Seo Teknikleri

Backlink Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Seo’da oldukça önem arz eden konulardan birisi demek çok doğru olur. Sıralamaya doğrudan etki ediyor ve site trafiğine direk olarak katkı sağlıyor. Backlink nedir ? Önce tanımını yapalım. Seo ya yeni başlayan arkadaşlar için iyi olacaktır. Backlink bir sitenin başka bir siteye link çıkartma olayıdır. Daha da açmak gerekirse; Bir  siteniz olduğunu varsayalım. O siteye kaliteli bir sitenin referans olmasıdır. Bu yöntem google gözünde oldukça değerlidir. Googlenin ilk 3 sıralama kriteri arasında yer alır. Konuyu yeni okuyanlar için googleni ilk 3 sıralama kriterini maddeler halinde verelim.

Ön bilgileri verdikten sonra konuları biraz daha açalım. Bu konu sıralamaya doğrudan etki ettiği için çok önemli o yüzden sabırla okumamız. İyi araştırıp doğru hamleler yapmamız gerekiyor. Backlink alma konusunda dikkat etmediğimiz takdirde site çöplüğe dönüşebilir. O yüzden en çok bu konu üzerinde duralım. Araştıralım, doğru hamleler ile arama motorlarının gönlünü kazanalım. Arama motorlarının gönlünü hoş etmek için uğraştığımız kadar eşimizin dostumuzun gönlünü hoş etmeye çalışsak omuzlarına alırlar bizi en tepeye oturmuş oluruz birde orası varda neyse boş verip konuya girelim.

Backlink nedir
Backlink nedir ?

BACKLİNK NEDİR ?

Kısa tanımını yaptığım gibi bir sitenin başka bir siteye link vermesidir. Bazen Ana sayfa dan link çıkışı verilir bazen ise tanıtım yazısı şeklinde linkler verilebilir. Backlink de önemli olan konu linklerinizin başka sitelerde kalıcı olması ile alakalıdır. Kalıcı olmazsa ne olur. Googlenin mücadele ettiği konulardan birisi para ile satılan backlinkler. Siz eğer Para ile link satın alırsanız. Googledan ban yersiniz. Kısa süreli alınan linklerde google gözünde ücretli alınan linkler olarak değerlendirilir. O yüzden kalıcı link almak en doğrusu olacaktır. Backlink aldığınızda kesinlikle tıklanma almayacak link almayın. Bu dediğime örnek olarak profil backlink. Profil backlink aldığınız forum site de aktif olmalısınız ki insanlar sizin profilinizde yer alan linklere tıklasın. Link kalitesi artsın. Backlink her yere site linki bırakmak değildir.

BACKLİNK NASIL ALINMALI ?

Backlink ile sitenin sıralamada ki yerinin çok fazla değiştiğini biliyoruz. En etkili backlink nedir ? nasıl olmalı ? Bizim düzgün şekilde alacağımız linkler şu şekilde olmalı

  • İçeriği bizimle aynı olan siteler (Rakip siteler)
  • Edu. Gov. gibi resmi uzantıları olan siteler
  • Google nin sevdiği sıralamada üstlerde tuttuğu siteler

Bu 3 maddeyi ne kadar gerçekleştirir isek o kadar sıralamada yerimizi alırız. Birde doğru zamanda link alımı var. Örneğin bir forumda geziyorsunuz vatandaşın biri backlink nedir ? diye konu açtı ve soru soruyor. Hemen kendi makalenizin adresini cevaba ilk yapıştıran siz olun neden mi ? Çünkü forum sitesi kaliteli ise kesinlikle Backlink nedir ? diye açılan konu sıralamalarda en tepede olacaktır. Konuya ilk cevap veren kişide siz olup linkinizi verdiğinizde. Backlink nedir ? diye arama yapan birisi ilk o foruma oradan da kaçarı yok sizin sitenize gelecektir. Durum böyle olunca;

  1. Backlink aldığımız site artık tıklanabilir oldu.
  2. Sitemize ziyaretçi geldi
  3. Linkimiz kalıcı oldu

Saydığım 3 maddeyi de yerine getirdik. Bundan kaliteli link mi olur artık ? Sadece gezdiğimiz forum kaliteli ve güncel olsun yeter. Bir çok sitede okuyorum şuraya gir profil backlink al gibi yazılar. O profil backlinkler yorum backlinker siteyi geriletmekten başka hiç bir işe yaramıyor. Tecrübe ile sabittir. Sizin yapacağınız işlem sadece doğru yerde uygun backlink almaktır. Gerisi özgün içerik ve site hızı ile desteklendiğinde gelecektir.

 

11 Temmuz 2017 06:27:57

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir