BLOG ve PARA

Blog Yazarak Geçinebilir miyim ?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Blog yazarlarının tam olarak net aylık kazançları hep merak konusu olmuştur. Blog yazarak geçinebilir miyim? BLOG yazarları ne kadar kazanıyor? Türkiye’de ve Avrupa devletlerinde blog yazanlar ne için yazıyorlar?

AVRUPA DA BLOG YAZARI OLMAK

İlk önce Avrupa’da ki bazı ülkelerde blog yazarlığı hakkında konuşmak daha yerinde olur. Avrupa ülkelerinin bazılarında blog yazmak bir yetenek olarak algılanıyor. Her önüne gelen kişi blog yazamıyor. Gerçek blog yazarları ise o ülkenin varlıklı kişileri olarak gösteriliyor. Avrupa da blogculuk anlayışı Türkiye’ye göre biraz daha önde gidiyor. Bunun nedeni ise yabancılar gerçekten de çok kaliteli içerikler üretiyor olması. Yine Türkiye’de olduğu gibi blog yazarları Avrupada da sürekli olarak artış gösteriyor. Çoğunluk başarısız oluyor ve kısa sürede siteyi terk ediyorlar. Eğer ABD gibi bir ülkede yaşıyor ve orada blogculuk yapıyorsanız zenginler sınıfına kendinizi ayırabilirsiniz.

En çok tercih edilen reklam ağı adsense tık başına verilen ücretler ABD için Türkiye’ye göre çok, çok daha fazla olduğu için ciddi paralar kazanıyorlar. Hayatını sadece blog yazarak idame ettirmek bazı ülkelerde çok daha kolay. Asıl meselemiz olan Türkiye’de makaleler yayınlayarak geçinebilir miyim? Sorusuna cevap verelim.

TÜRKİYE’DE BLOG YAZARAK GEÇİNEBİLİR MİYİM ?

blog yazarak geçinebilir miyim
blog yazarak geçinebilir miyim?

Türkiye şartlarında blog yazarak geçinebilmek için çok ciddi çalışmalar yapılması gerek. Bunlar bilgi birikimi ile olacak şeyler. Yani yabancı ülkelere göre bir blog yazarı daha çok emek harcamalı. Bunun sebebinin arkasında google yer almakta. Reklamlara tıklama başına verilen ücretlerin azlığı, Gösterim başına verilen ücretler, Sıralamada ki Türkiye ayrımı ve diğer bir kaç şeyler. Evet bunlar Türkiye blog yazarlarını ciddi bir çalışmaya itiyor.

En basitinden örnekler verecek olursak. Site hızı, Backlink, Özgün içerik benim seo da muhteşem üçlü diye adlandırdığım sıralama kriterleri Backlink ve site hızı hakkında bir kaç yazım mevcut isteyenler okuyabilir.

SİTE HIZLANDIRMA

BACKLİNK

Bunlar gibi bazı çalışmaları gerçekleştirerek blog yazarı olarak Türkiye’de de ciddi gelirler elde etmek mümkün. Hayatını sadece blog yazarak geçirenler mevcut. Herhangi bir işte çalışırken işini bırakıp blogu ile ilgilenmeye karar verenler oldukça fazla. İyi bir çalışma ile Blog yazarak geçinmek mümkün. Hatta geçinmenin ilerisine de varabilirsiniz. Ne kadar kazanıyor bu blog yazarları derseniz. Aylık olarak ALEXA dünya sıralamasında 50K civarlarına ulaşmış bir blog sitesi yaklaşık olarak 10 Bin TL kazandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hangi işçi veya bir memur aylık 10 bin TL kazanıyor ki? Belli başlı meslekler dışında bu parayı kazanabilen bir iş yok. Avantajlı bir yanı ise mesai saati yok canın istedi yazarsın. İstemedi yazmazsın. Zaten yazarlar kendine hakim olamayıp yazmayı tercih ediyorlar. Blog yazmak bir o kadar eğlenceli ve zevkli bir iştir. Yeter ki hobi olarak yapın bu işi. Sadece para kazanmak için blog işine girmek ancak site için ettiğiniz masrafları karşılar.

BLOG YAZMANIN BİR KÖTÜ YANI VAR

Blog yazmaya başlar başlamaz kesinlikle para kazanamazsınız bu yabancı ülkeler içinde geçerli. Hop blogu oluşturdum 5 tane sağlam backlink aldım site hızım da güzel birazda makale ekledim hadi blog beni doyur. İşte bu işin kötü yanı da bu Hop diye olmuyor. Ne kadar ciddi çalışma yaparsanız yapın kesinlikle o blogun artık yaşlanması gerekiyor. Üzerinden en az 1 yıl gibi bir süre geçmesi gerekiyor. O bir yıllık sürede de mutlaka bol, bol özgün içerik eklenmesi gerekiyor. Bundan şunu çıkarabilirsiniz. Normal bir işte çalışarak aynı zamanda blog yazmaya çalışmalısınız. 5 ay gibi kısa bir sürede siteyi oluştur makale yayınla ile olması pek mümkün değil. En az bir yıl geçmesi gerekiyor.

Asla ve asla bloga güven olmuyor. Bir gün bir uyanıyorsunuz en çok trafik sağlayan kelimeniz de arama sonuçlarında sıralama kaybetmişsiniz. Ziyaretçi sayısı azalmış. Google’ın yapmış olduğu dalgalanmalar, siteye verebileceği cezalar nedeniyle güvenilir bir geçim kaynağı olmadığı kesin. Günümüzde de hangi mesleğin riski yok ki o yüzden bu son cümle mi Blog yazmanın kötü yanı olarak görmeyebiliriz.

Blog yazarak geçinebilir siniz. Hatta zengin bile olabilir siniz.

 

27 Ekim 2017 14:04:27

3 Yorum

  1. Ama çok uçurumda bir iş ya çok izlenirken bi anda az izlerirsin fakat azda olsa bazı siteler ünleri sayesinde hiç zirveden düşmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir