Seo Teknikleri

Backlink Sorgulama ve Etkisiz Backlink

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ücretli ücretsiz bir çok backlink sorgulama siteleri yer almakta. Siteyi oluşturduğum dan beri sürekli takip ettiğim bir konu olan gelen linkin takibi. Kaç tane siteden link çıkışı sağlanmış. Benim bilgim dışında hangi siteler bana link veriyor ? Hepsini tek tek inceledim. İzlediğim konu hakkında bir sonuca ulaştım. Bulduğum sonucu sizlerle paylaşmak istedim. Bu sadece kendi gözlemlerim yanılıyor olabilir miyim? Ne kadar mantıklı siz okurlar ile tartışabiliriz.

WEBMASTER TOOLS İLE DİĞER İŞLEMLERİM

Siteyi oluşturduğumda ilk yaptığım işlerden birisi google”ın bize sunmuş olduğu webmaster toolsa sitemi ekledim. Bir kaç gün sonra verileri almaya başladım. Verilerden sonra hataları tek tek yok ettim. Şuan herhangi bir hata kalmadı. En küçük dahi olsa bir hata mevcut değil. Ayrıca sitede herhangi bir düzenleme yoluna da gitmeden sadece gelen bağlantıları izlemek dışında başka bir şey yapmadığımı gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Gelen linklerin bazılarını kendim eklerken bazıları ise bilgim dışında oluştu. Şimdi Backlink ile nasıl bir sonuç ve nasıl bir deneyim ile karşı karşıya kaldığımı size aktarabilirim. Çünkü backlink dışında her şeyin standartlar içerisinde gittiğini açıkladım.

WEBMASTER TOOLSA DÜŞEN LİNKLER VE SIRALAMADA ETKİSİ

Webmaster tools kullanan kişiler iyi bilir. Search Analiz bölümünde ortalama konum gösterilir. Oradaki dalgalanmalar ve sitenize bağlantılar kısmında yer alan Linklerin gösterdiği birbirine paralel gidiş. Benimde sürekli takip ettiğim yer bu iki sekme oldu. Sitenize bağlantılarda kaç tane alan adından link geldi ise ortalama konumda bir o kadar artış gösterdi. eee bunu söyledin de ne oldu backlinkin sıralamaya etki ettiğini zaten biliyoruz der gibisiniz.

Söylemek istediğim şu eğer herhangi bir yere link bıraktı iseniz. O link webmaster tools hesabınıza düşmedi ise google onu backlink olarak algılamıyor ve sıralamaya hiç bir etkisi olmuyor. Sıralama ölmüş bir insanın kalp grafiği gibi devam ediyor. Ne zaman o link hesabınıza düşerse o zaman sıralamada etkisini yaşıyorsunuz.

Bunu öğrenmemizin faydası ne olacak?

  • Her link Backlink değildir.
  • Webmaster tools’a düşmeden sıralamada etki beklemeyin.
  • Backlink sorgulama sitelerine ücretli kayıt yaptırmaya gerek yok.

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum Youtube’a bir link bırakmıştım. Google bunu 3 ay indexlemedi mi ? İndexledi ama webmaster tools hesabıma düşmemişti. Linki çok sağlam bir yere bıraktığım için sürekli oradan trafik alıyordum. Bir süre sonra google bunu fark etti. İnsanlar bu site üzerinden geçiş yapmaya devam ediyorsa backlink olarak algıladı. Hesabıma da yansıtmasıyla beraber çok iyi bir sıralama etkisi yaşadım.

Backlink sorgulama işlemini sadece webmaster toolsdan yapmanız yeterli.

 

 

10 Ekim 2017 13:20:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir