Seo Teknikleri

Google Alexa Paralelliği

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Google alexa birbirine paralel olarak gittiği görülmekte. Google bundan bir kaç yıl öncesine kadar alexa sıralamasını arama sonuçlarında yansıtıyordu. Alexa ne kadar iyi ise arama sonuçlarında o sitenin daha üst sıralarda çıkması söz konusuydu. Artık devir değişti ve google alexadan hiç bir veri çekmez oldu. Bunun sebebi ise kendi algoritmasını muazzam bir şekilde geliştirmiş olmasıdır. Bazı tarihi geçmiş yazılarda google alexa ilişkisine değinilmiş. Yazılarda birbirinden veri çeken iki firma şeklinde tanımlar yapılmış. Artık o yazılar güncelliğini kaybetti.

Şöyle bir gerçekte var alexa ile google paralel bir şekilde gidiyor. Çünkü sıralama kriterleri birbirine benzerlik göstermekte. O sıralama kriterlerinin bir kaçına göz atalım.

GOOGLE SIRALAMA KRİTERLERİ

  1. Backlink
  2. Sitenin ziyaretçi sayısı.
  3. Sitenin yaşı.
  4. İçerik.
  5. Yorumlar

ALEXA SIRALAMA KRİTERLERİ

  1. Backlink
  2. Sitenin ziyaretçisi. (Özellikle alexa toolbar yüklü olan ziyaretçiler)
  3. Sitenin yaşı
  4. İçerik sayısı
  5. Yorumlar

Görüldüğü gibi iki firmanın da sıralama kriterleri birbirine paralel gidiyor. Birbirinden veri çekmeyen iki firma sadece sıralama kriterlerinin benzerliği sayesinde kaliteli olup olmadığı hakkında açık bir bilgi sunuyor.

ALEXA SIRALAMASINA ÖNEM VERMELİ MİYİM?

google alexa ile hemen hemen aynı benzerlikleri gösterdiği için önem verilmesi gereken bir konu. Yapılmaması gereken tek şey alexa sıralaması için değilde google sıralaması için çalışmalar yapmak olacak. Google için ne kadar çaba sarf edilirse alexa değerleri de bir o kadar artış gösterecektir. Önem verilmesinin bir nedeni ise sitenize reklam vermek isteyen bir kişinin direk olarak alexa sıralamasına bakıyor olması. Eğer sıralamada iyi yerlerde iseniz reklam verenler direk olarak sizinle iletişime geçecektir.

Bazen alexanın sunmuş olduğu top sites bölümünden sizleri görebilirler. Bazen ise sitenize geldiklerinde alexa değerlerine bakarak reklam verme fikrini oluştururlar. Siteden gelir elde etmek için oldukça etkili olan alexa sıralaması hafife alınacak kadar basit bir durum değildir. ALEXA SORGULAMA NASIL YAPILIR? bilmiyor iseniz bunun hakkında oluşturduğum bir makale mevcut. Sitenizin verilerine rahatlıkla bakabilirsiniz.

Bir soru sormak istiyorum.

Bir satıcı veya farklı bir firma olsanız. Bu sitenin alexa değerini baz alarak reklam yayınlamak ister miydiniz ?

 

17 Ekim 2017 13:37:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir