Seo Teknikleri

Disavow Backlink Reddetme

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İlk önce disavow etmek ne demek ondan bahsedelim. Forumlarda siteme zararlı backlinkler geliyor ne yapmam gerek? Şeklinde ki sorulara “disavow yap hocam” şeklinde yanıtlar geliyor. İyide bu disavow ne demek onuda söylesen iyi olurdu bro! Laf aramızda bana da disavow yap dediler. O ne demek diye yorum atmaya utandım. Araştırdım. Acayip bir şeymiş. 🙂

DİSAVOW NE DEMEK?

backlink silme
backlink silme

Sitenize gelen backlinkleri reddetmek demek oluyor. Yani bir rakip site +18 bir siteden sizin sitenize backlink göndermiş olabilir. Yada kalitesiz spama düşmüş sitelerden yoğun şekilde backlink alımına maruz kalmış olabilirsiniz. Yine aynı şekilde google’ın kabul görmediği herhangi bir arama motorunda siteniz index almaya başlamış ve her index google gözünde backlink olarak gözüküyor ve aşırı link gelişi olduğu için sizde spam durumuna düşüyor olabilirsiniz.

İşte böylesi durumlarda google diyor ki; ben sana bir yer açtım. Eğer istemediğin bir yerden backlink geliyorsa sitene o linki bana söyle. Ben yapmadım bunu başkası yapmış benim suçum yok de canımı ye sana imkan veriyorum diyor google amca. Yapacağım işlemin adına da disavow diyorum. Türkçe karşılığı “reddetmek” oluyor. Artık geri bağlantı reddetme desem bazı cümlelerde yanlış söylemiş olmam sanırım. Şimdi backlink nasıl reddedilir? Ona bakalım.

BACKLİNK REDDETME

 • İlk önce googlenin sunmuş olduğu backlink reddetme bölümüne giriş yapalım. BUYURUN giriş yapmadıysanız girişi tamamlayın.
 • Karşınıza bağlantı reddetme başlıklı bir metin çıkacak.  Altında sitenizin adı ve bağlantı reddetme butonu olur. Reddetme butonuna giriş yapın.
 • Bağlantı reddetmenin gelişmiş bir özellik olduğu hakkında uyarı verir. Yine altında ki Bağlantı reddet butonuna tıklayın.
 • Siteye gelen zararlı backlinkleri tespit etti iseniz url adreslerini bir .txt uzantılı dosyaya alt alta  yazın. Örnek: www.spamsite.com/kalitesiz-backlink

İşlem sonunda o url den gelen backlinki reddettiniz. Ya aynı domainden yüzlerce link geliyor ve farklı sayfalarda ise? Tek tek sitenin sayfalarını ekleyecek halimiz yok. Bu kez txt dosyasına domaini komple reddedecek bir link yapısı koyacağız.

 • Bir domainden gelen tüm linkleri reddetme: txt dosyasına yazma şekli domain:www.spamsite.com şeklinde yazılır. Alt üst tüm sayfalarından gelen backlinkler reddedilmiş sayılır.
 • Hazırlanan txt dosyası son bulunduğumuz sayfadan dosya seç bölümü olacaktır.
 • Dosyayı seçip GÖNDER butonunu kullanmamız yeterli.

Reddedilen linkler ortalama olarak bir hafta içinde işleme koyulur. Yani spam linkten dolayı sıralama kaybı varsa ortalama olarak bir hafta sonra düzelme sağlar.

Disavow yapmak için sitenize gelen bağlantıları görmek gerek onun için BACKLİNK SORGULAMA konusu işinize yarayabilir.

6 Kasım 2017 09:47:46

2 Yorum

 1. Süpersin çok başarılı bir anlatım ve çok gerekli bir konu. Backlink reddetmek olmasa bir site kolaylıkla spama düşer zaten. Kopya içerik şikayet etmesini bilmiyordum onuda sayende öğrendim. Şimdide disavow konusuyla çıktın mübarek.

 2. I dⲟ knoѡ a game we will play thats like Daddy is talking abⲟut.?

  Mommy mentiߋnned making eaсh boys want to кnow the sport a lot.
  ?It?ѕ referred to as ?What іs the neatest thing about God.
  And evеry of uss hаs to provide you witһ one actually good thing we likе about God.
  Who needs to go first?? Lee and Larry ϳumpesd and shouted ?ME ME!?
  waving their arms in tthe air like they do ɑt schⲟol.
  Finally, Mommy mentioned, ?Well Lee, since you might be two minutews older than Larry, you can goo fіrst.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir