Seo Teknikleri

Css Nasıl Küçültülür?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Css nasıl küçültülür ? Diye bir çok sorularla karşı karşıya kalıyoruz. Herkesin bir bildiği oluyor genelde şu program ile küçültmenin mümkün olduğunu söylüyorlar. WordPress sitelere ben fazla eklenti yüklemeyi önermiyorum. O yüzden css kodlarımızı el ile küçülteceğiz tabi tamamen tek tek ayıklama yapmayacağız. Peki ne yapacağız css kodlarımızı bir siteye yapıştırıp çıkan küçültülmüş halini alacağız.

Neden Css küçülmemiz gerekiyor? Site Hızımızı artırmak için bunu yapmamız şart daha önceki makalemde de söyledim Googlenin en çok önem verdiği maddelerin en başında site hızı geliyor birinci makalede Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın konusunda paylaşımda bulunmuştum. Bahsi geçen konu her sitenin başında bariz olan bir durumdur. Kaliteli siteler de bile bu durum hala devam etmektedir. Ben basit bir kod ile yapmayı anlattım. Eğer Yukarıdaki maddeyi tamamladı iseniz. Bu konuda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Çünkü diğerinden daha basit olduğunun garantisini verebilirim. Dikkat etmemiz gereken bir noktayı söyleyeyim. Css kodlarını küçültmeden önce css kodlarınızın bir yedeğini almanızı öneririm. Sonuçta dijital bir dünyadayız yüzde bir olan bozulma ihtimali olan konumuzda, o yüzde bir ile karşı karşıya kalmayalım. Site hızımızı artıralım hatta jet gibi yapalım.

Css nasıl küçültülür
Css nasıl küçültülür ?

CSS NASIL KÜÇÜLTÜLÜR?

Css nasıl küçültülür ? sorusuna artık cevabımızı verelim. İşlemleri tek tek yapın diyeceğimde yapılacak işlem yok aslında. Ne ise siz dediğimi yapın tekrar söylüyorum. Css kodlarınızın yedeğini alın Yüzde bir bozulma ihtimali var çünkü.

Admin panelimize girip Css dosyasındaki kodların tamamını seçip kopyala diyoruz.  Web tools css küçültme, sıkıştırma hizmetine giriş yapıyoruz. Css kodlarımızı yapıştırarak. Dosyayı sıkıştır diyoruz. Site size cssnizin sıkıştırılmış halini veriyor. sıkıştırma işlemi bittikten sonra css dosyanıza yeni aldığınız kodları yapıştırıp kaydediyoruz. Sorunun çözülüp çözülmediğinden emin olmak için google hız testini 

kullanarak sorgulama yapıyoruz. ve Css yi küçültün uyarısını artık almıyoruz. Site hızınız biraz daha artış gösterdi. Arama motorlarının sıralamasında artık bir tık daha öne geçtiniz diyebilirim. Css küçültme adresindeki verdiğim yerde css boyutunu ne derece küçültmek istediğinizi kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Okunabilirlik derecesi adı altında bulunan butonları kullanarak seçiminizi yapabilirsiniz. Ben kendi siteme hiç biri olarak seçip yaptım ve css sorununu ortadan kaldırdım. Şuan bu makaleyi yazdığım tarihte site hızım %100 durumda daha sonra tabi ki değişiklikler yaptığımda bozulmalar olabilir. Ben örnek olsun diye bir görsel ile sizlere sunayım hem kanıt niteliği taşısın.

YAPTIKLARIMIZIN TESTİ

css nasıl küçültülür
Mobil site hızı

 

css nasıl küçültülür
Masa üstü site hızı

Evet gördüğünüz gibi kendi siteme hız testi yaptım ve sonuçlar hem mobilde hemde masa üstünde  %100 çıktı. Arama motoru googlenin en önem verdiği kriteri yapmış olduk. Artık yapmamız gereken daha hızlı yapmak. En basit olarak gördüğümüz sorunları bile halletmemiz gerekiyor. Neden biliyor musun ? sıralamada sizi geçmek isteyen rakiplerin bir çoğu zaten site hızlarını % 85 oranlarına kadar çıkarıyor. Bu rakam aslında google için yeterli ama daha iyisini isteyecektir tabi ki. Biz daha iyisini yapmalıyız ki arama motorları vay be daha iyisini de yapanlar varmış. Ben bu siteyi diğer sitenin üstünde çıkarayım dedirtmeyi başaralım. Site hızına hallettikten sonra artık ilk sayfada çıkarsınız garantisini vermiyorum sadece diğer sitelerden önde olursunuz. Daha site içi SEO için yapmamız gereken çok iş var. Site içini halledip site dışı SEO ya geçiş yapalım ve maksimum trafiği yakalayalım.

Sizde böyle bir  site hızı görüntüsü ile karşılaşmak istemez misiniz ? Css nasıl küçültülür ? başlıklı yazının sonunda site hızınız %80 civarında oldu. Daha öncede Oluşturmayı önleyen kodları ekranın üst kısmından kaldırmıştık. Sıradaki site hızlandırma makalemde görüşürüz. %100 yapacağız siteleri.

Nod Eğer sorun yaşadığınız durum js küçültme veya html küçültme ise aynı işlemleri css sıkıştırma işlemi gibi yapabilirsiniz.

1 Temmuz 2017 07:56:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir