli değil eksik gösterim ve tıklama yapabiliyor. Bu hususa dikkat etmeniz gerekmekte. Eğer yetersiz bir tıklanma olduğuna kanaat getirdiyseniz yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Reklam analizi yaparken bencil davranmayın. On kişinin gösterim aldığı bir reklam için iki kişi tıklıyor ise bu muhteşem bir performanstır. Reklam optimizasyonu yapmanıza gerek yok. Ben en çok tercih edilen googlenin reklam ağı olan adsense üzerinden konuyu ele alacağım. Adsense de yine panele giriş yaptığınızda reklamlarım sekmesinde ki Reklamları analiz edebilirsiniz. Artık Reklam analizini yaptık ve düzenlememiz gerek öyleyse başlayalım.

REKLAM YERLEŞİMİ NASIL OLMALI

Reklam yerleşimi nasıl olmalı konusunda bir fikir almak istiyor iseniz. İnşallah size yardımcı olabilirim. Günlük hayattan ele alalım bu olayı isterseniz daha anlaşılır olur diye düşünüyorum. Basit bir örnek vereyim Siz hiç önünde yazı, ok, veya ürün olmayan bir işletme gördünüz mü? Gördüyseniz istisnadır o işletmenin de iyi gelir elde ettiğini söylemek çok zordur. Bizde bu örneğimizden yola çıkarak reklamları ziyaretçilerimizin gözüne gözüne sokmamız gerek. Tabi ki bununda bir adabı vardır. Her yere reklam yerleştirerek ziyaretçiyi bunaltmamak gerek her ikisinin de oranını iyi ayarlamak gerekiyor. Ben kendi şahsımca konuşayım ikide bir beni reklama yönlendiren siteleri anında terk etmişimdir. Buraya kadar yazdıklarımı şöyle özetleyelim. Reklamları Ziyaretçinin rahatça görebileceği yerlere yerleştirin küçücük bir alana yerleştirip o reklamdan gelir beklemeyin. Bunu yaparken ziyaretçiyi rahatsız etmeyin.

REKLAMLAR TIKLANABİLİR ALANLARDA OLSUN

Bunu yaparken dikkatli olmanız gerekli. Reklamlardan iyi gelir elde etmek istiyorsanız. Tıklanabilir olması gerekiyor. Buda şöyle ki ziyaretçi yanlışlıkla bile tık yapabilsin bunu çoğu kişi yanlış bulabilir ama iyi ayarlar iseniz hiç bir sorun olmayacaktır. Düşünün ziyaretçi sitede en çok nerede işlem yapar ? Kategoriler arasında geçiş yaparken, Yorum yazarken, gibi değil mi ? şimdi açılır bir kategoriniz var diyelim. Üzerine fare ile gelince 3 menü daha açıldı hemen açılan menülerin altında boydan boya uzanmış bir reklam olsa sizce tık alır mı ? Bence alır. Şuanda okuyorsunuz belki böyle yanlışlıkla siz bile dokunmuş olabilirsiniz. Hadi ama doğruyu konuşalım. Ben yapmadım demeyin yapanlar vardır mutlaka. Hatta telefonunuzun dokunmatiğin de arıza olduğunu düşünün uzun metinleri okumak için aşağı kaydırırken bir anda kendinizi reklam alanında buldunuz.

MOBİL REKLAM YERLEŞİMİ NASIL OLMALI

Yukarıdaki cümlede biraz değindik bu konuya ama az biraz daha üzerinde duralım. Siteniz mobil uyumlu ise (olmak zorunda zaten) Reklamları belirli alanlara yerleştirin. Bu metin içine olabilir. Metin içine metin reklam yerleştirin. Mutlaka yararını göreceksinizdir. Dedim ya herkesin telefonu sorunsuz değil. Mutlaka ekranda sorun yaşayan birisi gelir tıklar. Mobil içinde yorum kutusunun kenarlarına yerleştirin hem ziyaretçi odaklandığı için ilgisini çekebilir. Menülerin yanlarına reklam kodunuzu yapıştırın yine tık alma olasılığı fazla olacaktır.

AFİŞ REKLAM BULUNDURUN

300×600 boyutunda bir reklam mutlaka sabit her sayfanızda bulunsun. Reklamı sitenin sağ veya sol tarafına sabitleyebilirsiniz. Oldukça ilgi çektiği kesin en azından benim sitem için bu şekilde. İki yana da koysam olur mu ? diye soranlara ise cevabım. Bence gerek yok. Çünkü iki tarafa da yerleşen aynı boyuttaki reklamlar genelde her iki tarafta da aynı reklamı gösteriyor. Bir tarafta araba bir tarafta ayakkabı çıkmıyor genelde iki alanda da araba çıkabiliyor. Buda bizim şöyle bir durum ile karşı karşıya bırakabiliyor. Ziyaretçinin araba ilgisi yoksa o reklama bakmaz bile. Ama bir tarafta ayakkabı bir tarafta araba var ise ikisinden birinin ilgisini çekmesi daha muhtemeldir.

REKLAM YERLEŞİMİ İÇİN GÖRSELDEN YARARLANALIM

Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı
reklam analizini görselden anlatalım

Yukarıdaki resim reklam yerleşimi nasıl olmalı konusunu görsel açıdan da destekliyor. Görsel de reklamlar metin alanlarına Sayfanın sol tarafına büyük afiş şekline menülerin bulunduğu alana yerleştirilmiş. Böyle bir reklam yerleşimi kazancınızı maksimum seviyeye çıkaracaktır. Siteniz eğer video veya resim paylaşım sitesi ise bu anlattıklarımda biraz farklı yerleşim yapmanız gerekmekte.

Reklamları dediğim gibi yerleştirip sonuçlarını yorum kısmından iletirseniz Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı sorusuna daha detaylı cevap verebiliriz. Hep beraber deneyimimizi artırarak diğer insanlara yardımcı olma fırsatı yakalayabiliriz.

30 Temmuz 2017 19:37:42

4 Yorum

 1. Çok güzel bir yazı olmuş gayet açıklayıcı sitem için adsense reklam yerleşimini dediğiniz gibi yaptım günlük ortalama 40 TL olan gelirim ortalama 60 TL ye çıktı en iyi adsense reklam yerleşimi görseldeki gibi olması gerek
  Değerli paylaşımın için teşekkür ediyorum.

  1. Kazancınızın artmasına sevindim.Daha fazla kazanmanız dileğiyle.
   Sonuçlarını analiz edip buraya tekrar gelip rapor vermeniz takdire değer. Bu davranışınızdan ötürü teşekkür ederim.

   1. Bu blogdan daha öğreneceğim çok şey var. Tüm konularını sıkı takip eden ve her konuda ki bilgileri uygulayan biri olarak kesinlikle sitem için çok değişiklik oldu. Takibe aldım umarım böyle devam edersin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir