Seo Teknikleri

Backlink Nasıl Alınır Sık yapılan Hatalar

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.
backlink nasıl alınmalı
backlink nasıl alınmalı

Herkesin sürekli olarak uğraştığı sitesine geri bağlantı (Backlink) ile ilgili bir çok yanlış işlemler yapılıyor. Doğru backlink nasıl alınır ? Hangi kurallara uyarsam kaliteli backlink sağlamış olurum? Alınan geri bağlantılardan maksimum verimi almak için ne yapılması gerektiği ve sık yapılan hatalarla birlikte açıklayalım.

Birinci hatamız en çok yapılan hata olarak görüyorum. Link aldığım site kaliteli ise o backlink kalitelidir mantığı. Tamamen yanlış bir işlemdir. Karşı sitenin kalitesi kadar url kalitesi de burada alınan backlink için önem taşıyor. Şöyle açıklamak gerekirse;

 

BACKLİNK ALINAN SİTE URL KALİTESİ

muslumbaser.com çok kaliteli bir site. Google gözünde itibar görüyor. Bu siteden link almak her zaman kaliteli link aldığınız anlamına gelmez. Google şunlara dikkat eder;

  • muslumbaser.com kaliteli bir site mi ?
  • muslumbaser.com/backlink-cikis-sayfasi ne kadar kaliteli?
  • muslumbaser.com/backlink-cikis-sayfasi neyi anlatıyor? Link verdiği site ile alakası ne olacak?

Yukarıda verdiğim backlink çıkış sayfası eğer limon fiyatlarını anlatıyorsa ve sizin aldığınız link bu sayfadan telefon fiyatları konulu sitenize gidiyor ise o link ten pek hayır beklenmesi doğru olmaz. Mantık şu google’a inek şaban yazınca alternatif kelimelerde google Kemal Sunal ismini göstecek kadar zeki ise, limon fiyatları makalesi ile bağlantı verilen telefon fiyatları sitesinin bağdaşmadığını google kesinlikle anlar. Ayrıca kullanıcılarda alakasız bir linke gitmez. Gitse bile çok kısa süreli durur ve backlink kalitesini öldürür.

Backlink aldığınız url kalitesi: Tamam yukarıda ki örnekte limon adında yazı yazmıştım. Şuan ise telefon fiyatları için yazı yazdım. Telefon fiyatları ile alakalı bir siteye link çıkışı versem backlink kaliteli olur mu? Olmaz çünkü makaleyi yayınladığım url ne kadar kaliteli bilinmiyor. Hadi o sayfada ki içerik seo uyumlu makale değil ise? Hatta kopya bir içerik barındıran url ise? Oradan alınan link ne kadar kaliteli olabilir?

Yani karşıdaki sitenin kalitesi alınan backlinkin kalitesini doğrudan göstermez. Domain kalitesi önemlidir ama link alınan url kalitesi de önemlidir.

KISA İÇERİK İLE ANAHTAR KELİMEYE LİNK ALMAK

Diğer yapılan hatalı link alma şekli ise kısa içerikli bir sayfadan link alınmasıdır. Toplamda bir cümleden oluşmuş bir yazıdan 2 tane anahtar kelimeden link çıkışı sağlanıyor. Tamamen yanlıştır. O içerik bir şeyi ifade etmiyor ki giden bağlantısı bir şeyi ifade etsin. Genelde forum sitelerinde site tanıtımı yapaken çok kısa bir içerik girilerek link alınır. Yada tanıtım yazısı alınabilecek bazı blog siteleri vardır. Çok kısa içerik yazarak link çıkışı sağlamak yine yapılan bir link alma yanlışıdır.

FORUMLARDAN YENİ KONU AÇARAK LİNK ALMAK

Forum sitelerinden backlink almak kadar kolay bir şey yoktur. Forumlarda eskiden açılmış konular daha kalitelidir. URL yaşı söz konusudur. Eğer sitenizin konusu ile alakalı eski bir konu açılmış ise oradan link almak daha kalitelidir. Verilen yanıtınızın ardından o link üzerinden sitenize gelecek kişi sayısı artacaktır. Eski bir konu hortladığı için sitenizle alakalı yorumlar gelecektir. Alınan backlinkin kalitesini arttırır. Backlink nasıl alınır ? İşte böyle.

AYNI TANITIM YAZISI İLE LİNK ALMAK

Aynı tanıtım yazısı ile backlink almak yine yapılan yanlışlardan birisidir. Bir tane seo uyumlu tanıtım yazısı yazarak 10 siteden backlink almaya çalışmak yine son derece yanlıştır. Bu tür alınan backlinklerin kalitesi olmaz. Biri hariç tabi. 10 sitede aynı yazıyı yayınlarsanız ilk index alan sitenin backlinki geçerlidir. 10 da 1 yaparsınız kısacası.

Backlink nasıl alınır ? ve yapılan hatalar konuda iç içe yazıldı. Backlink nasıl alınır ? hakkında söylemek istediklerim bu kadar. Link alırken kullanılan nofollow dofollow konularına girmedim. Onlar zaman zaman sizin elinizde olmuyor. Biz kendi elimizle yaptığımız hatalardan söz ettim.

 

 

 

3 Kasım 2017 15:38:20

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir