Seo Teknikleri

Basit SEO Yapma Rehberi Hızlı ve Kolay

Bu yazıyı 8 dakikada okuyabilirsiniz.

İşletmeler ve kişisel oluşturulmuş siteler SEO yaptırmak yerine kendi optimizasyonlarını kendileri yapmayı tercih ediyor. İleri düzey olmasa da basit SEO yaparak istediği kitleye bir nebze olsun ulaşmak istiyor. Arama motorlarında hiç görünmeyen bir site düşünemiyoruz. Daha görünür olabilmek ve ziyaretçiler ile etkileşimi artırmak için her sitenin yapması gereken çalışmalar vardır. Bu çalışmalar bazen maliyetli olduğu için, bazende optimizasyon yapan kişilere güvenemedikleri için site yöneticileri kendileri yapmayı tercih ediyor. Nereden ve nasıl başlayacağını bilemedikleri için bir rehber olabilecek tarzda yazı bulmaları onlar için paha biçilmez kaynak olacaktır. Ben ne yapacağınızı anlatmaya hazırım. Sizde hazırsanız başlayalım hadi.

ÖNCE SİTE İÇİ SEO

site içi SEO
site içi SEO

Eğer bir web siteniz var ve yeni açtıysanız. Yada hiç bir Optimize çalışması yapmadıysanız. Site içi düzenlemelerin tanımını yapalım önce. Sıralama yükseltmek için araştırmaya girildiğinde hep site dışı çalışmalar ile karşılaşırsınız. Site içi düzenlemeler olmadan dışarıdan yaptığınız hiç bir şey işe yaramaz belkide zarar getirir. İç optimizasyon adını verdiğimiz unsur sitenin kodlama tarzı, ziyaretçilere görünen şablon, sitenin hızı gibi bir çok faktör bir arada. Bunlara eklediğiniz içerikler dahil edilebilir. Aslında önemli olan içeriği düzenli tutmak. İçerikler de ayrı sayfalar oluşturduğu için her sayfa site içi optimizasyona uygun hale getirilmeli.

SİTE İÇİ OPTİMİZASYONLAR

İşe koyulmadan önce her sayfanın optimize edilmesi gerektiğini söyledik. Bunlar içerik girişi dahil sayfalarınızda ne varsa hepsini birden ilgilendiriyor. Eğer sayfaya video, resim tarzı ne ekleniyorsa hepsi sayfa optimizasyonu ile oluşacak. Sayfa içi çalışmalar gerçekleştirilmeden ana domainin güçlenmesi beklenemez. Yeni eklenen içerik kaliteli dahi olsa eski içerikler SEO uyumsuz ise kaliteli içerikleriniz de bundan etkilenir. Asıl mesele sayfalar ile kalite yaratmak. Kalitelerin hepsini bir araya getirerek alan adınıza entegre etmek. Bunlara başlamadan önce sakın site dışı çalışmalara girmeyin.

SAYFALARA BAŞLIK EKLEYİN

Oluşturulan her içerik ayrı url olacak şekilde paylaşın. Muhtemelen bunu yapıyor olmalısınız ama yapmayanlarda var. Her konu ayrı başlık ve url adresi içermelidir. Başlıklar ilgi çekici ve tıklanmaya teşvik edici olmalıdır. Başlık kullanırken o sayfa içeriğinin anahtar kelimesini ne belirledi iseniz başlıkta yer verin. Mümkünse anahtar kelimeyi başlığın başında geçirin. H1 etiket başlıkları arama motorlarına içeriğin ne olduğunu anlatmanıza yarayan en etkili unsurdur. Başlık içerisinde anahtar kelimeyi geçirmek ise bir stratejidir.

META AÇIKLAMALARA ÖZEN GÖSTERİN
meta açıklama
meta açıklama

Meta açıklamalar başlıktan sonra kullanıcılar tarafından en çok okunan yerdir. Burada da dikkat etmeniz gereken o sayfanın ne anlattığını kısa yazı şeklinde ve ilgi çekici olacak biçimde girmenizdir. Meta açıklamalar girilirken anahtar kelime bir kez orada yer almalıdır. Benzer anahtar kelimelerinde kullanılması yararınıza olacaktır. Benzer kelimeler nedir? Anahtar kelimenin ne olduğunu belirledi iseniz. Google’da anahtar kelimeyi aratın. En aşağıda ilgili aramalar var orada ki kelimeler sizin ilgili kelimeleriniz olacak. Meta açıklama da kullanılması +puan getirecektir. Meta açıklamalarda en çok yapılan anahtar kelime doldurmasından kaçının. Çünkü anahtar kelime doldurmaları kullanıcıya ön bilgi vermiyor. Arama motorlarını da bir o kadar kızdırıyor. Meta açıklamalar kullanılırken bilgiyi direk olarak vermeyin. Yani şöyle 01 nerenin plakası? Başlıklı bir yazınızda meta açıklama 01 Adana plakasıdır. Şeklinde girilmesi kullanıcının sitenizi ziyaret etmeden istediği bilgiyi alması demektir.

DİĞER KALİTELİ SAYFA OLUŞTURMA ETMENLERİ
  • Site İçi Linkler: Ana sayfadan diğer kategorilere geçmemize yarayan bağlantılara iç link deniyor. İç linklerin birbirine bağlanması SEO açısından yararlıdır. Eğer bir sayfanıza diğer sayfaların bir çoğundan link veriliyorsa en önemli yazınızın o olduğunu arama motorlarına iletiyor. Dahili link adını verdiğimiz yöntem kullanılan tema da yer alırken yazı içlerinde de kullanmak + puan olarak geri dönecektir. Bir yazıyı yazarken uygun olan yerde diğer yazınıza link verin. Verilen link bir sözcükten çıkmalı ve giden bağlantının konusu ile doğrudan ilgili olmalıdır. İç linkler hem ziyaretçinin diğer sayfaları gezmesine yardımcı olur. Hemde arama motorları tarafından o sayfanın kaliteli olduğuna işaret eder.
  • Görseller: Eğer bir BLOG yazarı iseniz makaleleriniz de görsel kullanın. Görseller uzun yzıların sıkılmadan okunmasına olanak sağlar. Arama motorları tarafından görseller içeriğin kalitesinin fazla olduğu sinyalini verir. Görselleri eklerken görsel ismi konu ile alakalı olmalı. Anahtar kelime ile görsel adı uyum sağlamalıdır. Yani “1432.jpg” tarzı bir görseli sayfalara eklemeyin. “SEO.jpg” daha uygun olacaktır. Görsel tanımı, etiketleri, alt başlıkları eksiksiz doldurulmalıdır.
  • Alt Başlıklar: Yazınız da tıpkı burada ki yazı gibi alt başlıklara ayırın 300 kelimeyi geçen yazılar kullanıcılar tarafından çabuk sıkılmaya neden olur. Yazının tamamı muhtemelen okunmaz. Alt başlıklara yer vermek UX deneyimini artırırken kaliteli sayfalar oluşturmaya yardımcı olur. Alt başlıklar h1, h2, h3 , h4, h5, h6, şeklinde olabilir. Listeleme özelliği de kullanılabilir. Basit SEO yöntemidir ama etkilidir.
  • Koyu Sözcükler: Bazı önemli görülen sözcükler ve cümleler koyu renge alınmalı. Ziyaretçiler orasının önemli olduğunu anlayacaktır. Koyu metinlerle gösterilen sözcükler arama motorları tarafından önemli olarak işaretlenecektir. Anahtar kelimenin koyu kullanılması olumlu sonuç verecektir. Aşırıya kaçılmaması gereken konudur. Bukalemon gibi bir yazıyı kimse okumak istemez. Arama motorları da hoş karşılamaz.

İÇERİK GİRİŞİNİN KALİTELİ OLMASI

İçeriklerin tamamı birbirinden kaliteli olmalıdır. İçerik girişini yazı ile yapıyorsanız Yani bir BLOG yazarı iseniz. İşiniz biraz daha uğraştırıcıdır. Her cümle sıralı, anlamlı ve SEO uyumlu olmalıdır. İçerikte ki kelime sayısı, yazılış biçimi, anahtar kelimenin makalede kaç kere geçtiği gibi bazı yerler bütünlüğü sağlayan parçalardır. Bir sitede ne kadar kaliteli içerik varsa o kadar kaliteli bir web sitesi olduğunu gösterir. Basit SEO tekniği olarak gözükse de en sık yapılan hatalardandır. İçerik sitenin en önemli iç optimizasyonudur. Makalede dikkat edilmesi gerekenler;

  1. Kopya içerik kullanımından kaçınma
  2. En az 300 kelimelik en çok 2500 kelimelik yazılar oluşturma.
  3. Anahtar kelimenin yazıda yer alması (En fazla %3)
  4. Benzer sözcüklerin yer alması
  5. İç linklerin çıkış oranı ( 300 kelimelik yazıda 1 veya 2 yeterli)

Ayrıca Hit Getirecek Makale Nasıl Yazılır ? yazımda detaylı anlattım. Dileyenler okuyabilir. Video, resim tarzı içerik giren kişiler ise açıklama etiket kısmını özgün ve anlamı olacak şekilde anahtar kelimeye yer vererek doldurmalıdır. Yine anahtar kelime doldurmasından kaçınılmalı.

GERİ BAĞLANTILAR (BACKLİNK)

backlinkler
backlinkler

Bir çok site içi SEO tamamlandığına göre geriye size referans olacak siteler kaldı. Başka bir sitenin size link göndermesi size referans olduğu anlamına gelir. Ne kadar kaliteli referanslarınız varsa google sizi o kadar görünür yapar. Dikkat edin ne kadar çok referans demedim ne kadar kaliteli dedim. Backlinkler kendi kendine oluşabilecekleri gibi sizinde bir takım çalışmalar yapmanız gerekecek. En iyi olanı kullanıcıların sizin sitenizi kendi isteği ile başka bir yerde paylaşmasıdır. Unutmayın ki site her ne kadar size ait olsa da sizde bir kullanıcısınız. Kaliteli gördüğünüz forum BLOG tarzı sitelerden link almaya çalışın. Aşırı link almak spam olarak algılanır zamana yayarak almaya çalışın. Ana sayfanız yerine sayfalara link almak doğal gözükmesinde çok etkilidir. Kimse ana sayfayı bir yerde paylaşmaz içerik kısmını paylaşır. Ana sayfayı sadece site yöneticisi paylaştığını google çok iyi bildiği için fazla alınması durumunda spam olarak algılar. Para ile link almaktan uzak durun. Kendi kendine oluşan spam linkleri google bildirin. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız. Backlink Reddetme yazıma göz atın.

SOSYAL MEDYA

Google+: Mutlaka google’ın sunmuş olduğu sosyal medya hesabını oluşturun. Hesabınızı iyi düzenleyin ve her yazınızı orada paylaşın. Sürekli aktif olmaya çalışın. Diğer kullanıcılar tarafından size verilen her + puan sıralamanızı yükseltmede etkili olur. Yeni ziyaretçiler edinirken etkili backlink elde etmiş olursunuz. Etkileşimi burada artırın.

Facebook: Siteniz için facebook sayfası oluşturun. Sosyal medyada ki kullanıcılar sitenizi buradan takip etsinler. Her gün sizin sitenizi ziyaret etmezler. Takip edilecek bir sayfanız varsa onlara bakın bugün bu yazıyı paylaştım. Okumak ister misiniz? Mesajını verir. Ayrıca paylaştığınız her içerik SEO açısından faydalı olacaktır.

Twitter: Etiketleme sistemi ile paylaşılan url adresleri bir çok ziyaretçiye neden olabilir. Belki de en güzel yönü budur. Paylaşacağınız url için konu ile alakalı kısa açıklama girin. Örneğin bu yazıyı twitter da paylaşacak olsam tanım şuna benzer olurdu. “Kendi #SEO nu kendin yap. Ücretsiz ve kolay yoldan” SEO kelimesini twitter da etkiketleyerek arama yapan kullanıcıların paylaşımıma ulaşmasını sağladım.

Diğer Sosyal Medya Platformları: Üstte yer alan sosyal medya siteleri her sitenin mutlaka sahip olması gereken hesaplardı. Linkendin, pinterest, tumblr, diigo gibi farklı içerik paylaşım platformlarıda hem sağlam link inşası hemde yeni sayfanızın daha görünür olmasını sağlayacak farklı yerlerdir. Ne kadar çok hesabınız varsa bir o kadar avantajlısınız. Bir de etkileşimi yüksek hesaplar ise Basit SEO yerine orta düzey seviyelerine çıkacak çalışma olur.

 

 

13 Ağustos 2018 08:32:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir