Seo Teknikleri

AMP Nedir (Accelerated Mobile Pages)

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Sürekli olarak algoritma güncellemesi ve yeni çıkardığı algoritmalarla SEO dünyasında kendinden sıkça adını bahsettiren google, iki yıl önce duyurduğu AMP için artık siteleri zorlamaya başladı. Bir çok site yöneticisi AMP kurulumu yaptı. Peki AMP nedir ? AMP Ne İşe Yarar ? WORDPRESS AMP NASIL KURULUR ? AMP nin SEO ya etkisi var mı ?

AMP NEDİR ?

Mobil kullanıcıların sayfaları daha hızlı açmasına yarayan uygulamadır. Google mobil kullanıcıların giderek arttığını ve arama yapan kullanıcıların sayfalar arası yavaş gezinti yaptığını biliyordu. Çözüm bulmak için çalışmalar başlatacağı SEO BLOGların da yer yer konu olmuştu. Google ‘ın çözüm aradığı proje AMP den geldi. Google tamda aradığını bulmuştu. İlk duyuruya yapan ve webmaster tools hesabına yansıtan büyük şirket google oldu.

AMP NE İŞE YARAR ?

Herhangi bir siteye giren kullanıcı sitede http sorgusu oluşturur. Site ise http sorgularına yanıt vererek aradığınız sayfanın size gösterilmesine olanak sağlar. Mobil kullanıcılar ise internet yavaşlığı ve girilen sitenin http sorgularıyla baş edemeyerek yavaş çalışan site ile karşı karşıya bırakır. Kullanıcılar sitede daha yavaş gezinti yaparlar. Site kodlamaların Javascript ve Css kodları siteyi daha yavaş hale getiren ve uzun süre tıkladığınız sayfanın açılmamasına neden olan durumdur. Google AMP ise Javascript ve CSS boyutlarını Minimum seviyeye indirerek Html sayfalara çevirir. Düz kodlanmış bir sayfanın açılışı javascript kodlarının hiç olmadığı sayfaların açılış hızı daha yüksektir. Burada amaç sade kodlanmış site arka planında kodlama yükünün en az olduğu site tasarımı ile en hızlı açılan sayfalar inşa etmek. AMP mobil kullanıcılar için devreye giren kullanıcı deneyimini artıran uygulamadır.

WORPRESS AMP NASIL KURULUR ?

google-amp-eklentisi
google-amp-eklentisi

WordPress tabanlı oluşturulan siteler için AMP kurulumu küçük bir eklenti ile yapılabilir. Başka hiç bir şey yapmalarına gerek yoktur.  WordPress siteler için eklenti arama kısmına gelip AMP yazarak görselde eklediğim eklentiyi yükleyerek etkinleştirin. Yaklaşık bir hafta süresinde siteniz arama sonuçlarında AMP şeklinde gösterilecektir. Eklentiyi ilk kurduğunuzda test etmek için herhangi bir adrese giderek sonuna amp ekleyin.

Örnek: https://muslumbaser.com/hit-kaybetme/amp

Ya da şuradan test edebilirsiniz. AMP Test

WordPress tabanlı olmayan siteler için AMP yönergelerini takip edebilirsiniz. Yönergeler

AMP SEO YA ETKİSİ NEDİR ?

İlk duyurulduğunda SEO için etkisinin olmadığı ve sıralamaya hiç bir etkisinin olmayacağı google tarafından açıklanmıştı. 2018 yılında ise sıralamaya etkisinin olduğu UX deneyimini artırdığı için ziyaretçi potansiyelini doğrudan ve dolaylı olarak artırdığı gözlemlenmekte. Masa üstü aramalar için sıralamada herhangi bir etkisi hala söz konusu değilken mobil aramalar için bir tık daha avantajlı olduğu SEO uzmanları tarafından yapılan testler sonucunda sıralamaya etki ettiği kanıtlanmış oldu. Zaten google’ın sıralama faktörlerinde ilk üç sırada yer alan kriteri site hızıdır. Böyle bir projenin uygulanmaya başlaması sıralamada faktör olarak görünmemesi saçma olurdu.

Masa üstü site hızını artırmak için bazı çalışmalar yapmak için ise SİTE HIZLANDIRMA konusuna bakabilirsiniz.

 

10 Ağustos 2018 13:27:23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir