Seo Teknikleri

CDN Kullanmak Seo’yu Nasıl Etkiler?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.
cdn kullanmak
cdn kullanmak

Arama motorlarında daha görünür olmak ve iyi kullanıcı deneyimi sunmak için cdn kullanmak oldukça önemlidir. Daha öncesinde site hızlandırma adına bir çok konu yayınladım. Site kodlaması yapan kişilerde tasarladığı temayı en üst düzeyde hızlı yapmaya özen gösteriyorlar. Temayı alan kişide bazı değişiklikler ile siteyi maksimum hıza ulaştırıyor. Burada anlatmak istediğim asıl konu bunları artık herkes yapıyor siz fark yaratmalısınız ki diğerlerinden bir adım öne geçebilelim. Bunun çaresi de CDN kullanmak olduğu bariz ortada. Çünkü bir siteyi tüm site hızı optimizasyonlar yaptıktan sonra 3 veya 4 kat daha hızlı yapmak sadece CDN kullanımı ile mümkün olacak. İlk önce CDN nedir?  CDN nasıl çalışır? biraz değinelim.

CDN NASIL ÇALIŞIR?

cdn ve seo
cdn ve seo

Bir sitenizin var olduğunu düşünün ki olmasa zaten bu konuyu okuyor olmazdınız. 🙂 Hepimiz siteyi bir host da barındırıyoruz. Bu hostun İstanbul’da olduğunu varsayalım. Eğer sitenize gelen ziyaretçiler İstanbul’dan geliyor ise sitenin açılış hızında bir sorun olmayacak. Peki ziyaretçi Hakkari’den bağlanıyorsa siteye veya biraz daha uzaktan Azerbaycan’dan bağlanıyorsa ne olacak? Olacakları hemen söyleyeyim. Mesafe sunucuya uzaklaştıkça sunucu yanıt süresi uzayacak. Buda her kullanıcıya eşit miktarda hız sağlanılmadığını gösterecek. Bir çok kişide daha ucuz olduğu gibi çeşitli bahanelerle yabancı host almakta. Sitesine gelen ziyaretçilerde Türkiye’den olunca hız konusunda sorun yaşamaktadırlar.

İşte burada CDN kullanmak bizim için önem kazanıyor.  Sıralama kriterlerinin ilk üç tanesinin site hızı, backlink, içerik olduğunu biliyoruz. CDN ise bir çok sunucuya sizin dosyalarınızı kopyalıyor. Türkiye için belirli sunuculara, Dış ülkeler içinde belirli sunuculara sitenizde ki dosyaları kopyalıyor. Eğer sitenize birisi Almanya’dan bağlandığında CDN sayesinde Almanya’da ki sunucudan dosyalar gönderiliyor. Mesafe minimum seviyeye indirildiği için sitenin  açılış hızı muazzam derecede artış gösteriyor. Sitenin hızlı açılması kullanıcı deneyimini artırdığı için google’da bunu görmemezlikten gelmiyor ve sıralamada CDN kullanan siteleri bir kaç basamak daha öne taşıyor.

CDN KULLANMAK SEO’YU NASIL ETKİLER?

cdn kullanımı
cdn kullanımı

Yukarıda da bahsini geçirdiğim gibi site sıralamasında site hızının önemi paha biçilemez. Bazı kişiler şunu söylüyor olabilir benim site hızım en az %85 ama hala rakiplerin önüne geçemedim. Yada site hızını %70 den %90 yaptım değişen bir şey olmadı. Bunun cevabı şöyle verilebilir ancak. Diğer seo kuralları ile sizin sitenizin seo kurallarının eşit olduğunu varsayıyorum. Size rakip olabilecek kişiler zaten sizin dediğiniz değerlere rahatlıkla ulaşıyor. Ulaşamayanlar zaten arka sayfalarda olmaya mahkum. CDN kullanımı ile pageseped %100 olan bir siteden 3 kat daha hızlı oluyorsunuz. Sitenin böyle hızlı olması google tarafından olumlu bir sinyal olarak algılanıyor. Arama sorgularında siteyi daha üst sıralara çıkarıyor.

SONUÇ VE BU SİTEDEN ÖRNEKLER

Ben şuan için CDN kullanmıyorum. Bir kaç tane aklımda kalan anahtar kelimelerim var. Bir site sürekli olarak benim bir altımda veya bir üstümde çıkıyordu. Taki adam CDN kullanmaya başlayana kadar. Sitenin açılış hızı benimki ile hemen hemen aynıydı. CDN ye bir geçti çok kısa bir süre sonra bana fark attı. İlk gördüğümde ne yaptı bu adam da bana bu kadar fark bindirdi diye merak ettim. Sitesini ziyaret ettiğimde oldukça hızlı açılan sayfalar ile karşı karşıya kaldım. Site hızlarımızı test ettiğimde benden yaklaşık 4 kat daha hızlıydı. Yada size göstereyim rakip site ve benim site.

# Site Sayfa Boyutu Yükleme Zamanı KB Başına Ortalama Hız Sayfa Hızı Puanı
1 rakip site 0.462 kb 0.07 sn 0.001 sn 84/100
2 muslumbaser.com 0.227 kb 0.24 sn 0.004 sn 0/100

Bu analizi wm aracından yaptım. Görüldüğü gibi benden 4 kat daha hızlı Bir site yapısına sahip. Benim pageseped puanım %99 olmasına rağmen bana 4 kat fark attı. Sonuç olarak anahtar kelimede benim 5 basamak önüme geçti. Anahtar kelimede benim sıralamam 10 Onun ki şuan için 5 veya 6 olarak değişiyor. İnanılmaz derecede sıralama etkisi yarattı.

Bunu kendime bir başarısızlık olarak değerlendirmiyorum. Böyle güçlü etki yarattığının bilincinde olmama rağmen cdn kullanımına geçmedim. İlerde belki geçerim. Zaman gösterecek. CDN nin Seoya nasıl etki ettiğini canlı bir örnek ile gördünüz. Bu anlatımda kendi başarısızlığımdan bahsettim. Çözümünü biliyorsunuz artık. Önemli olan başarıları anlatmak değil. Başarısızlıkları ve sebeplerini anlatmak. İlla şöyle yapın böyle yapın bak böyle yaptım diye hep kendi başarıları ile seo makalesi yazmak bir çoğunun daha hoşuna gidiyor olabilir. Böyle başarısızlıkları da konuya dahil etmek daha eğitsel olur.

 

25 Ocak 2018 01:21:31

4 Yorum

  1. Ortalama cdn fiyatlarını da konuya dahil etseniz daha iyi olurdu.Şuan için MAXCDN diye bir firma rağbet görüyor. Siz bu cdn servisini önerir misiniz?

    1. Daha hiç bir cdn servisini kullanmadım ama maxcdn hakkında bir kötü bildirim almadım. Piyasadaki en kaliteli servislerden biri diyebiliriz. Ücretsiz cdn servisleride var bunuda ekleyeyim. Ama bir çok sorunla sizi karşı karşıya bırakabilir. En temizi ücretli ve teknik destek alabileceğiniz bir cdn firması.

      1. İlgin için teşekkürler hocam şu maxcdn firmasında karar kıldım. Yakın zamanda geçerim sorun çıkmazsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir