Web Kullanımı

Alexa Sorgulama Sıralama Nasıl Bulunur

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Alexa sorgulama işlemine geçmeden önce Alexa’nın ne olduğuna yüzeysel olarak bir bakalım. Alexa dünyadaki siteleri bazı kriterlere göre sıralamaya sokar. Bu sıralama arama motorlarına etkisizdir. Yani hiç bir arama motoru alexa sıralamasına göre arama sonuçlarında siteyi altta veya üstte göstermez. Fakat sıralama yapan bu şirket arama motorlarına göre benzerlik gösterdiği için bir nevi alexa ne kadar iyi ise arama sonuçlarında da üst sıralarda çıkması kaçınılmaz.

Sitenize reklam vermek isteyen bir kişi direk olarak alexa sıralamasına bakar. O yüzden büyük önem arz etmekte.

ALEXA SORGULAMA

Alexa sorgulamak için ALEXA SİTE İNFO bölümüne giriş yaparak sitenin adresini giriyoruz ve find butonuna basarak alexa sıralamasını öğreniyoruz. Geçmişe ait sıralamada grafik şeklinde gösteriliyor. Başka neleri bizlere sunuyor;

  1. Dünya sıralaması.
  2. Ülke sıralaması.
  3. Hangi kelimeden en çok ziyaret aldığı.
  4. Sitenin nereden trafik aldığı.
  5. Bazı alınan backlinkler.
  6. Benzer kategoride ki siteler.
  7. Siteye girenlerin cinsiyeti gibi bazı bir kaç bilgiler.

EKLENTİ İLE ALEXA SORGULAMA

alexa sıralama sorgula
alexa sıralama sorgula

Eklenti ile herhangi bir siteye giriş yapıldığında alexa sıralamasını direk olarak tarayıcının üstünde görmek istiyor iseniz yapmanız gereken Alexa toolbar eklentisini tarayıcınıza yüklemek olacak. Girdiğiniz her sitede alexa eklentisinin ikonuna tıkladığınızda dünya sıralaması, ülke sıralaması, benzer siteler, backlink adeti, gibi bazı bilgileri gösterir.

 

Yapmanız gereken chromo için sağ üst köşede ki üç çizgiye tıklayarak diğer araçlara geçiş yapmak. Ardından uzantılar sekmesine geçiş yapılıyor. En altta yer alan daha fazla uzantı edinin bölümünden gelerek açılan yeni sekmeye alexa traffic yazarak karşımıza çıkan eklentiyi ekliyoruz.

Tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan alexa ikonu çıkacaktır. Herhangi bir sitede iken üzerine tıklayarak o sitenin sıralamasını rahatlıkla görebilirsiniz.

 

16 Ekim 2017 10:53:37

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Google Alexa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir