BLOG ve PARA

BLOG Yazısında Olması Gereken Özellikler Hepsi Hikaye Aslında

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

İnternet ile haşur neşir olan hemen hemen herkesin bir BLOG sayfası var. En çok rağbet gören BLOG türü sitelerin en çok zorluk çektiği bölümlerden birisi yazıların okunmuyor olmasıdır. Yazıların daha uzun süre okunması için Blog yazısında olması gereken bazı özellikler yer almalıdır. Kriterlere geçmeden önce sayfanız için tüm site içi optimizasyonları gerektiği kadar mümkünse fazlasını yapmış olmalısınız. Bunu açıklamamda ki amaç sadece yazılar ile bir şeyleri başaramayacak olmanızdır. Bir örnek vermek gerekirse sayfa aralarında rahatsız edici reklam yerleşimleri, kullanılan temanın sadeliği gibi bir çok unsur ele alınabilir. Şimdi sıra geldi Blog yazısında olması gereken özelliklere onları da sırası ve açıklamalarıyla birlikte verelim.

SOHBET HAVASI İÇİNDE BLOG YAZISI

Yazı yazmak bir yetenek değil ağzın laf yapması bir yetenektir. Ağzın iyi laf yapıyorsa klavyede bulunan bir kaç tuş parçası seni asla kısıtlayamaz. Okurlarınız ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmak her zaman okunma süresini arttıracaktır. Onlara sanki bir şeyler anlatıyor (Anlatmalısınız zaten) ve sizi dinliyorlarmış havasında yazılar yazmak onların sıkılmamasının önüne geçecektir. Eğer iyi bir konuyu gerçekten de iyi bir dil ile sohbet havasında anlatabiliyorsanız bunun okuma süresi en yüksek seviyeye çıkacaktır. Bakın bir örnek vereyim. Herkes öğrencilik serüveninden geçti değil mi o sert tahtalara sizde oturdunuz ve hala oturmaya devam edenleriniz var. Ders tarih hoca istediği kadar bir şeyler anlatsın siz tekrar yapmazsanız unutuyorsunuz değil mi? Evet tabi bende dahil az sonra unutuyoruz. Şimdi bir soru kahveye gittiniz amcanın biri bizim Fatih Sultan Mehmet şöyle yapmış Böyle yapmış Bizansın imanını gevretmiş anlatıyor. Sizce anlatılan bu kısa kesit ne kadar sürede beyninizden silinir? Yada eskilerden dedenizin anlattığı bir hikaye halen aklınızda dır eminim ki! İşte sohbet havası içinde anlatılan yazılar da dahil olmak üzere kalıcılığı ve dinleme süresini uzatıyor.

SORU SORUN

Bir şeyin cevabını aramak için sitenize gelen ziyaretçiler hep bilgiyi sizden alacak değiller birazda sayfanıza onlar bilgi bıraksın. Soru sormak onların yazınıza yorum yapmasına teşvik edecek bir kriter olup bildiği bir konu ise kendi zihninden cevabını verecek ve gaza getirecektir. Bilmediği bir soru ise merak uyandırarak bunun cevabını altta anlatmıştır düşüncesiyle makaleyi okumaya devam edecektir. O yüzden okurlara metin içinde ufak sorular sormayı deneyin ve cevabını biraz alt tarafta vermeye çalışın. Faklı görüşteki insanlar yine yorum yazacaktır. Yorum yazılması diğer kullanıcıların da sitede daha uzun süre kalmasını sağlayacak. İnternet de bir şeyler okuyan büyük bir çoğunluk yorumları daha fazla okur. Youtube üzerinde müzik dinlerken yapılan yorumları okuyan bir milletiz. 🙂

KENDİNİZİ DAHİL EDİN

Bir çok makale satış hizmeti veren sitelerde üçüncü şahıs ağzıyla makale yazın yoksa yazınız onaylanmaz şeklinde bir hava var. Sizin sayfanız için bu geçerli değil şahsi fikirlerinize, bu konu üzerinde nasıl bir yol izlediğinize kendi üzerinizden örnekler verin. İnandırıcılığı artacaktır. Ben denedim olmadı! Ben yaptım işe yarıyor! Bu kelimeleri kullanmak nerede? Ürünü kullananların %99 u memnun demek nerede? hangisi daha ilgi çekici sizce? Birinci ağızdan söylenen mi? Üçüncü ağızdan söylenen mi? Bunun kararını da size bırakıyorum.

KONU UZUNLUĞUNU ÇOK İYİ AYARLAYIN

Bir çok kişinin yaptığı hatalardan biri Seo uyumlu makale 300 kelimeden az olamaz, en fazla şu kadar olur, Alt başlık rakamı şu kadar kelimeyi geçemez! Yürü len oradan. İhtiyacın neyse ona göre yazacaksın. Biraz örneklendirelim bu işi. Google’da bir arama sorgusu yapalım “34 nerenin plakası” hadi bakalım yaz bu sorgu için en  az 300 kelime. He yazarsın yazmasına da saçmalamaktan başka bir şey yapamazsın böyle bir sorgu için. Yazacağın kelime sayısı 100 anca çıkar burada asıl bilgiyi de kalın yaparsın sayfaya giren kişi aradığı bilgiyi direk bulmuş olur. Önerilen konular içerisinde yada tablosunda 12 nerenin plakası gibi başlıklar yer alıyorsa oralara tıklayarak sayfa geçişi yapması daha iyi olacaktır. Böyle bir başlık için farz edelim bin kelime yazdınız. Bu kadar kısa bir bilgi için 1000 kelime okur mu bir ziyaretçi? Zannetmem Şahsen okumam başka siteye bakarım.

Eğer yazdığınız konu gerçekten de uzayacak bir başlık ise uzatın kelime sınırlaması yapmayın. Eksik bilgi vermekten daha iyi olacağı kesin. Bir programla dilinin bir kısmını anlatıyorsunuz. Böyle bir konu için en küçük atlama eksik bilgi verme, detaysızlığa kaçma makalenin tümünü bozacağı için detaycı olacak ve makaleyi istediğiniz kadar uzatacaksınız. Sonuç olarak sayfaya gelen kişi şuradan okudum yaptım diyebilecek. Takıldığı yerde en sağlam kaynak burasıydı buraya bakarak o gün yaptıysam bugünde bakarak yaparım demeli ziyaretçi. Arama motorları için konu uzunluğunun ortalama saptanmış değeri var mı? Evet var onun için bir konum mevcut merak edenler okuyabilir. Blog yazısı içeriği en az kaç kelime olmalı?

İLGİLİ GÖRSELLER KULLANIN

Yazınızla alaka düzeyi en yüksek görselleri yazı içerisinde paylaşmak oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Yazı başlığının ilgili görselleri en çok dikkat çeken yerler olacaktır. Ayrıca yazı aralarında verilen görseller yazınız ne kadar uzasa da o yazının daha uzun süre okunmasını sağlayacak en etkili yöntemlerden birisi olduğu şüphesiz. En azından fotoğrafları incelemek için kullanıcılar sayfanın en dibine kadar inecektir. Tüm sayfanın görüntüleniyor olmasını fırsata çevirmek biraz taktik işi. Görselleri incelemek için aşağıya inen kullanıcıyı kalın yazılmış bazı yerler ile makale okumaya tekrar teşvik edebilirsiniz. Görselleri inceleyen kişinin gözü ister istemez kalın yazmış olduğunuz yazıya takılacak ve cümle sonuna kadar okumaya devam edecektir. Okumaktan vazgeçtiği makaleyi 1- Resimlere bakmak için vakit harcadı 2- Makaleyi tekrar okumaya başladı.

BAŞLIKLAR BENZERSİZ OLSUN

Eşsiz Başlık
Eşsiz Başlık kullanarak ziyaretçilerin sitenize tıklamasını sağlayın.

Her yazı alanında olduğu gibi başlık yazının tamamının okunması için en etkili yerlerdir. Önce başlığı iyi ayarlamalısınız. Başlığınız gerçekten de ilgi çekiyorsa o yazı içeriği de muhtemelen daha fazla kişi tarafından okunacaktır. Yazı başlıklarının benzersiz ve ilgi çekici olması arama motorlarında görülmenin ardından tıklama oranını arttır. Buda yazınızın daha çok kişi tarafından okunmasına doğrudan olanak sağlar. Daha çok kişi tarafından okunan yazılar arama motorlarında daima yüksek sıralamalara yerleşir.

TÜM SEO UYUMLU MAKALE KURALLARINA UYUM SAĞLAYIN

SEO uyumlu makale aslında kullanıcıların daha iyi sonuç alabilmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş arama motoru kriterleridir. Bunlar çeşitli SEO sitelerinde ve sayfamda da bolca bahsettim. O yüzden tekrar, tekrar anlatmanın gereği yok maddeler halinde bir kaçını verelim. Zaten teknik konular olduğu için yazı içerisinde uygulamak zorundasınız. İyi bir yazar olmak için zaten zorunlu tutulduğunuz bir durum sizler için.

  • Yazı içerisinden diğer yazılarınıza link verin.
  • Uygun yerleri ve anahtar kelimeyi kalın yapın.
  • Yazıyı alt başlıklara bölün.
  • Medya dosyaları kullanmaya çalışın.
  • Medya dosyaları alt başlıklar dahil konu ile alakalı sözcükler girin.
  • Benzer anahtar kelimelere yazı içerinde yer verin.
  • En net bilgiyi verin.
  • Başlık benzersiz ve ilgi çekici olmalı.
  • vb …………………..

13 Mart 2019 11:04:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir