Web Kullanımı

Alan adı Seçimi Nasıl Olmalı? Alan Adı Alırken Bilmeniz Gerkenler

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Alan adı seçimi yaparken geceleri yatakta dönerek ne yapsam nasıl yapsam diye herkes düşünmüş olmalı. Alan adı ismimi mi içermeli yoksa kısa olan bir şeyler mi olmalı. Bazen alan adı sorgulama yaparak aklımıza gelenlerin bir çoğunun alındığını görerek tekrar düşünmeye sevk edildiniz. Alan adı seçimi ne kadar önemli biraz konu üzerinde duralım.

Alan adını satın almadan önce iyice düşündük ve alacağımız adı belirledik. Peki belirlediğiniz alan adı

  • Sizin ihtiyaçlarınızı yeterince karşılayabilecek mi ?
  • İnsanların aklında kalacak mı ?
  • Sizin isminiz sanalda var olacak mı ?
  • Arama sonuçlarına ne derece etki edecek ?

Ardı arkası kesilmeyen sorular. Sizin istediğiniz ne ? Adınızın internet de var olması mı ? Yoksa bir isimle marka imajı oluşturmak mı ? Önce buna karar verin gerisi nasıl olsa gelecek.  Eğer bir marka olmak için karar verdiyseniz. Alan adınız olabildiğince kısa olsun. Kısa olan isim hizmet şeklinizi tek kelime ile açıklasın. Bir ziyaretçi sitenizdeki içerikten fayda sağladıysa. Aynı içeriğe ve sitenin diğer içeriklerinden faydalanmak istediğinde bir site vardı neydi o sitenin adı diye düşünüp kalmasın.

Akılda tam olarak kalıcı olsun. Sitenize ait bir logo akılda kalıcılığı destekleyecek. Alan adı seçerken yapacağınız logo bile uyum sağlaması gerekiyor. Her şey en başında düşünülmeli. Sonradan düşünmek bazı şeyler için geç oluyor.

Anahtar kelimenin alan adında yer alması olayı vardı birde. Artık arama motorları buna takmıyor. Bunu da açık bir şekilde görebiliriz. İnternetten para kazanma yazınca google’a bir sürü domain ismi uyuşan site varken. Domain adı uyuşmayan diğer siteler birinci sırayı kapmış durumda. Buradan şunu anlıyoruz. Alan adı sıralama için eskisi kadar önemli değil.

Adınıza bir site açmayı hedefleyen birisi iseniz

alan adı seçimi nasıl olmalı
alan adı seçimi nasıl olmalı

Eğer adınız (Abdul caffar kanlıca oğlu) değilse sorun yok. Kısa bir isim soy isim ile bu iş tamamdır. Markanızı isminizle geliştirebilirsiniz. İsimlerin kısaltılması, isim soy isim baş harfleri ile güzel bir logo ile akılda kalıcılığı artırabilirsiniz. Siz yeter ki kaliteli bir hizmet sağlayın isminizden çok iyi marka olur. İnsanlar her gün konuştuğu bir arkadaşı gibi sizi tanır ve bilir. Hatta bazı domain isimleri var ki marka adı yaratmak için alınsa da yazarının ismini ve soy ismini biliyor durumdayız.

Adınıza açılmış bir site 1-0 geride başlar diyen kişilere gelsin son cümle. Sıralamaya etkisi yok denecek kadar az olan bir konu için neden böyle bir şey akıllara gelir ki ? Yoksa Google’ın güncellenen algoritmasını takip mi edemiyorlar. Her şey free millet açın sitenizi içerikleriniz kaliteli ve domain isminiz çok karışık değilse sorun yok.

Google‘ın bile çaresiz olduğu bir durum şudur. Milletin aklında kalma. Eğer akılda kalmayı başarırsanız ziyaretçiler direk olarak sitenize düşünmeden gelecekler. Çok akılda kalıcı olması da bir şeyi değiştirmiyor aslında. Artık millet işi kapmış tekrar gelmek istiyorsa yer işareti ekliyor. Tarayıcı geçmişinde kayıtlı olduğu için sadece domain isminizin baş harfini yazarak gerisini choromo’nun tamamlamasıyla geliyor. Hiç bir şey yapamayanlar bir konu başlığınızı aklında tutarak google arama sorgusundan çıkarıyor. Belirli bir süre sonra da hiç unutmaz hale geliyor.

Alan adı seçmek o kadar zor değil.

Peki google neden alan adının anahtar kelime ile bağlantısını sıralama kriterlerinden çıkardı ? Bunun cevabını verebilmek sizi daha iyi ikna edecektir. Google şunun farkına vardı. Alan adı kara borsası var. Adamlar en iyi alan adlarını satın alarak size çok yüksek fiyatlarda satmaya çalışıyor. Google bunu fark etti ve alan adının sıralama için etkisini yok denecek kadar az seviyeye indirdi.

Alan adı seçimi yaparken rahat olun çok düşünmeye gerek yok. Sadece uygun , akılda kalıcı, kısa, İsim Soy isim …. şeklinde olabilir.

5 Eylül 2017 14:15:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir