Seo Teknikleri

BLOG Yazısı İçeriği En Az Kaç Kelime Olmalıdır?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Yeni BLOG yazmaya başlayan kişilerin en çok sorusu haline gelen kelimelerden biridir. İdeal BLOG yazısı en az kaç kelime olmalıdır? Arama motorları sayfanın değerini belirlerken en çok önem verdiği kriterlerden birisi de makalenin farklı, farklı yapısı içerisinden uzunluğunun ne kadar olduğudur. BLOG yazarı en az bir uzmanlık alanına sahip olmalıdır. Bunlardan bir kaçı şöyle olabilir.; Ya alanında çok tecrübeli olacak, yada araştırmacı ruhlu olacak bunları da beceremiyorsa ağzı iyi laf yapacak. Ağzının iyi laf yapması kelime uzunluğunu artıracaktır. Şimdi makale uzunluğunu arama motorlarının istediği şekilde nasıl düzenleriz onları irdeleyelim.

BLOG YAZISI EN AZ KAÇ SÖZCÜK OLMALI?

İdeal bir yazı uzunluğu için makalenin içerisinde kullanılan diğer yardımcı kaynaklarda göz önünde bulundurulur. Bu yardımcı kaynaklar medya dosyaları olabilir. Sadece düz yazılmış ve hiç bir görselle desteklenmemiş yazılar için makale uzunluğu en az 300 kelime ile sınırlandırılmalı. Bu rakamın altında kalanlar ilgili sayfanın arama motorlarında değersiz olarak algılanmasına neden olacaktır. Görseller ile desteklenmiş bir yazı için ise en az 200 kelime kullanılmalıdır. Resimlere yazı eklemesi yapılarak yine 300 kelime ye çıkarılmalıdır. Yapılan tüm SEO incelemelerinde ve SEO eklentilerinde kelime sayısının en az 300 olması gerektiği açıklanmıştır. Resimleri alt açıklaması gibi kısımlar doldurularak resim içerisinden sözcük çıkarılması hem resmin arama motorlarına uygun olmasını hemde SEO uyumlu makale için gereken niteliği sağlaması bakımından önemlidir. Yazı yazarken en çok kullandığımız standart olan öne çıkarılmış görsel ve yazı içerinde bir tane medya dosyası olacak şekilde ideal yazı uzunluğunu bulmaya çalışalım.

Arama motorlarının sıralamasına bakıldığında uzun yazılmış makalelerin kısa yazılmış makalelere göre daha ön planda çıktığı görülmekte. Bu durum aslında bir çok faktöre bağlı olduğu için saptanması zor olsa da aynı kaliteye sahip olduğunu düşündüğümüz iki farklı sitenin aynı anahtar kelime üzerine yazdıkları makalede uzun olanın daha üst sıralarda çıktığını gözlemleyebiliriz. Google açısından bakıldığında yazının uzun olması gerekmekte. Bunu en iyi Search Console’da bulunan kısa meta açıklamalar uyarısında görebiliriz. Google meta açıklamasını bile bir kaç kelime ile sınırlandırmak istemiyorsa içeriğin tamamını neden kısa olmasını istesin ? İşte buradan makalenin kaç sözcük olması gerektiğini en doğru şekilde çıkarabiliriz. En az 300 kelime ile sınırlandırdık. Peki bunun bir üst limiti yok mu? Buna da bir cevap vermek yerinde olur.

BLOG YAZISI EN FAZLA KAÇ KELİME OLMALI

Uzun yazılar arama motorları için her ne kadar iyi olsa da kullanıcılar için en kısa olan idealdir. Arama motorları kullanıcıların kısa bilgi istediğini çok iyi bilir. O yüzden kendince sözcük üst limiti belirlemiş olmalı.  Yazı ne kadar uzun olursa kullanacağınız sözcük çeşitliliği artış göstererek arama motorunda farklı sorgular için o yazının çıkması daha muhtemeldir. Kullanıcı ise yazının uzunluğuna bakarak o yazıyı okuyup okumamakta karar verir veya renkli, vurgulu yazıları okuyarak özet çıkarmaya çalışır. Burada hem kullanıcıyı sıkmayacak uzunluk ve arama motoru için değersiz sayılacak kısalıkta metinleri dengelememiz gerekir. Üst limit için kesin yargı olmasa da 5000 sözcük üst limit olarak belirleyebilirsiniz. Daha yukarısına çıkmanız gerektiği durumunda yazı içlerinde vurgulama, görsel ekleme, yazıları alt başlıklar ile bölme yoluna giderek okumayı sıkıcı olmaktan kurtarma yoluna gitmelisiniz. Mümkün olduğunca 5000 kelime üzerine çıkmamaya özen gösterin. Çünkü üst limit aşıldığında o sayfa için hemen çıkma oranı artacak ve sayfanın değeri kullanıcılar tarafından düşürülecektir. Ayrıca ortalama oturum süresi artırma yazımı okuyarak sayfalar için hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

BLOG YAZISI İÇİN EN İDEAL SÖZCÜK SAYISI KAÇ OLMALIDIR?

BLOG yazısı uzunluğu ne kadar olmalı
BLOG yazısı için en ideal uzunluk grafisi

Alt ve üst limitleri ve neye göre belirlendiğini inceledik şimdi sırada ortalaması ne kadar olmalı ki en yüksek performansı sağlayalım.  BLOG yazısı sözcük sayısı arttıkça kalitesi aynı oranda artış gösteriyor. Belli bir noktaya kadar kalite artışı sağlansa da bir noktadan sonra tıkanma yaşayarak kalite düşüşü yaşanıyor. Biz bu rakamı 2500 kelime için en yüksek performansın alındığını gözlemliyoruz. Tabi bu başlık altında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var. Uzun yazılar çıkarmak için yapılan fazladan gereksiz sözcük eklemesi ile makale okunabilirliğini bozmak yapılabilecek en büyük hatalardan birisi olacaktır. Makalenizin kalitesini sadece uzunluk ile ölçümleyemeyiz. Bunun yanında tüm SEO uyumlu makale kuralları, paylaşım yapılması, ziyaretçinin o sayfada geçirdiği süre gibi bir çok kriter yazı kalitesini belirleyecek.

Yazının yanında meta başlığı dediğimiz kısmında yeterince uzunlukta olması gerekmekte. Meta açıklaması hiç olmayan bir sayfanın kalitesi otomatik olarak kırılacaktır. Meta başlığı 160 karakterden fazla olmamalıdır. En az ise 100 karakter ile sınırlandırmanız önerilir.

 

 

 

 

22 Ekim 2018 15:54:33

5 Yorum

  1. Bence kelime sayısı önemsiz.Bazen bazı makaleleri görüyorum.Yazan kişi o kadar iyi işlemiş ki hem ilk sırada hemde diğer makalelerde daha kısa.

  2. Böyle doyurucu içerikleri okumak keyif verici. Blog yazılarında içerik uzunluğunu bundan böyle yazıda ki gibi uygulamaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir