Web Kullanımı

Bandwidth Nedir? 10 GB Bandwidth ne kadar trafik alır

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Bandwidth nedir ? 1 Gb Bandwidth ortalama ne kadar ziyaretçi kaldırır ? gibi sorulara cevap aramak için okumaya devam edelim.

BANDWİDTH NEDİR ?

Bandwidth bir sitenin aylık olarak veri indirme kapasitesini ifade eder. Her site için veri indirme oranı değişiklik gösterir. Bir siteyi ziyaret eden kullanıcı o sitenin içerisinde bulunan ses dosyaları, video, resim, yazı boyutları gibi tüm verileri bilgisayarına kayıt eder. Ziyaretçi site içerisinde bulunan bir resmi görüntüleyebilmesi için o resmi siteniz üzerinden bilgisayarına çekmesi gerekir. Çekilen resim ise veri akışını ortaya çıkarır. Site ile ziyaretçi arasında gerçekleşen bu veri akışı Bandwidth adını alır.

Sunucular Bandwidth için bir kısıtlama getirmiş durumda üst paketlerde ise böyle bir sınırlama bulunmuyor. En düşük Bandwidth miktarı ortalama olarak 5 gb diyebiliriz.

BANDWİDTH KULLANIMINI ARTIRAN VEYA AZALTAN DURUMLAR

Bandwidth kullanımını video, ses dosyaları yüklü olan siteler için fazladır. Sade tasarlanmış bir blog sayfası ise, video yüklü olan sitelere göre daha az olacak. Ziyaretçinin bir video izlemesi çok büyük miktarda alan kaplayan videonun veri oluşturmasına yol açacak. Video, Ses, ve resim siteleri Bandwidth tüketimini oldukça artıran bir durumdur.

Sadece makale ve bir kaç görsel ile yayın yapan https://muslumbaser.com Bandwidth tüketimi az olacak. Böyle kriterleri göz önüne alarak 1 gb Bandwidth ne kadar trafik alır ? sorusuna da biraz olsun yanıt vereceğiz.

BANDWİDTH KAPASİTESİNE GÖRE ZİYARETÇİ SAYISI

Bu başlığın altına en başında şöyle bir not düşeyim. Söylediğim değerler yaklaşık değerler olacak 1 gb Bandwidth o kadar ziyaretçi almaz veya daha fazla alır gibi eleştirilerde bulunmayalım lütfen.

bandwidth
bandwidth
 • 1 gb Bandwidth = 800-1000 ziyaretçi
 • 2 gb Bandwidth 1000- 2000 ziyaretçi
 • 3 gb Bandwidth 2000- 3000 ziyaretçi
 • 4 gb Bandwidth 3000- 4000 ziyaretçi
 • 5 gb Bandwidth 4000 -5000 ziyaretçi
 • ….
 • ….
 • 10 gb Bandwidth 9000 -10000 ziyaretçi

NOT: Ziyaretçi sayıları aylık olarak verildi. Günlük veya haftalık olarak hesaplamak verdiğim rakamları alt üst eder 🙂

Yukarıdaki sadece makale ve makale aralarında bir kaç resim kullanan siteler içindir. Video gibi boyutu büyük dosya yüklü olan siteler için verilen her Bandwidth kapasitesi için karşılığı gelen ziyaretçileri dörde beşe bölebilirsiniz.

NE KADAR BANDWİDTH KAPASİTESİ ALMALIYIM ?

Bandwidth nedir sorusunun ardından böyle bir soruda aklınıza takılmıştır muhakkak. Benim kişisel önerim. Eğer yeni yayın hayatına giren bir blog siteniz var ise 5- 10 gb Bandwidth size yeterli olacaktır. Yeni sitelerin ziyaretçisi az olacağı için miktar yeterlidir diye düşünüyorum. Eğer büyük miktarda dosya yükleyecek bir siteniz var ise mutlaka sınırsız olsun.

BANDWİDTH KULLANIMINI NASIL DÜŞÜRÜLÜR ?

Bandwidth kullanımını düşürmek için site içi optimizasyon yapmanız gerekiyor. Site içi optimizasyon hem Bandwidth kullanımını düşürecek hemde seo kurallarından birini yerine getirmiş olacak site açılış hızınızı artıracak. Bandwidth kullanımını düşürmek için tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanmanız gerekiyor. Nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz Tarayıcı önbellekleme kesin çözüm makalemi okuyabilirsiniz.

Tarayıcı önbellekleme yaptı isek Bandwidth kullanımına nasıl faydası olacağı hakkında da bir açıklama yapalım. Sitenize giriş yapan her ziyaretçi Sayfalarınızda bulunan resim yazı gibi dosyaları bilgisayarına indirir. Bir daha aynı sayfaya gelen aynı kullanıcı önceden girmiş olduğu sayfa için resimleri sunucudan çekmek yerine bilgisayarına kayıt edilen verilerden alır. Böylelikle Bandwidth kotanızdan kullanmaz. Bu ziyaretçiler için sayfa açılış hızı da otomatik olarak artmış olur.

Bandwidth nedir ? başlıklı makalemi beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın 🙂

 

 

23 Ağustos 2017 14:11:31

4 Yorum

 1. Hello to every , for the reason that I am in fact keen of reading this website’s post to be updated daily.
  It consists of good stuff.

 2. I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers but this piece of writing is truly a
  nice paragraph, keep it up.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir