Seo Teknikleri

Otoriter Sitelere Backlink Verme ve Seo ilişkisi

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ülkemizde ki yazılımcı arkadaşların en çok çekindiği bir konu başka sitelere link çıkışı sağlamak. Elinden geldiğince başka siteye link vermekten kaçınırlar. Rakip benden daha yukarıda olur korkusu ile link vermekte cimri davranılması gerektiğini ve az link çıkışı olması gerektiğini savunurlar. Bende bir site yöneticisiyim. Dışarıya verdiğim linkler sayesinde bazı konularım gerçekten de önemli sıralama yükselişi sağladı. Şimdi dışarıya verilen backlink verme hakkında biraz daha konuyu genişletelim. Cimri webmaster, seo uzmanlarına hitaben. 🙂

BACKLİNKE GENEL BAKIŞ AÇIMIZ

Yükselmek istediğimiz anahtar kelimede olsun, yazdığımız konu başlıklarında ilk sayfaya çıkmada olsun sürekli olarak backlink almaya meyilli toplumuz. Ne kadar backlink alırsak o kadar sıralama yükselişi yaşarız veya ne kadar otoriter siteden link çıkışı sağlarsak o kadar yükseliriz hesaplarına gireriz. Evet backlink almak  sıralamamıza etki eden bir durum. Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim. Link çıkışını kendiniz sağlayarak backlink çalışması yapmayı hiç denediniz mi ? Ben denedim. Olumlu sonuçlar aldım.

Yazdığım konu ile alakalı alanında otoriter siteye link çıkışı sağladım. Benim o konudaki sıralamam 10. sayfalarda iken böyle bir çalışma ile 2. sayfanın ortalarına geldim. Anahtar kelimem rekabeti yüksek ve aylık 300 bin aranması olan kelime. Ben bunu yaptım. Birinci sırada olan rakibime backlink verdim. Rakip zaten 1. sıradan yukarıya gidemez. Benim yükselmeme katkıda bulunsun bari. Sizler gibi rakibe link verirken düşünüyordum. Bağlantı gönderirsem benim sıralamam düşer gibi. Durum hiçte öyle değil. Doğru şekilde verin yeter.

Yanlış link verme şekli şöyle oluyor. Siz 2. sırada iseniz 3. sırada ki bir vatandaşa link çıkışı vermeniz. Sizi onun altına atabilir. Sizden yukarıda olan otoriter sitelere makale içinde bir link çıkışı sağlayın.

Backlink verme konusunda tereddütleriniz kalktı ise diğer geri dönüşüne bakalım neler olacak.

BACKLİNK VERİNCE SIRALAMADAN BAŞKA NE KAZANIRIM

seo link çıkışı
seo link çıkışı

Makale içinde verilen backlink ile diğer site sahibinin gönlünü kazanmış olursunuz. Site sahibi backlinklerini izleyen birisi ise sizden link geldiğini büyük ihtimal görür. Bunun kendi çalışması olmadığını düşünerek kimmiş bana link veren diye merak eder ve makalenize gelmiş olur.  Uzun bir süre okur kendi sitesine verilen linki inceler. Büyük olasılıkla şunları gerçekleştirir.

  • Zaten sitenize gelmesi 1 ziyaretçi olur. ( Bir ziyaretçi bir ziyaretcidir)
  • Konunuza yorum yapar.
  • Yazınızı gördüğünde o yazıyı kendi sitesinde paylaşır. (Bakın bu site hakkımda böyle yazmış diye)
  • Otoriter sitenin sizi paylaşması yine ziyaretçi sayınızı arttırır.
  • En etkili backlinki almış olursunuz.

Backlink verirken linkleri Dofollow ile vermeyin. Dofollow link çıkışı yerine Nofollow yada normal bir link çıkışı yapmanız yeterli. Noindex hariç tabi. Verdiğiniz link sayesinde makale kaliteniz arama motorları gözünde kat ve kat kaliteli gözükecek. Sıralamaya etki eden durumda bu aslında makalenin kaliteli olması. Arama motorları da giden ve gelen bağlantılara göre kaliteyi belirler. Sadece bağlantılar olarak değerlendirmeyin tabi seo uyumlu makale olması da çok önemli.

Size bir soru.

Backlink verme konusunda ne düşünüyordunuz? Şuan ne düşünüyorsunuz ?

 

21 Eylül 2017 12:34:59

1 Yorum

  1. Makale kalitesini artırmak için otoriter siteye backink vermek gerçekten de etkili ama her şeyi dozunda bırakmak gerekli. Bu faydalı bilgi için teşekkür ederim. Nadir bilinen bir durum. Ne kadar link verirsem o kadar zararlı olurum düşüncesinde olan bir çok site yöneticisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir