Web Kullanımı

Backlink Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

SEO için olmazsa olmazlardan kriter Backlink nedir ? Kısa tanımı ile bir sitenin başka bir siteye link vermesidir. Verilen her link google gözünde backlink olarak kabul edilmemektedir. Peki google backlink nedir ? Doğal yollarla oluşturulmuş bağlantı paylaşma şekline google backlink adını veriyoruz. Bir linkin google backlink olması için tamamen doğal yollarla oluşması gerekmekte. Doğal yollarla oluşması için web sitesini ziyaret eden herhangi kullanıcı tarafından o yazının, bağlantının başka yerlerde paylaşılması ile meydana gelmektedir. Yapay olarak gözüken linkler google backlink olarak algılanmaz. Bazı anti SEO yöntemlerinde kalitesiz ve doğal gözükmeyen yollar ile bir çok web sitesine bir başka sitenin linkleri paylaşılır. Bu tür durumlarda ve benzeri durumlarda google backlink olarak linki paylaşılan sitenin sıralamasında değişim gerçekleştirilmez. Site yöneticisi tarafından aşırı link çıkışı sağlamak amacı ile tekrarlanan paylaşım döngüsü var ise site arama sonuçlarında daha az görünür hale getirilir.

Backlink nedir
Backlink nedir ?

DOĞRU BACKLİNK NASIL OLMALIDIR ?

Backlink nedir ? Sorusuna cevap bulduktan sonra doğru olan link nasıl olmalı gibi bir takım soruları akla getiriyor. Doğru olanı kendi kendine oluşmasıdır. SEO uyumlu kaliteli içeriklerin ziyaretçiler tarafından paylaşılma olasılığı daha fazladır. Her paylaşım için google arama motoru paylaşım yapılan url adresinin insanlara bir şeyler kattığını düşünerek onu daha görünür yapar. Doğru şekilde  oluşan doğal backlink bir kitle tarafından tıklanabilir olurlar. Yani paylaşıldığı platformda bazı kişiler o adrese tıklayarak bilgiden istifade ederler. Bu durum ise backlinkin doğru ve doğal olduğunu arama motoru google’a bildirir nitelik taşır. Kalitesi düşük sitelerde sizin siteniz doğal yollarla paylaşılmış ise siteye zarar getirecektir. Bu tür durumlarda backlink reddetme aracı ile gelen bağlantılar yönetici tarafından iptal edilebilir. Maddeler halinde verecek olursak şöyle olurdu.

  • Kalitesi yüksek sitelerde sizin sitenizin linki yer almalıdır.
  • Doğal yollara paylaşılmış olmalıdır.
  • Paylaşılan bağlantıya diğer kullanıcıların tıklaması gerekir.
  • Bu yolla siteye gelen kişilerin çoğunluğu sitenizde bir süre durmalıdır.

BACKLİNK NASIL ALINMALI ?

Sıralamada çok büyük etkisi olan backlink doğal yollarla oluşmuyorsa yapılacak olan işlemlerin ana unsuru backlink nasıl alınmalıdır olur. Evet SEO da başarı yakalayabilmek için geri bağlantıların değeri paha biçilemez. Sizler alınan geri bağlantıları doğal yollarla paylaşmak için bazı yöntemler uygulamanız gerekmekte. Bilinçsizce her yere link bırakmak doğallığı bozacaktır. Doğru backlink alma yöntemine bir örnek verelim; Herhangi bir forumda dolaşırken konu başlığı gördünüz. Bir kişi bilgisayar nedir? Tanımını araştırmakta. Sizin sitenizde de bilgisayar nedir başlıklı yazınız mevcut ise soruya cevap olarak link vermeniz soruyu soran kişi tarafından bağlantıya tıklaması anlamına gelir. Aynı şekilde farklı kişilerde bu sorunun cevabını arıyor olduklarında soru sorulan o platforma gelir ve sizin paylaştığınız linki görerek sitenizi ziyaret eder. Sürekli olarak oradaki url adresiniz size trafik kazandırmakla beraber doğal backlinki de elde etmiş olursunuz.

Ana sayfanın paylaşılma olasılığı daha azdır. Yani kullanıcıların büyük çoğunluğu içeriği paylaşır. Ana sayfayı paylaşması oldukça zordur. O yüzden sitenizin sadece ana sayfasına geri bağlantılar almayın. Doğal görünümü bozacaktır. Tabi ki Ana sayfaya da alınabilir ama çoğunluk konu başlıklarına alınmalıdır.

11 Temmuz 2017 06:27:57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir