Seo Teknikleri

En Çok Yapılan SEO Hataları Sende Yapıyor Olabilirsin

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.
SEO hataları
SEO hataları

Sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yüzlerce farklı faktörleri bir araya getirerek SEO çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalar esnasında gözden kaçan veya bilinçsiz olarak en çok yapılan SEO hataları listesi oluşturmak belkide yapılan hataların tekrarlanmamasını yada düzenlenmesini sağlayacak bir rehber olabilmesi düşüncesi ile liste oluşturmaya yönelik  yazı olacak.

KOPYA İÇERİK PAYLAŞIMI

Kopya içerik denilince akla ilk gelen başka bir sitede ki yazıları kopyalayıp kendi sitende olduğu gibi paylaşmak akıla geliyor. Kopya içerik paylaşmak doğrudan olarak böyle ama dolaylı olarak nasıl paylaşıldığı bizler için daha da önemli. Yapılan en büyük SEO hatası makale özgünleştirme programları ile yazıların özgün olduğuna inanmak. Dilimizde pek çok eş anlamlı sözcükler yer alsa da anlamlı kelime oluşturmak biraz zordur. Her cümlede her eş anlamlı kelime aynı şeyi ifade etmiyor olabilir. Anlamsız bir yazı hem o sayfanın kalitesiz olduğuna hemde arama motorları tarafından yapılacak olan güncellemeler ile kopya içerik olduğuna işaret edecektir.  Kendi yazdığınız yazıların özgün olmaması muhtemeldir. Yazıyı kendim yazdım kesinlikle özgün diye düşünmek oldukça yanlıştır. İnternet de o kadar çok döküman var ki kendi yazdığınız bir yazı ile başka bir sitede bulunan yazının bir paragrafı aynı olabilir. Kendi yazdığınız makaleleri gözden geçirmek oldukça mantıklı hareket olacaktır.

SEKTÖR DIŞINA ÇIKMAK

En çok yapılan SEO hatalarının diğeri ise sektör dışında paylaşımlarda bulunmak. Her konudan yazı yayınlayarak daha çok trafik çekmeyi hedefleyenler büyük bir SEO hatası ile karşı karşıya kalıyor. Arama motorları her zaman tek konu üzerinde veya benzer konular üzerinde yoğunlaşan siteleri severler. Kullanıcılarda aynı şekilde tek konu üzerine bilgi veren siteleri daha sık takip ederler. Sabit bir konuda durmak her zaman avantajınıza olacaktır.

ANAHTAR KELİME DOLDURMASI YAPMAK

En çok yapılan SEO hataları denince akla gelmemesi imkansız olan anahtar kelime doldurmasıdır. Makale yazmaya başlayan yazar belirlediği anahtar kelimeyi ne kadar çok yazı içerisinde geçirirse o kadar sıralama kazanacağını düşünüyor. Tamamen yanlış bir SEO davranışıdır. Anahtar kelime doldurması google tarafından takip edilebilen unsurdur. Search Console ‘da kelime varvasyonları şeklinde sekmenin mevcut olması bunu bizlere gösteriyor. Etiketler ile doldurma yapmak da benzer olduğu için ayrı başlık altında anlatmaya gerek yok.

SÜREKLİ OLMAMAK

İçerik girişini siteyi aktif ettiğimiz günlerde bol bol yaparız. Yeni doğan bebeği sever gibi her gün yeni şeyler ekleriz. Bir süre sonra içerik girişini keseriz ve uzun süre sitede aktif olmayız.  En çok yapılan SEO hataları  denince belki de bu başlık listenin başında yer alır. Sürekli olmamak arama motorları tarafından sitenin terk edildiği düşüncesine sokar. Kazanılan tüm SEO puanları her gün teker, teker yok olmaya başlar. Sebep ne olursa olsun içerik girişi sürekli olmalıdır. 6 ay blog yazmadım sitede neler oldu? yazıma göz atın derim.

DELİRMİŞ GİBİ BACKLİNK ALMAK

Yeni siteler için ölümcül hata olarak kabul edilen ve yaşını doldurmuş siteler için ise hantallaşmaya yol açan bir durumdur. Kalitesiz link almak en çok yapılan SEO hatasıdır. Kalitesiz link denince akla gelen kalitesiz siteden link almak oluyor. Durum öyle değil çok alakasız sitelerden geri bağlantı almakta kalitesiz backlink almaya örnektir. Siz SEO BLOGU olarak yayın yapıyorsunuz. Alınan link ise oyun sitesinden ve oyun sitesi oldukça kaliteli. Konunuz ile alakasız olduğu için size belki zarar verecektir. Eğer film siteniz var ve Youtube’dan link alıyorsanız doğru yoldasınız. Şuan film sitesi Youtube’dan link alsa bende alsam film sitesinin aldığı link daha kaliteli olurken benim aldığım link biraz daha zayıf olacaktır. Hesaplamaları siz yapın artık.

YANLIŞ ANAHTAR KELİME SEÇİMİ

Zorlu anahtar kelimeler seçmek yeni açılmış siteler için en çok yapılan SEO hataları listesinde yer alıyor. Yeni siteler zor olan anahtar kelimelerde rekabet gücüne sahip değildirler. Zor kelimeler belki de yıllar sürecek çalışmalar sonucu ortaya çıkar. İlk önce kolay olan anahtar kelimeler ile belirli kitleye hitap edip daha sonra anahtar kelimelerin zorluk derecesini artırmak en doğru olanıdır. Yazınızda zor olan kelimeleri hedef almak yerine aranma hacmi 50 olan kelimeler seçmek en mantıklı SEO yaklaşımı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

16 Temmuz 2018 11:30:27

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir