Seo Teknikleri

Etiket Kullanımı Ağırlıklardan Kurtulun

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

En ideal etiket kullanımı nasıl olmalı ? Etiket kullanırken hangi hataları yapıyoruz. Çözüm için ne yapabiliriz ? Bir yazıda ne kadar etiket olmalı ? şeklinde uzun uzadıya giden sorulara cevap vermeliyiz. Zira bu yüzden googledan silinmiş yüzlerce site var. Ne kadar çok etiket o kadar çok index= çok index çok ziyaretçi mantığının ne kadar yanlış olduğunu anlatalım. Hiç etiket eklemeyecek miyiz ? Kısmen ekleme yapacağız. Hem de en ideal şekilde.

ETİKET NEDİR ?

Etiketin tanımını biz site sahipleri için tanımlayacak olursak. Yazdığımız yazılar için küçük alt başlıklar ekleme olayıdır. Oluşturulan her etiket bir başlık niteliği taşır. Söylediğime katılmayacak olan kişilerde olabilir ama olsun onlarla sonra müsait bir zamanda bol, bol tartışırız.

EN İDEAL ETİKET KULLANIMI NASIL OLMALI ?

En ideal etiket kullanımı için yazımızın uzunluğunu baz almamız gerekiyor. Eğer yazı uzunluğunuz 100 ise 1 yada 2 etiket yeterli olacaktır. 200 kelime ise 3 üzerine çıkılmasın. Eğer 1000 kelime ise 5 etiket idealdir. Yazınız verdiğim değerlerden daha yüksek sözcük kullanımına tekabül ediyor ise, yine en fazla 5 etiket kullanımını ideal olarak görmekteyim. En ideal etiket kullanımı böyledir.

ETİKET KULLANIRKEN SIKLIKLA YAPILAN HATALAR

Etiket kullanımında en çok yapılan hata orantısız etiket kullanımı ve alakasız etiket kullanımı diyebilirim.  100 kelimelik bir makale için 10 adet etiket kullanımı oldukça yanlış bir harekettir. Arama motorlarında ki index sayınız artmasını sağlar ama Google bu durumdan hiç hoşlanmaz. Şöyle bir algı yaratırsınız Google amcamızın gözünde. Makale sayısı 10 etiket yani alt başlık sayısı 100 ise bu site spamdır. Gibi bir algı yaratabilirsiniz.

İnternet de gezerken karşılaşıyorum. Herhangi bir il yazıp resimleri ekliyorum arama motoruna Yani sözcük şöyle Kozan Resimleri Karşıma çıkan ilk sayfaya giriş yaptığımda şöyle bir yazı ile karşılaşıyorum. Bu sorguya Google arama motoru üzerinden ulaştınız Kozan resimleri için Google da daha ayrıntılı arama yapabilirsiniz. Etiket kullanımı da buna benzer. Google bu tür siteleri sildi arama sonuçlarından silinen bir sitenin yok oluş serüvenine bizzat şahit oldum. Hatta silinen sitenin aylık ortalama kazancı 2500 TL gibi bir rakamdı. Ne oldu Bizim Adana tabiriyle mangılı battı.

ALAKASIZ ETİKET KULLANIMI ÜZERİNDE BİRAZ DAHA DURALIM

Alakasız etiket kullanımı ziyaretçi kaybetmenizin en büyük sebeplerinden biridir. Biraz önce resim araması yaptım ya tıpkı ona benzer şekilde Alakasız etiket kullanımını örneklendirelim. Google da şöyle bir arama yapalım. Dolar ne kadar ? Sizde o gün gerçekleşen Euro hakkında bir yazınız var euro neden böyle oldu ? Şuan neden yüksek ? Ne zaman düşecek bir yazı yazdınız. Etiket olarak da Dolor ne kadar ? Eklediniz. İkisi de para birimi sonuçta değil mi ? Ama ben dolar için arama yapan birisiyim ve senin koyduğun dolar etiketi ile geldim ben sitene ve euro başlığınla karşılaştım.

Ne yaparım biliyor musun ? Hemen siteyi terk eder başka bir siteden bakarım. Benim siteni terk etmemin sana olan zararları.

  1. Ziyaretçi kaybettin
  2. Ortalama oturum süresi düştü
  3. Google gözünde seo puanı kaybettin

O yüzden etiketleri doğru kullanın sadece ana başlığı destekleyici olacak şekilde etiket kullanımı idealdir. Siyah şapka konunuz varsa Kara şapka şeklinde etiket kullanımı daha uygun olacak. Bu güne kadar hep etiket yığdım ben yazılarıma şimdi ne olacak dediğinizi duydum. 🙂

FAZLA ETİKETLERDEN NASIL KURTULURUM ?

Fazla etiketlerden kurtulmak için doğrudan sitemizdeki etiketleri silmiyoruz eğer silersek Google webmaster tools da 404 ile yığılan sayfalar ile karşılaşırız. O yüzden silmenin de bir adabı var. Fazla bulduğumuz etiketlerin adresini Google webmaster toolsa giriş yaparak Url kaldır sekmesini buluyoruz. Etiketlerimizin urlsini yazıp url kaldırma işlemini tamamlıyoruz. Google arama sonuçlarından sildiğimiz etiketler kalkana kadar doğrudan etiket silme işlemi yapmıyoruz. URL lerin  kalkması 1 hafta sürebilir sabırla bekliyoruz. Etiket adreslerimiz silindiğinde artık sitemizden etiketleri kaldırabiliriz.

ÖZET

Etiket kullanımında kesinlikle fazla etiket kullanmıyoruz. Konu başlığı ve içeriği ile alakasız etiket kullanmamaya özen gösteriyoruz. Fazla index almak fazla ziyaretçi çekmek demek olmadığını kendimize söylüyoruz. Sitemizi gereksiz ağırlıklardan kurtarıyoruz. Bu söylediklerimi ben söylemiyorum Google amca söylüyor. Ağırlıklarınızdan kurtulun diyor. Bizim de Türk olarak en çok yaptığımız site ağırlığı gereksiz etiket kullanımı tabi.

NOD= Siteye ağırlık olarak yapan etmenler sadece etiketler değil gereksiz sayfalar, resimler de vardır. Onları da bir gözden geçirin. Şöyle sade temiz bir site yapmanızı öneririm.

Ben bir çok makalemde bir kaç tane etiket kullanıyorum bazılarında ise hiç kullanmıyorum. Zaten yazdığım yazılarda etiket yerine geçecek tüm sözcüklere makalemde yer veriyorum. İlgili benzer aramalarda makalemin içinde geçen sözler arama sonuçlarında beni de gösteriyor zaten. O yüzden etikete pek önem veren birisi değilim.

 

 

15 Ağustos 2017 14:51:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir