Seo Teknikleri

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin ilk aşaması ancak en önemli yapı taşlarından biridir. Bu yazımızda doğru stratejiler gerçekleştirmemiz için son derece önemli olan anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağı hakkında bazı teknik bilgiler ve fikirlere yer vereceğiz.

Google Suggest (Google Önerileri)

Arama motoru devi Google, SEO stratejilerimizi belirlememiz için anahtar kelime araştırması yaparken bize çok yardımcı oluyor . Bu hizmette Google, insanların en fazla sorguladıkları kelimelerin analizini yapıp bizlere sunuyor. Nasıl çalıştığına gelecek olursak, hedefe aldığımız kelimeyi yazdıktan sonra ilk çıkan öneriler insanların en çok aradıkları, sonrasında a, b, c, d  vb. harfleri kelimenin sonuna yazdığınızda bize anahtar kelimemiz + harf ile başlayan önerileri listeliyor. Böylece yeni kelimeleri bulabiliyor ve SEO çalışmalarınızda Long Tail SEO yöntemini kullanarak hedefe odaklı ziyaretçiler elde edebiliyoruz.

Anahtar Kelime Planlayıcı (Google Adwords)

Üzerinde çalışılacak site ticari olarak gelir sağlama hedefli ise reklam vermemek elde değildir. Bu durumda sitede reklam rekabeti olacağı için Anahtar Kelime Planlayıcı devreye giriyor ve en fazla aranan, yüksek rekabeti olan kelimeleri belirlememize olanak tanıyor. İlk olarak bahsettiğimiz Google Suggest tekniğindeki gibi uzun anahtar kelimeleri de listeleyerek çalışmanızı buradan çıkartacağınız listeye göre de yönlendirebilirsiniz.

Übersuggest

Google’ın anahtar kelime önerilerini inceleyerek bizlere bir analiz sunan Übersuggest,  araştırma sürecinde yararlanabileceğiniz etkili bir araçtır. Girilen aramalar karşısında Google Suggest önerilerini taramaya alan araç, 100’e kadar öneri sunabiliyor.

Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider, kendi sitenizin SEO analizini yapabileceğiniz gibi, farklı siteleri tarayarak da anahtar kelime araştırmaları yapabilmenize olanak tanıyor.

Link Sleuth

Link Sleuth, rakip analizi yapmanız için oldukça etkilidir. Sayfa üzerindeki meta açıklamaları, etiketleri çıkartır ve sunar.

WordStream’s Free Keyword Tool

WordStream’s Free Keyword Tool, bir kelime veri tabanıdır ve her ay internet üzerinde taramalar yaparak veri tabanını geliştirmektedir. Niş kelime aramasında oldukça işe yarayan bu aracı kullanarak birçok farklı kelime grubu üzerinden kendinize alternatifler bulabilirsiniz.

 

Anahtar kelime araştırmaları sadece bir kez yapılması gereken bir görev değildir. Sitenizin yapı taşlarından olan anahtar kelimeler, düzenli olarak bakım ve tekrar değerlendirme gerektirir. Kitlenizin ihtiyaçları sürekli değişime uğradığı için aradıkları kelimeler de sürekli değişir.

 

 

 

26 Ekim 2018 23:27:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir