BLOG ve PARA

Bitcoin Nedir? Bitcoin Ne Demek

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Adından her geçen gün daha fazla söz ettiren Bitcoin nedir ? Bitcoini kim icat etti? Bitcoin ile nasıl para kazanılır ? sorularına cevap vermeye çalışacağız.

BİTCOİN NEDİR ?

bitcoin nedir
bitcoin nedir

Bitcoin dijital para birimidir. Kısaltılışı BTC olmakla birlikte bu para biriminin simgesi “฿“dir. Dijital ortamda hiç bir üçüncü aracı olmadan transfer yapılabilir ve gerçek paralara çevrilebilen bitcoinin değeri oldukça yüksektir. Bitcoin satın alınacağı gibi bitcoin madenciliği adı verilen yöntemle de kazanılabilir. Kazanmak için iyi bir bilgiye ve iyi bir makineye ihtiyaç vardır. Genel olarak bir BİTCOİN 20 bin TL üzerinde değeri vardır.

 

 

 

BİTCOİNİ KİM İCAT ETTİ

Bitcoin’ni ortaya süren kişinin adı Satoshi Nakamoto‘dır. Deneysel olarak bir çalışma yürüttü ve başarılı oldu. Dijital para gün geçtikçe daha popüler hale geldi. Hiç bir banka veya resmi kuruluş ile işbirliği içerisine girmeden kripto şifreli paralar tüm dünyaya hızla yayıldı. Bazı ülkelerde işletmelerde sanal para geçerli olmaya başladı. Resmi olarak kullanılmasının uygun olduğunu gören ülkelerde azımsanacak kadar değil.

BİTCOİN KAĞIT PARANIN YERİNİ ALIR MI ?

bitcoin ne demek
bitcoin ne demek

Şuan için pek mümkün görünmemekte. Nedenleri ise; Bitcoin’in sadece kendi alt yapısını kullanarak hiç bir güvenlik önleminin olmaması. Bir çok ülkede halen geçersiz olması, harcama yapılacak işletmelerin az olması gibi durumlar kağıt paranın yerine geçmesini güçleştirecek bazı etmenlerdir. İleride ki dönemlerde gelişen teknoloji ile kağıt paranın yerini tutması söz konusu olabilir. Şuan için olması çok güçtür.

 

 

 

 

BİTCOİN NASIL ÜRETİLİR?

Bitcoin üretmek eskisine göre kat ve kat zordur. Bitcoin üretme işine madencilik (Mining) adı verilir. Madencilik yapmak için iyi bir algoritma bilgisine sahip olmakla beraber donanımsal olarak çok güçlü bilgisayara ihtiyaç vardır. Eğer bilginiz bitcoin madenciliği için yetersiz ise tek başınıza bu işe girmenize gerek yoktur. Bir topluluk ile beraber bilgisayar güçlerini birleştirerek madencilik yapmak daha akıllıcadır. Bir grubun birleştiği yerde bilgisayarınızın ekran kartı kullanılır. Ekran kartınız ne kadar güçlü ise madencilik işleminde o kadar başarı sağlarsınız. Havuz içerisinde biriken kripto paralar sistemin formülüne göre dağıtılır. Bir kısmını ise havuzun operatörü alır.

Eğer bilgisayarınız GPU miktarı madencilik yapmanıza engel oluyor ise GPU kiralanabilir veya bilgisayarınızın GPU güçlendirme yoluna gidilebilir. Kazandığınız Bitcoin rakamı 0,0003 şeklinde birikim gösterir. Saatte 1 bitcoin diye bir durum söz konusu değildir. Şuan için Türkiye’de 1 Bitcoin 26 bin TL civarındadır.

BİTCOİN DEĞERİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Bu başlığı ilk okuduğunuzda eminim ki dolar, euro aklınızdan geçmiştir. Değil! Ülkelerin para birimlerinin değer kaybedip kazanması Bitcoin değerini belirlemez. Piyasada ki arz oranı Bitcoin’in değerini belirler. Eğer bitcoin alıcısı çok ise bitcoinin değeri bir anda tavan yapar. Eğer kişiler elinde ki bitcoini bozdurur yani elle tutulur para birimine çevirirler ise bitcoin değer kaybeder. Para kazanmanın bir mantığı ise buradan ortaya çıkıyor. Aynı döviz gibi düşükken al yükselince sat. Tabi bunun için biraz bilgi birikimi gerekiyor.

BİTCOİN İLE PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

kripto para
kripto para

Bitcoin ile internetten para kazanmak mümkün. Bundan 5 yıl öncesine kadar çok ciddi miktarda para kazanmak daha  kolaydı. Bilgisayar ile maden işletmeciliği yaparak para kazanılabiliyordu. Algoritmalar değiştikçe bilgisayar gücüne önem arttı CPU kullanılırken GPU kullanımına geçildi. Hatta bir bilgisayarın GPU miktarı bile yetersiz kalmaya başladı. Madencilik ile para kazanmak için özel üretilmiş donanımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Gerekli donanımlar sağlandığı takdirde yine bitcoin ile para kazanmak mümkün.

Bitcoin al sat işlemi ile de para kazanılabilir. Bitcoin düşük iken aynı dövizde ki gibi bitcoin satın alınabilir. Yükseldiğinde ise tekrar satışı yapılarak kar edilebilir. Bunu yapmanız içinde bir bitcoin’e TL birimi ile 25 bin TL verecek paranızın olmasıdır. Yani elinizde belli bir sermaye olmalı ki bitcoin alabilesiniz.

Bitcoin nedir ? sorusuna elimizden geldiğince cevap aradık. Tabi sistemin içinde olanlar detaylarını daha iyi bilen kişilerdir. Ne kadar kazandıkları hangi donanımları kullandıkları, günlük ne kadar süre ayırdıkları gibi soruların cevaplarını sisteme girmiş kişiler daha iyi cevaplandırırlar. Araştırma sonucunda Bitcoin nedir makalesine bu kadar bilgi topladık. Eğer konu hakkında görüşleriniz varsa yorum kısmını kullanalım.

 

2 Kasım 2017 12:04:53

2 Yorum

  1. Bugün okuduğum bir haberde Türkiye’de ilk Bitcoin gaspçılığının yapıldığını gördüm pes valla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir