Seo Teknikleri

Google Algoritmaları 9 Önemli Algoritma

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Bu yazıda google’ın 9 önemli algoritmasından bahsedeceğim. Dokuz algoritmadan başka google’ın sıralamaya etki eden tekniği veya terimi var mı ? Evet var ama hepsi tanımını yapacağım algoritmalara bağlıdır. Örneğin özgünlük seo için önemlidir. google’ın bir sıralama kriteridir değil mi? Peki çatısı hangi google algoritmasında bulunur? Cevap Panda buradan şunu çıkarabiliriz. Bir algoritma sadece tek işlev için görev üstlenmiyor. Bir çok kriteri de göz önünde bulunduruyor ve adı geçen dokuz google algoritmasını öğrenmeye bizleri mecbur bırakıyor. Bu algoritmalar gelişmeye açık olduğu için google güncellemeleri de sıkı takip etmek gerekiyor.  İşte Google Algoritmaları

POSSUM ALGORİTMASI

Google’ın son çıkardığı algoritmalardan birisi diyebilirim. Site sahiplerini oldukça önemli derecede etkiliyor. Seo için pek bir şey yapmak mümkün değil aslında. Nasıl yani çaresiz dert olmaz der gibisiniz ama maalesef öyle. Çalışma mantığını söyleyelim hemen. Google’da arama yapan kullanıcı fiziksel olarak en yakınında ki işletmeyi görecek. Yani seo ile eczane kelimesinde tepeye çıktınız diyelim. Ben Ankara’dan eczane diye arattığımda bana Ankara’daki eczaneler gösterilecek. Fiziksel olarak hangi işletmeye yakınsam google artık o işletmelere beni gönderecek. Ne var ki İstanbul’da gösteririm kendimi nüfus orada çok daha çok hit alırım mantığına sakın düşmeyin. Büyük ceza uyguluyor bahsi geçen algoritma. Detaylı bilgi almak için POSSUM ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

PANDA ALGORİTMASI

Seo ya girip de bu panda olayını duymayan kalmamıştır. Nereye el atsak şu panda hep karşımıza çıkmıştır. Panda google algoritmaları içerisinde site sahiplerini en çok uğraştıracak cinsten google örümceği denilebilir. Şuan bile bu algoritma beni yoruyor mesela. Şimdi google algoritmaları konusunu yazan birisi vardır. Google’da aratsam kopyalasam yayınlasam daha kolay olurdu değil mi? İşte panda burada karşıma çıkıyor. Kopya içerik yok arkadaş diyor. Zayıf içerik yok diyor. Link doldurması yapma içeriklerde diyor. Demediği yok işin doğrusu detaylı incelemek için PANDA ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

PENGUEN ALGORİTMASI

İlk üç sıralama kriteri arasında backlink yerini alıyor. Penguen algoritması da burada kendini gösteriyor. Zararlı sitelere giden ve gelen linkleri mercek altına alıyor. Ücretli alınan ve satılan backlinklerde ise siteyi arama sonuçlarından bile kaldırıyor. Yani penguen linkleri inceleyen bir algoritma. Daha detaylı bilgi almak için PENGUEN ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

PİRATE ALGORİTMASI

Son dört yıldır bir çok dizi film sitesinin üzerini çizen algoritma olarak karşımıza çıkıyor. Çalışma prensibi telif hakkı. Telif hakkını gördüğü anda siteyi siliyor. Ne tür siteleri doğrudan ilgilendiriyor? Film ve İndirme sitelerini direk olarak etkiliyor. Artık televizyonda bir dizi yayına girdiğinde hemen fragman sitesi oluşturup internetten para kazanmak yok. Site biraz geliştiği zaman ya pirate algoritması tarafından doğrudan cezalandırılıyor yada dizinin telif hakkı olan kişiler tarafından şikayet sonucu pirate algoritmasının prensibi doğrultusunda siliniyor. Hatta bir metinin bile telif hakkı vardır. Şuan okuduğunuz makale bana ait bunu kopyalarsanız panda algoritması kopya içerik olduğu için bir puan kıracak. Üstüne bir de pirate algoritması telif hakkı derse benim şikayetim sonucunda arama sonucundan direk olarak site silinir. Google bu konuda çok katı. Daha çok bilgi almak için PİRATE ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

HUMMİNGBİRD ALGORİTMASI

Seo için içerik en önemli kriterdir. Özgün içerik ile panda uğraşırken okunaklı ve faydalı bir makale olması ile de hummingbird algoritması ilgilenmekte. Şuan için görevini tam anlamıyla yerine getirdiği söylenemez. Çünkü bir yazının faydalı faydasız olduğunu anlamak örümceğin işi değil insanların işidir. Basite alınabilecek kadar basit bir algoritma da değildir. İstediği tek şey düzgün yazılmış bir metin. Yani doldurma meta açıklamaları gibi bir kavram hummingbird için önem arz ediyor. Bir örnek verecek olursak. Kpss sonuçları yazıyoruz haber siteleri kpps açıklandı mı? Kpss ne zaman? Kpss Souç nasıl öğrenilir gibi bir sürü doldurma meta açıklamaları ile boş laf kalabalığı yapılıyor. Hummingbird bunun gibi boş cümleleri ayıklamak için devreye girdi. Daha detaylı incelemek için yine HUMMİNGBİRD ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

PİGEON ALGORİTMASI

Tıpkı possum algoritması gibi çalışmakta possum algoritmasını yukarıda nasıl tanımladık? Fiziksel olarak en yakında ki işletmeyi bize gösterecekti değil mi? Pigeon algoritması da bize en yakın ve en kaliteli olanı göstermekle yükümlü yep yeni bir algoritma. Şuan için Türkiye arama sonuçlarını etkilemiyor ama kısa sürede etkileyeceğini düşündüğümüz bir algoritma detaylı bilgi için PİGEON ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

MOBİLEGEDDON ALGORİTMASI

Adı zaten her şeyi anlatıyor. Mobil arama sonuçları. Yani siteniz mobil uyumlu değilse ziyaretçi kitlenizin yüksek olmasını beklemeyin 2 milyon ziyaretçi oranlı olsanız ve mobil uyumlu sitenizi mobil uyumsuz bir tema ile değiştirirseniz. Emin olun ki site hitiniz 1 milyonun altına düşer. Neden mi? Mobilden arama yapanların sayısı bilgisayardan arama yapanların sayısından fazla. Mobil arama  sonuçlarında siteniz yoksa bu işi unutun. Detaylar için MOBİLEGEDDON ALGORİTMASI yazısına göz gezdirin.

FRED ALGORİTMASI

Fred algoritması seo dünyasında en çok konuşulan google algoritmaları içinde yer alıyor. Fred’in çalışma mantığı sadece siteden gelir elde etmek için tanıtım yazıları link çıkışları gibi girişimde bulunan kişilerin sitesini etkilemekte. Yani adam şunu yapıyor. Güzel özgün içerik yazıyor. Alexa google pr falan biraz kasıyor. Sonra benim sitem google’da itibar görüyor tanıtım yazısı satabilirim diyor. Yok öyle bir dünya fred işte burada devreye giriyor. Tanıtım yazısı ve link satmak için oluşturulan siteleri cezalandırmakla yükümlü olan fred algoritmasını daha yakından inceleyin derim. FRED ALGORİTMASI

RANKBRAİN ALGORİTMASI

Benzer aramaları sorgu sonuçlarına yansıtmak bu algoritmanın işi. Benzer arama sonuçları nedir? İnternetten para kazanmak yazdığımızda google’ın en altında alakalı benzer aramalar da gösterdiği makale yazarak para kazanmak, anket doldurarak para kazanmak, yatarak para kazanmak gibi sonuçları çıkarıyor. Rankbrain eğer arama sorgusuna tam anlamıyla cevap veremiyorsa Örneğin İnternetten para kazanmak diye bir arama sonucu yoksa makale yazarak para kazanma sonucu bizlere göstermesidir. O yüzden algoritmayı iyi tanımalı ve kesinlikle istediği şekilde makale yazılmalıdır. Detaylar için RANKBRAİN ALGORİTMASI yazımı okuyabilirsiniz.

11 Aralık 2017 02:12:29

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir