BLOG ve PARA

Blog Yazarak Para Kazanılır mı ?

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Kafanızda bir blog açma fikri var sanırım. Olmasaydı bu yazıyı şuan okuyor olmazdınız. Öyleyse açsam mı açmasam mı diye düşünmeyi bırakın geç bile kaldınız. Hemen bir blog sitenizi oluşturun ve bloglamaya başlayın. Hiç bir şey için pişman olmayacaksınız. Blog açmak için sizi ikna etmemi ister misiniz ? Hayal kurduğumu düşünebilirsiniz bazı cümlelerde ama hepsi gerçek.

BİR BLOG AÇARAK NE ELDE EDERSİNİZ ?

Bir tane google‘da yayına girmiş olan blog size ne kazandırabilir ki ? Öyle değil mi ? Ama şu bir gerçek ki hayatınızı ve tecrübenizi size verebilir. Yazı yazmak insanın öğrendiklerini aklında tutmasına yardımcı olur. Genel kültürünüzden tutun bir çok hayat deneyiminde size çok şey katacaktır. Blog açarak en azından bunları öğrenmiş olacaksınız. Belirli bir süre sonra ziyaretçi kitleniz artış gösterecek. Sizin fikirlerinize yorumlar gelecek. Onlara kendi düşüncelerinizi aktarırken onlarda size bir şeyler aktaracak.

Bir etkileşim olacak. Büyük bir arkadaş çevreniz olacak. Yüzlerini bilmeyecek belki isimlerini dahi bilmeyeceksiniz ama sizi seven, takip eden büyük bir kitle olacak. Hepsi sizi sevecek sizde onları çok seveceksiniz. Artık arkadaşlarınız olacak. İsimsiz arkadaşlarınız.

Yazı yazmanın internette boş takılmaca olmadığını öğretir size. İngilizce öğretmek için bile bir blog açabilirsiniz. Nasıl olacak ? Ben ingilizce bilmem ki bile diyemeyeceksiniz. Araştıracak, öğrenecek, öğrendiklerinizi okurlarınıza aktaracaksınız. Bilginizi paylaştıkça İngilizce’ye daha hakim olmaya başlayacaksınız. Size çok şey katacak. Siz yeter ki açın. Faydalı paylaşımlarda bulunun.

Okurlarınızın sitede ne yaptığını hangi sayfada neler okuduğunu izlemekten keyif alacaksınız. Artık size şuan sitemde kaç aktif kullanıcı var bağımlılığı olacak. Aktif kullanıcılarınızı izleyeceksiniz. Hangi ilden kaç kişi sitede olduğuna kadar bakacaksınız. Bir maç seyreder gibi tutkuyla bağlanacaksınız.

Her gün yazı yazmak isteyeceksiniz. Farklı, farklı bilgiler öğrenip yeni konularda tartışmak isteyeceksiniz. Şuan ben her gün yazı yazamam diyebilirsiniz. Bağımlılık yaptıktan sonra bir uyuşturucu bağımlısı gibi blogunuza giriş yapacaksınız. Yorumları onaylayacak, onlara cevap verecek, yeni yazı ekle kısmında bulacaksınız kendinizi. İster istemez bir şeyler yazacaksınız. Saçmalamak önemli olmayacak. İstediğiniz kadar saçmalayacaksınız. Çünkü özgür bir paylaşım kategorisindesiniz.

BLOG YAZARAK PARA KAZANMAK

blog yazarak para kazanma
blog yazarak para kazanma

En çok merak ettiğiniz kısıma gelelim isterseniz bu kadar blog yazacaksın da aç ayı oynamaz. Keyifte aldım ama maddi bir gelir olmazsa sürekli olarak nasıl yazarım. Çalışmam da gerek bloga az vakit kalacak az vaktim den ek gelir veya işsiz kaldığımda bana biraz destek olsun diyorsunuz. Şunu peşin söylemeliyim iyi bir blog yazarı olursanız. İş ayağınıza gelecek. Çeşitli yerlerden makale yazarlığı veya konunuzla ilgili iş teklifleri gelmeye başlayacak. Bunun örneklerini bizzat yaşamış ve blogundan iş bulmuş yüksek pozisyonlarda çalışan tanıdıklarım var. Sadece yazarak o seviyeye geldiler.

Sizin önünüzde ki engel ne ? Blog açıp açmamakta karar verememek mi ? Ne kadar kazanabileceğinizi merak ediyorsunuzdur şuan eminim ki. Bunların da cevabını tatmin edici bir şekilde vereceğim merak etmeyin. Şunu söylemeliyim hayatını makale yazarak sürdüren kişilerde var. Hatta makaleleri tuttu diye şuan ki işinden çıkarak sadece yazmaya odaklanmış tanıdığım kişiler var. Gelirleri oldukça yüksek. Ayrıca sizin özel sektörde çalışarak kazandığınızdan çok, çok yüksek miktarlarda kazanç sağlıyorlar.

 • Şuan tatile gidebiliyor musun ?
 • İstediğin aracı satın alabiliyor musun ?
 • Geçim sıkıntısı çekiyor musun ?
 • Öğrencisin burs ne zaman yatacak diye atm köşelerinde sabahlıyor musun ?

Bunun gibi sorulara cevabın koca bir EVET mi ? o zaman blog yazarak çok ciddi bir gelir sağlayabilirsin. Makale yazmak keyif verici bir iş olmakla birlikte bir meslektir. Sanal alemin boş köşelerinde takılmak değil. Gerçekten de dijital bir ortamın mesleğidir. Önce bu işi meslek olarak görmek lazım. Yoksa para kazanmak anca bir hayalden ibaret olur. Ben sizlere ortalama kazançları söyleyeyim.

RAKAMLARLA İFADE EDELİM

blog yazarak para kazanmak
blog yazarak para kazanmak

Bir blog sayfası açtığınızda ilk 1 yıl anca yazarsınız. Ziyaretçi sayısı her ay artış gösterir. İlk ay günde 10 ziyaretçi gelir sitenize o 10 kişiden birisi sizin bilgisayarınız diğeri telefonunuz olur. Diğer 8 kişi normal ziyaretçilerdir. Aylık kazancınız reklam gelirlerinden ortalama olarak 50 kuruş yapar. İlk 3 ayı geçince siteniz günlük 50 ziyaretçi almaya başlar. Günlük geliriniz 1 TL civarında olur.

8 ayı geçtikten sonra günlük 1000 ziyaretçi olur. Aylık geliriniz. 500 TL ile 1000 TL arasına denk gelir. 1 yılı geçtikten sonra artık siteniz karşılığını size verir. O gün olan asgari ücretin üzerine çıkarsınız. Her geçen gün yeni makalelerle ziyaretçiniz artış gösterir. Şimdi söylediklerimin olması için seo gerek diyeceksiniz. Çok fazlasına gerek yok. Seo konusunda da bir çok paylaşım yaptım. Dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

SEO KATEGORİSİNE GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

1 yılı geçtikten sonra ne kadar kazanacağınızı merak ediyor olmalısınız. Onuda cevaplayayım. Bir limit yok. Söylediklerim tam anlamıyla yerine gelirse eğer aylık sadece reklam gelirinden 10 bin TL kazanabilirsiniz.  Dikkat edin sadece reklam geliri dedim. Çünkü reklam gelirleri kadar alacağınız tanıtım yazıları vs olacak. Asıl kekliği o zaman vuracaksınız zaten.

Söylediklerim bir hayal gibi gelebilir. Bunlar gerçeğin kendisi. O kadar site yöneticileri keyfinden sitelerinin başını beklemiyor. Hiç bir zaman da şu kadar kazanıyorum demiyorlar. Blog açmak çok mantıklı çünkü rakip yok bu işte. Anahtar kelimede yükselmek gibi bir derdiniz olmayacak. Rakip sayısı olmayacak. Sizin için sadece kitle önemli olacak. Bakın onedio ya o kadar yükselmiş ki aylık kazancı tahminimce 100 bin TL var. Artık kurumsallaşmış. Zamanında o da sıradan bir blogdu. Şuan Binlerce lirayı kazanıyor. Siz de o kadar olamasanız bile aylık 10000 TL ye ulaşmak çokta zor değil.

Bu işi sadece bir meslek olarak görün. Mesleğiniz yazmak. İdealiniz para kazanmak değil sadece yazmak olsun gerisi zamanla oturacaktır yerine. İster ek iş olarak yapabilirsiniz ister belli seviyeye geldikten sonra sadece siteniz ile ilgilenirsiniz.

SIK YAPILAN YANLIŞLAR

Böyle bir başlığı açma gereği duydum. Çünkü yazarak hemen milyarlarca parayı kazanacaklarını zannederek bu işe girişenler de var. Sadece para kazanmak için girişimde bulunup sunucu masrafını çıkartamadan bırakanlarda. O yüzden şu kurallara dikkat edin.

 • Sadece para kazanmak için yazmayın.
 • Sabırlı olun 1 yıl dolmadan size para kazandırması bir mucize olur.
 • Düzenli olun belirlediğiniz aralıklarla makale yayınlayın.
 • İyi bir blog yazarı olmayı hedefleyin. Diğer yazarları sollamaya kalkmayın.
 • Doğru bilgiler paylaşın. Yanlış yayın yapan yanlış yerde düşer.
 • İşinize nefretle bakmayın. Millete aldırış etmeyin. Dalga geçeceklerdir. İnternetten para mı kazanılır diye.
 • Seo yapacağım diye ne siteyi ne kendinizi heder edin. Az olsun öz olsun.
 • Moraliniz bozulmasın sabır işidir. Sabreden derviş muradına eremeden gebermiş sözünü unutun.

Hadi motivasyonun yerine geldiyse sende blogla. Kazanamasan da deneyim kazanırsın.

 

 

 

6 Eylül 2017 14:51:19

6 Yorum

 1. Aylık Blogumdan bir memur maaşından yüksek gelir elde eden birisi olarak söylenenlere katılıyorum. Güzel bir para kazanma yazısı anlayana tabi

 2. Sabır başta geliyor. Sonra makale yazmak blog’dan para kazanmak isteyenler genelde hemen para bekleyişi içine giriyorlar bir çok blog böylece çöp oluyor. Para kazanmak için 1 yıl beklemek bir az bence 1 yıldan sonra ancak 500-1000 Lira verir 2 yılı geçtikten sonra asıl para o zaman meydana çıkıyor. Backlink teklifleri de gelmeye başlayınca tadından yenmez. Adsense gelirlerini kim takar o zaman 🙂

 3. Blog yazarak para mı kazanılır diyen arkadaşıma yazınızı okutmayı düşünüyorum gerçektende para kazanılmasının yeterli her şey yapıldıktan sonra mümkün olduğunu görüyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir