Web Kullanımı

Arkadaşım Nerede Dev Konu Tek Rehber Beklenen Yazı Geldi

Bu yazıyı 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Böyle bir konuyu açmak ile hatamı yaptım bilmiyorum ama herkesin işini görecek tarzdan konu olduğuna eminim. Arkadaşım nerede veya sevgilim nerede, canlı takip uygulaması mümkün mü? Mümkünse yollar nedir? Konuyu yazmak ve derleyip yayına sunmam belkide günlerimi alacak uzun ve tekrar araştırılması gereken bir konu olacak. Çünkü çok farklı yöntemler ile arkadaş takip uygulaması yapılabiliyor. Gerekse karşı tarafın bilgisi dahilinde gerekse bilgisi dışında istediğin kişinin nerede olduğunu bulmak için yöntemler mevcut. Konuyu ne için okuduğunuzu kestiremediğim için normal yöntemler ve birisinin kaybolması durumunda karşı tarafın izin vermemesine rağmen yaklaşık konum  bulma yöntemleri ile en doğruya yakın sonuçları alacağınızdan şüphem yok. Bahsi geçen yöntemler android, iphone veya bilgisayar üzerinden arkadaşım nerede uygulamaları olarak geçer. Daha farklı yollarda konu içerisinde olacak mesela ip adresi ile arkadaşının nerede olduğunu bulmak gibi. Neyse konuya fazla dağıtmadan yöntemleri gün ve gün konuya eklemeye devam edeceğim. Konu bittiğinde İnternetteki tek arşiv olacağı kanısındayım.

GÜNCELLEME DEVAM EDİYOR.. 30.03.2019

SNAPCHAT ARKADAŞIM NEREDE UYGULAMASI

Snapchat sosyal paylaşım uygulaması ile arkadaş takip uygulaması mümkün. Hatta uygulamayı bünyesine alan ilk sosyal medya aracı olması snapchat için ayrıcalık oluşturuyor. Konum paylaşma veya arkadaş takip uygulamasına SnapMap adı veriliyor. SnapMap ile arkadaşlarınızın yerini görebileceğiniz gibi arkadaşınız olmayan kişilerinde yerini görmek mümkün. Bunları yapabilmek için bazı şartların oluşması gerekiyor. O şartlara bakacak olursak.

 • Nerde olduğunu görmek istediğiniz kişi arkadaş listesinde ekli olmalı.
 • Konum paylaşma özelliğini Herkese açık, Arkadaşlara açık veya sadece size özel açık duruma getirmeli.
 • Telefon konum özelliği açık olmalı.

Maalesef karşı taraf bu izinlerden herhangi birini sağlamıyorsa Snapchat gizlilik güvencesi gereği karşı tarafın nerede olduğunu sizlere göstermiyor. Sevgili veya arkadaş takip etmek, buluşmak için oldukça işi yarayan bir özellik. Nasıl kullanılır? Ona da bakalım.

Karşı taraf izinleri verdi veya yanlışlıkla konumunu açık hale getirdi varsayalım. Snapchat uygulamasına girdiğinizde kamera kısmında açıkken resimleri telefonda nasıl yakınlaştırıyor iseniz tam tersini yapın yani küçültme hareketini iki parmağınız ile yapın. Telefonda harita kısmı açılmış olacak. Arkadaş listenizde ekli olan kişilerin konumlarını buradan görebilirsiniz. Arkadaşınız olmayan sadece Snapchat kullanıcı adını bildiğiniz kişinin ismini arama butonuna yazarak en son nerede olduğu veya canlı olarak nerede olduğunu görebilirsiniz. Bir kişinin kaybolması gibi durumlarda en son nerede olduğu ve şuan ne yapıyor olduğunu öğrenme yollarından birisidir.

FACEBOOK YAKINDAKİ ARKADAŞLAR UYGULAMASI

Karşılıklı olarak arkadaşların birbirleri ile nerede olduğunu gösterme özelliği facebook’ta da mevcut. Facebook üzerinden kişilerin nerede olduğunu görmek için bazı şartların oluşması gerek. Yada bir yöntem ile karşı tarafın bilgisi kısmen olmadan nerede olduğunu bulmak mümkün. Herkesin cebinde android veya ios cihazlar mevcut ve facebook uygulaması yüklü olmayan hemen hemen kimse yok. Normal yollar ile nasıl arkadaş konumu bulunur ona bakalım;

 • Üç çizgi simgesine dokunun.
 • Yakındaki arkadaşlar butonuna dokunun.
 • Ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Listelerden hangi arkadaşınızla yerinizi paylaşmak istiyor iseniz. Kişiye özel tercihler yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için FACEBOOK KONUM yazısını okuyabilirsiniz.

Karşı tarafın izni olmadan facebook ile nasıl kişi takibi yapılır? Karşı taraf sevgili kardeş gibi yakınlarınız ise muhtemelen facebook şifresini de biliyor olmalısınız. Facebook uygulamasından üç çizgiye tıklayarak yakında ki arkadaşlar sekmesine gelerek kendi facebook adresinize izin verin. Karşı tarafın kendi cihazından konumu açmasını bekleyin. Telefonunun konum ayarlarını aktif ettiği anda siz kendi hesabınızdan nerede olduğunu görebileceksiniz. Yada karşı tarafın telefonunun konumunu açmasını bir şekilde ikna etmelisiniz. Karşı tarafa watsapp dan herhangi bir yerin adresini göndererek konum açmaya teşvik edici hareketlerde bulunabilirsiniz. Facebook buna fark etmemiş olmalı ki en kısa sürede fark edeceğini düşünüyorum. Belki de siz konuyu okumaya geldiğinizde facebook çoktan önlemini almış olacak.

GOOGLE İLE ARKADAŞIM NEREDE

Google’ın el atmadığı bir sektör yok ki bundan da eksik kalsın. Telefonunuzda yer alan haritalar uygulaması ve bir gmail hesabı ile arkadaşlarınızın yerini rahatlıkla görebilirsiniz. Google’da gizliliğe çok önem verdiği için karşı tarafın sizler ile konumu paylaşması, gerekli izinleri vermesi gerekiyor. Ancak böyle nerede olduklarını görebilirsiniz. Yöntem nasıl işliyor hemen bakalım.

 • Kendinize bir gmail hesabı açın.
 • Konumunuzu paylaşmak veya konumlarını görmek istediğiniz arkadaşlarınızı kişilere ekleyin.
 • Telefonunuzdaki haritalar uygulamasında gmail hesabınız ile oturum açın.
 • Menü ye tıklayarak konum paylaşımı – Kişi ekle  seçeneğini takip edin.
 • Ne kadar süre ile konumunuzu takip edebileceğini girin.
 • Yerinizi görmek istediğiniz arkadaşları seçerek Paylaş butonuna basmanız yeterli.

Burada canlı takip uygulaması yer alıyor. Sokak sokak arkadaşınızın nerede olduğunu görebilme imkanı veriyor. Kendi konumunuzu da başkasının konumunu da anlık takip etmenin bir diğer yolu gmail ile yapılıyor.

Sosyal medya hesapları ile takip uygulamasının nasıl yapıldığını öğrendikten sonra diğer yöntemlere geçebiliriz. Buraya kadar okuduğunuza göre ya çözüm bulamamış olmalısınız yada diğer yöntemleri merak ediyor olmalısınız. Özel yöntemler ile nasıl yapılacağını alt başlıklar şeklinde anlatmaya devam edeceğim. Bundan sonrakiler diğerlerine nazaran daha zordur. Zahmet gerektirebilir. Sabırlı olup öğrendikten sonra en uygun yöntemi seçerek arkadaşım nerede uygulamasının tüm içeriklerini öğreneceksiniz.

İP ADRESİ KULLANARAK NEREDE OLDUĞUNU ÖĞRENMEK

Karşı tarafın kullandığı telefon, tablet, bilgisayar fark etmeksizin cihazı ne olursa olsun nerede olduğunu bulmak mümkün. Bunun için sağlam online sorgulama siteleri var. Karşı tarafın ip adresini girdiğinizde size en yakın konumu verecektir. Nokta atışı yapacak kadar doğru sonuçlar vermese de nerede olduğunu görebileceksiniz. Eğer konumunu bulmak istediğiniz kişinin ip adresini biliyorsanız bu başlık sizin için kolay olacak. Bilmeyenler için ise zor bir başlık. Çünkü önce ip adresi nasıl bulunur? Öğrenmeleri gerekiyor. İp adresini bilenler için online sorgulama sitelerinden birini verelim. İPBAK sitesi fazlasıyla işinizi görecektir. İp adresini bilmeyenler için nasıl bulunur?

Birçok yöntem var hepsini burada anlatmam mümkün değil o yüzden bir tanesini anlatıp başlığı kapatalım. Diğer yöntemleri araştırarak yapabilirsiniz. Kolay yöntemleri de var zor olanları da var. Biz facebook ile bunu halledelim. Facebook hesabına giriş yaptığınızda her cihaz kayıt altına alınır. Bu güvenlik özelliğini arkadaşım nerede özelliği olarak kullanmaya çalışacağız. Bu kısımdan sonrasını dikkatli takip edin. Biraz sosyal mühendislik gerektirecek. Zekice davranmalısınız.

Bir tane sahte hesap veya kendi hesabınızda olabilir. Facebook hesabı edinin. Ayarlar kısmından güvenlik ve giriş kısmına gelin. Görselde olduğu gibi bir ekran gelecek.

facebook ip bulma
facebook ip bulma

Varsa yer alan tüm cihazları üç noktaya tıklayarak çıkış yapın. Sadece aktif olduğunuz cihaz kalabilir. İleride karışıklık yaşamamak için temizleme işlemi yaptık. Şimdi zekice davranma vakti arkadaşım nerede uygulamasına çevireceğimiz facebook hesabını bulmak istediğiniz kişinin girmesini sağlamaya çalışmalıyız. Karşı tarafın nasıl bir tavrı olduğunu en iyi siz bilirsiniz. O hesaba girmesi için ikna edin. ” Mesajları okuyamıyorum birde sen girip dener misin” gibi bir yöntem ile girmesini sağlayın. Zeki olun. Bunu sizden başka kimse yapamaz. Giriş yaptırdıktan sonra gerisi artık kolay.

Artık AyarlarGüvenlik ve giriş kısmında  iki cihaz yer alıyor. Birisi sizin giriş yaptığınız cihaz onda şuan aktif yazar zaten. Diğeri de nerede olduğunu bulmaya çalıştığınız kişi. Zaten facebook hangi konumdan giriş yaptığını size gösterecek. Daha fazla bilgi toplayabilmek için ip adresini çıkarmalıyız. Görselde de göründüğü gibi. Antalya Turkey yazıyor. İmleci üzerine getirdiğinizde ip adresi yazacak. Oradan ip adresini alarak  Yukarıda verdiğim ipbak sitesi gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. En güzel yöntemlerden birisi olduğu kanaatindeyim. Tam konum vermese de hangi il veya semtte onu çıkarabiliyoruz.

ANTİVİRÜS YAZILIMI AVAST İLE KONUM BULMAK

Temeli antivirüs olan avast software içerisinde bilinmeyen bir özellik daha taşıyor. Uygulama içerisinde yer alan özellik aslında kayıp telefonu bulmak için eklenmiş bir özellik. Android cihazların tamamında çalıştığı için buna Arkadaşım nerede Android uygulaması demek yanlış olmaz. Avast karşı tarafın telefonuna kurulabilir ve sadece basit bir antivirüs özelliği gibi çalışırken siz avast kurduğunuz cihazın nerede olduğunu my.avast.com sitesine giriş yaparak. Canlı olarak konum takibi yapabilirsiniz. Geliştirilmiş güvenlik özelliği aktif ederken girdiğiniz tüm bilgileri kaydedin. avast sitesine giriş yaparken kullanacaksınız.

FİND MY PHONE

Birden çok kişiyi takip etmek ve anlık olarak nerede olduğunu görmek istemeniz gayet doğal. Birden fazla çocuğunuz olabilir. Yada tüm yakın akrabalarınızı takip etmek isteyebilirsiniz. Bunun için yine Android cihazlarda çalışan güzel bir uygulama var. Google Play’den indirebileceğiniz uygulama birden çok kişiyi takip etmenize olanak sağlıyor. Uygulamayı indirdikten sonra yeni üyelik açabilir yada facebook hesabı ile giriş yapabilirsiniz. Konumu takip etmek istediğiniz kişiyi kullanıcı adını girerek takip edebilirsiniz. Facebook ile giriş yapmış iseniz arkadaş listeniz zaten sizde ekli olacak. Karşı tarafın telefonuna uygulamayı kurarak kendi cep telefonunuzdan aynı uygulama ile konumlarını takip edebilirsiniz. Bunu gizli yapmak veya karşı tarafın onayı ile yapmak sizin vereceğiniz bir karar. Çoklu takip edebilmek için en popüler uygulamalardan birisi.

BAZI ÖZEL ANDROİD CİHAZLAR

Takip etmek istediğiniz kişi eğer samsung cihaz kullanıyorsa hiç bir uygulama veya zahmet gerektirmeden konum bulmak mümkün. Telefonum nerede olarak kullanılan cihaz sevgilim nerede, arkadaşım nerede çocuğum nerede gibi sorulara da cevap verebiliyor. Eğer cihaz S3, S4, Note ve Ace’i ise daha şanlısınız. İleride çıkacak yeni cihazlar içinde özellikler cihaz içinde yer alacaktır. Neyse takip edeceğimiz arkadaşın telefonunu bir şekilde ele geçirdikten sonra. Ayarlar-Kişisel- Güvenlik- Uzaktan kontrol yolunu takip edin.

1 Ocak 2019 11:29:55

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir