Seo Teknikleri

Backlink AnaSayfaya mı ? Konulara mı Alınmalı ?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Tamamen kendi sitelerim de deneyimlediğim backlink bağlama şekline değinelim. Başlık olarak böyle bir konu açan yok ama forumlarda bir çok kez Linkleri Ana Sayfaya mı alayım ? Yoksa paylaştığım bir içeriğin linkine mi ? diye konular dolaşıyor. Backlink nedir ? sorusunun yorumların da bir çok kez karşılaştım ve herkesin ayrı ayrı bir cevabı var. Ben ise bunu deneyerek bir sonuç çıkarmaya karar verdim. Denediğimde ilginç bir şeyle karşılaştım. Google için konuşuyorum ben cümle başlarında söyleyeyim. Diğer yandex gibi arama motorlarında farklılık olabilir. Onları test etmedim şimdilik. Aşağı yukarı aynı sonuçları çıkaracağını düşünüyorum.

SAYFALARA ALDIĞIM LİNK SONUÇLARI

kaliteli backlink al

Google da şöyle bir sonuç çıktı. Bir konu başlığıma başka bir siteden link çıkışı yaptım. Sonuç olarak 400. sırada yer alan konu başlığım birden 73. sıralara kadar ilerleme kaydetti. Bu kadar etkili olacağını pek düşünmüyordum doğrusu. Direk konu linkine aldığım backlinkin diğer konularıma da etkisinin olup olmadığına şöyle bir göz attım. 3. sayfanın başlarında çıkan bir konu başlığım 2. sayfanın sonlarına geldiğini fark ettim. Linki direk verdiğim konu başlığı ile link alınmayan konunun arasında iç link vardı. Bundan dolayı böyle bir şey yaptığını düşünüyorum. Gözlemlemeye devam ettim. Acaba Ana Sayfa otoritesini de ne derece etkiledi diye. Sonuçta yeni konular açacaktım. Yeni açtığım konulara da etkisi olacak mı diye merak içinde idim. Aldığım sonuç pek iç açıcı olmadığını söyleyebilirim. Evet gelişme vardı. Ana Sayfa otoritem de ama tahmini olarak söylemek gerekirse %25 diyebilirim. Konu başlıklarının zorluğuna göre bunu fark etmek tabi ki zorlaştıracaktır. Test etmek hiç de kolay olmadı.

Ne ise backlink her türlü kalitelidir. Yeter ki backlink aldığınız site kaliteli olsun. Kaliteli backlink nasıl alınır ? bilmiyor iseniz bunun da bir yazısını yazdım dileyenler okuyabilir.

ANA SAYFAYA ALDIĞIM LİNK SONUÇLARI

Dünyada ve Türkiye'de kaç site var

Ana sayfaya yine diğer link aldığım yer ile hemen hemen aynı kalitede olan başka bir siteden link çıkışı sağladım. İkisinin de aynı kaliteler de olduğunu nasıl anladın falan diyenler olabilir. Onlara da cevabım ikisi de edu uzantılı siteler idi bu siteler hemen hemen aynı kalitededir. Uzantılar eğitim ile alakalı olduğunu google amca biliyor. Bende biliyorum hali ile. Ana Sayfama bir link çıkışı sağladım. Google ın indexlemesini bekledim ve takibe aldığım konulara baktım hepsi yer değiştirmiş. Ama O kadar fazla değil. Her konu başlıkları üçer beşer oynadı diyebilirim. Sayfaya aldığım da ise sadece nereye aldı isem o çok fazla oynamış oldu. Yeni yazdığım konularda ise ciddi bir sıralama değişimi oluştu.

Hemen hemen konulara da Ana Sayfaya da aldığım linkler aynı oldu diyebiliriz. Ama biz Hatice’ye değil neticeye bakarız. Hangisi işimize daha çok yarayacak onu bulmamız gerekmekte.

SONUÇ

backlink nedir

Sonuç kısmını yazmak çok zor çünkü deneyimim sonucunda kendime bir harita oluşturdum. Kendi haritamı Sizlerle paylaşmam daha doğru olacağını düşünüyorum. Şuan size Ana Sayfaya link alın desem diğer konularınız basamak basamak ilerleyecek. Konu başlığına aldığınız da ise sadece o konu ilerleme kaydederken diğer konularınız o kadar fazla gelişim göstermeyecek. Bende şöyle bir yol izlemeye karar verdim.

Eğer yazdığım başlık kaliteli ve aranması olan bir başlık ise oraya link çıkışı sağlıyorum. Örnek vereyim. 37 Nerenin plakası ? Aylık 5 bin aranması var ise bu konuma link çıkışı sağlıyorum ki ? O 5 bin ziyaretçiyi siteme çekmeyi hedefliyorum. Aylık 5 bin ziyaretçi bir konu için hiçte fena değil.

Ana Sayfa ya ise gezerken gördüğüm kaliteli sitelerden link çıkışı sağlıyorum. Sonuç olarak %70 oranın da Ana Sayfaya geri kalan %30 alt sayfalara sonucunu da görüyorum. Şimdi çok zor olan bir başlık için örneğin haber kelimesi için sayfaya link almak saçmalık. Onun yerine Ana Sayfaya almak daha iyi olacaktır.

Sonuç kısmın da yazdıklarım benim uyguladığım yöntem. Böyle yapılması gerek demiyorum. Lütfen mantığınıza hangisi yatıyor ise onu yapın. Yeter ki Backlink kaliteli olsun. Her türlü işe yarar.

 

 

 

27 Temmuz 2017 05:50:23

7 Yorum

 1. Baba muhteşemsin yaa.. İlk defa eveleyip gevelemeden doğru bildiklerini adam gibi anlatan birini buldum. 3 aydır bu sorunun cevabını arıyordum, on numara bir yazıyla kafamdaki tüm soruları cevaplamışsınız. Takipte kalacağım. Başarılarınızın devamını dilerim..

 2. O zaman şu iki soruyu da sorayım.
  A,B ve C sitelerine birer tane, yani toplamda 3 tane tanıtım yazısı yayınlatacağım. Üçüne de aynı metini versem olur mu yoksa 3 farklı metin mi hazırlamam lazım?

  Diğer sorum ise;
  Mesela web sitemde mutfak ürünleri satıyorum. Diyelim ki anahtar kelimelerim
  *Çatal
  *Kaşık
  *Bıçak
  Şimdi ben bir tane tanıtım yazısına sadece “çatal” için mi backlink koymalıyım yoksa aynı tanıtım yazısında 3 kelimeye de backlink koysam olur mu?

 3. 1. sorunun cevabı 3 farklı metin daha sağlıklı olur.
  2. Sorunun cevabı ise tanıtım yazısının uzunluğuna bağlı 20 kelimelik bir tanıtım yazısına 3 tane link eklemek pek sağlıklı olmaz. 500 kelimelik bir metine 3 adet link koyulması daha sağlıklı olur. Birde o linkler üzerinden ziyaretçi alırsanız tamamen doğal bir backlink elde edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir