Seo Teknikleri

Backlinksiz SEO Olmaz Ortalama Kaç Backlink Başarı Sağlar?

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Bir çok metrikler ve analizler sonucu ulaştığım ilginç bir sonucu sizler için kaleme aldım. Araştırma çok uzun sürdü. Hatta wmaraci sitesinde araştırma için bir konu dahi açtım. “Search hesanızda kaç backlink var?” başlıklı soruya bir tane bile yanıt vermeyen insanlar araştırmamı daha uzun hale getirdiler. 🙂 Neyse canları sağ olsun yinede sonuca ulaştım. Backlinksiz SEO yapmak mümkün mü? Ortalama kaç nitelikli backlink sahibi olmalısınız? Tarzı sorulara araştırma sonuçlarıma dayanarak cevap vermek istiyorum.

KONUYU NEDEN ARAŞTIRMA GEREĞİ HİSSETİM?

İnternet de gezinirken bir çok kez rast geldiğim bir konu vardı. Herhangi bir anahtar kelimede sorgu yaptığımda A sitesi aradığım anahtar kelime ile ilgili tam uyum sağlayan h1 başlık açmış B sitesi ise anahtar kelimeyi çapa metin veya yazı içerinde tek bir kez geçirmiş. B sitesi A sitesinden daha başarılı olmuş. B sitesi anahtar kelime için yazı içerinde hiç bir çaba sarf etmemiş olmasına rağmen diğer siteleri alt etmeyi başarmış. Bunu gördüğümde iki site arasında kıyaslama yoluna gitme ihtiyacı duydum. Sitelerin arasında hiç bir fark yoktu. Backlinkler dışında tabi. Makale uzunlukları, sayfa açılış hızları, https kullanımı, diğer SEO analizleri gibi akla gelmeyecek bir çok kriterleri göz önüne aldım. Sonuçlar hemen hemen aynı. Mümkün olmayacak SEO analizleri dışında tüm incelemeleri yaptığıma inanarak konuyu açıyorum. Tabi ki iç SEO’da iki sitede %100 aynı olması imkansız bir durum ama birbirine çok yakın siteler olduğu aşikar. Peki arada ki fark ne oluyor da birisi manşet gibi h1 yapıştırırken diğeri basit bir metin ile diğerini katlayarak geçiyor? Buna bir açıklık getirmeliyiz.

HEP BACKLİNK EN SON İŞİNİZ OLSUN DERİZ

Biz SEO forumları ve bir çok SEO BLOG sayfaları backlink bir strateji işidir. Az olsun öz olsun 100 backlink yerine 1 nitelikli link almak daha iyidir deriz ama hiçbir zaman kaç nitelikli geri bağlantı ile başarıyı yakalarsınız hiç bahsetmeyiz. Hiç bir site sahibi de Console hesabında kaç tane link olduğundan ve gelişim süreci içerisinde kaç bağlantı aldıktan sonra istediği başarıya ulaşmış bahsetmez. Bahsetmedikleri için hangi aralıklarda ne kadar başarı çıkarabildiklerini tespit etmemiz mümkün değil. Evet nitelikli geri bağlantılara çok ihtiyacınız var. Az olsun öz olsun lafı da kısmen yalan. Bir çok site gördük parayı basıp çeşitli haber sitelerinde reklam yapıyorlar. Reklam yapmak bir geri bağlantı değil mi? Nerede o zaman bizim google amcanın para ile link alırsanız yakarım sizi sözü yalan oldu sanırım. Google bunu fark etmeyecek kadar aptal mı yoksa bizleri korkutmak için ortaya atılmış asılsız cümle mi? Asılsız değil ama bunu doğrudan doğruya açık şekilde yaparsanız ceza durumu söz konusu. Yazı içlerinden çıkan bağlantılar arama motorlarına her zaman doğal gözükürler sizin konunuz ile alakalı cümlelerde etrafında süslenince asla para ile satılan link gibi durmazlar.

Backlink son işiniz değil Sürekli işiniz olmalı. Aman link almayın site spama düşer bu o kadar basit bir durum değil. Sizin yazdığınız tek bir yazı popüler oldu ve hiç geri bağlantınız yokken bir başlık sayesinde yazınız her yere yayıldı. Tüm bunlar bir kaç gün içinde oluyorsa ceza mı almalısınız? Kesinlikle ceza almazsınız. Üstüne mükafat alırsınız. Backlinler olmadan başarı yakalamak imkansız diyebilirim. İstediğiniz kadar iç SEO yapıp istediğiniz kadar içerik ekleyebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi sizin anahtar kelime üzerine yazmış olduğunuz konuyu başka birisi tek bir cümle içinde geçirerek alt edebilir. Tabi içerisi tamamen bozuk 10 saniyeden aşağı açılmayan siteler için backlink kasmaktan çare olmayacaktır. Ortalama oranlarda yapılan çalışmalar link almanız için yeterlidir. Ne kadar da iyi yapılırsa o kadar başarı alma şansı artar tabi.

CONSOLE HESABINDA KAÇ LİNK OLMALI

Bu kadar gevezelikten sonra cevap verilmesi gereken yere geldik. Neye göre kıyasladığımı yukarıda yeterince anlattım. Katılıp katılmamak sizlerin görüşü olacaktır. Araştırdığım sonuçları sizinle paylaşayım.

  1. Site için bir tanıdığım console hesabında 17 bağlantı var ve tüm SEO çalışmaları yapıldı. İçerinde çok zengin içerikler olmasına rağmen ziyaretçileri çekmeyi başaramamış durumda organik yani arama motorlarından gelen trafik sayısı günlük 15 ile 30 arasında değişiyor. Site içerinde 40 üzeri gerçekten de şahane denecek kadar iyi yazılar var. Kelimeleri orta derece zorlu olsa da hiç bir başarı elde edemiyor ve bundan yakınıyor.
  2. Diğer bir tanıdığım güzel içerikler ve güzel bir sitesi ile 70 civarı bağlantısı var. Bazı içerikler çok kısa Mesela Marmaris nerenin ilçesi başlık altında Marmaris’i tanıtan ve Muğla’ya ait olduğunu anlatan bir kaç sözcük var. Kısacık metin olmasına rağmen ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Günlük tekil ziyaretçi 80 ve 150 kişi olarak değiştiğini gösterdi. Aylık 3k tekil hite sahip oluyor.
  3. Başka bir forumda konuştuğum kişi ise 150 ile 200 arasında değişen geri bağlantıya sahip teknoloji konusunda paylaşım yapan zorlu bir sektörde olmasına rağmen günlük hit sayısı 250 dolaylarına kadar çıktığını söylüyor. Özellikle yeni bir telefon çıktığında özelliklerini paylaşması durumunda bu sayı dahada fazlalaşıyor.
  4. 714 bağlantı olduğunu söyleyen bir kişi 14 tanesinin çöp link olduğunu kabul ederek 700 bağlantı ile günlük tekil ziyaretçi sayısının 2 k olduğunu söylüyor.
  5. 2000 civarı bağlantısı olan ve sitenin admin paneline dahi girdiğim bir haber sitesi için günlük tekil hit sayısı 10k- 15k Hafta sonları 20k olan site başarıyı yakalamış durumda.

Bundan daha fazlasını öğrenmem mümkün olmadı. Daha fazla bağlantıya sahip siteler genelde marka olmuş siteler olduğu için soruyu dahi sormak imkansız. Yorum kısmından console hesabında ki bağlantı sayısını ve tekil ziyaretçi sayısını yazarak diğer kişilere yardımcı olabilirsin.

 

 

30 Mayıs 2019 11:52:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir