Seo Teknikleri

Domain Yaşı Seo Kriterleri Arasındaki Önemi

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.
domain yaşı
domain yaşı sıralamayı nasıl etkiler.

Sıralama kriterleri arasında baş gösteren bir kriter ise domain yaşı ve domain tescil süresidir. Domain ne kadar yaşlı olursa arama motorları siteye o kadar çok değer verecektir. Örümceklerin güvenin sağlamanın bir yolu eski domainler de gizlidir.

Bir önceki konumuz olan Sitem neden hitlenmiyor konusuna göz atmanızı tavsiye ederim.

GOOGLE SIRALAMA KRİTERİ DOMAİN YAŞI

Google neden eski domainleri daha çok sever. Yeni açılmış sitelere ilgisinin olduğunu söylememizin ardından eski siteler daha popülerdir dememiz bir çelişki yaratıyor olabilir. O çelişki içerisinden çıkmanızı öneririm. Eski sitelere google’ın değer vermesinin altında şunlar yatar;

  • Yaşlı siteler bu zamana kadar benden spam yemedi ise bundan sonra yeme ihtimali daha düşüktür.
  • Yıllardır hizmet veriyor ise belli bir kitleye hitap ediyor ve başarılı oluyor.
  • Uzun süredir adından başka sitelerde bahsettiriyor. Doğal backlink alıyor.
  • Bu yaşa kadar kapanmadı ise bundan sonrada site yayına devam edecektir.

Arama motorları domain yaşı yüksek olan siteler hakkında söyledikleri bunlar.

DOMAİN TESCİL SÜRESİ VE SEO

Domain satın alınırken 1 yıllık, 2 yıllık şeklinde satın alma süreleri vardır. Aldığınız domain süresi dolduğunda herhangi birisi tarafından alınarak işletilebilir. El değiştirmesi, kategori değiştirmesi gibi sonuçları göz önünde bulunduran arama motorları bir yıllık alınan alan adlarından pek hoşnut olmazlar. Arama motorlarının yıllardır gözlemlediği kadar bir yıllık alınan domainler daha yılını doldurmadan terk ediliyor. Site bir süre sonra kapanıyor ve arama sonuçlarından yavaş yavaş indexleri siliniyor.

Arama motorları bunu çok iyi bildiği için bir yılını doldurmayan ve bir yıldan az süre ile tescillenmiş sitelere her an kapanabilir gözü ile bakmakta. Eğer bütçeniz el veriyor ise alan adınızı en az üç yıl olacak şekilde almanız arama motorlarına güven vermenizi sağlar.

Bir yıllık domain tescili ile yılı dolmadan siteyi terk eden kişilerden biriside ben olduğum için google uyguladığı domain yaşı ve tescil süresi konusunda pekte haksız sayılmaz. Sıralamada ise o kadar etkili değildir. 200 google sıralama kriterleri arasından belkide sonuncu sırayı tescil süresi alır.

Domain Yaşı SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN.

 

27 Eylül 2017 11:36:41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir