BLOG ve PARA

Blog Nedir ? Birde Blog Yazarından Okuyun

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Blog hakkında bir çok tanımlama yeterince var olsa da Blog nedir ? Hakkında birazda ben bilgi vereyim istedim. Kötü bir şey yaptığımı zannetmiyorum. 🙂 Çünkü blog nedir ? tanımı yapılırken bazı yanlış bilgiler yer almakta. Kendi hayatında olan bir olayı anlatamaz. Bir bilgi içermelidir. gibi gibi uzayan söz dizileri yer alıyor. Blog nedir ? birde benden dinleyin. Blog’un tanımını en iyi blog yazarları yapar sonuçta.

BLOG NEDİR ?

blog ne demek
blog ne demek ?

Blog kelimesi weBLOGin kelimesinin kısaltılmış halinden türetilmiş bir terimdir. Günümüzde bir site üzerinden yazı yazarak takipçilerine bilgi katan veya katmayan yazılara denir. Dikkat edin bilgi katmak şart değil. Her konuda yazılar olabilir. Günlük hayatta amca vefasızlığı, Dayı gazabı aklınıza ne geliyorsa yazar her türlü konuda yayın yapabilir. Böyle bir blog sitesinin takipçisi az bulunabilir. Belkide anlatım tarzı ile bilgi aktarmayan bir yazar dahi olsanız. Okuduklarına gülmek isteyen büyük bir kitle ile buluşabilirsiniz.

Web tabanlı olarak yayın yapmak blogun birinci kuralıdır. Yazılarınız hep elektronik ortamda olması gerekmekte. Bir internet ve internete bağlantı sağlayan cihaz ile yazılarınıza ulaşım sağlanması blog olduğunun en temel şartıdır. İkinci kural ise yayın yapılan sitenin tamamen size ait olması gerekiyor. Size ait olmayan bir web sitesinde yazıyor olmanız blogger olduğunuzu göstermez. Öyle olsaydı facebook’da durum paylaşan herkes blogger olurdu.

Tamamı kendimize ait olan sitelerde yazı olarak okurlara aktardığımız her türlü konu blog’dur. Tek yazarlı olması gerektiğini söyleyen sitelerde var. Blog sitesi tek yazarlı olmayabilir. Birden çok yazar olması blog değil anlamı yüklemez.

BLOG YAZARLARI ÇOK BİLEN MİDİR ?

Blog yazarları yazdığı konu hakkında bir bilgi sahibi olmasına gerek yok. Araştırmacı bir ruha sahip olması blogger olması için yeterli. Bazı istisnai durumlar için tabi. Nedir o istisnai durumlar ? Bir yazar asla cerrahlık yapamaz. Araştırma ile olacak durum değildir. Başından geçen bir ameliyat hakkında bilgi verebilir. Ya da başından geçmiş bir kişiye tanıklık ederek konu hakkında bilgi vermesi yine blogculuk ile örtüşmektedir.

Yazdığımız konu hakkında %100 sabit bilgilere sahip değiliz. Söylediklerimiz araştırma sonucu ortaya çıkmış ürünler. Ya da bizzat denemiş olduğumuz bilgilerdir.

Blog nedir ? Konusundan sonra Vlog ne demek olduğunu öğrenmek için

VLOG NEDİR ? Yazımı okuyabilirsiniz.

18 Eylül 2017 14:20:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir