Seo Teknikleri

Google da Üst Sıralara Çıkmak Her şey Değişti

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Google da üst sıralara çıkmak için bildiğiniz ve okuduğunuz makalelerin hemen hemen hepsi artık eskide kaldı. Her geçen ay yeni güncellemeler ile SEO stratejileri değişim gösteriyor. İşin erbabı olan kurumlar ve kişiler değişen güncellemeye bağlı olarak sitelerinde bir takım değişiklikler yapıyor. Daha önceden yayında olan bir makale ise tüm sitelerde karşımızda çıktığı için aslında üç yıl önce geçerli olan yöntemleri uygulamaya devam edenler bir hayli fazla. Girdiğim bir çok forumda whois backlink profil backlink gibi artık eskide kalan yöntemleri döndermeye devam ediyor. Bunun sorumlusu aslında bu tür makaleleri yazan kişiler. Değişen güncellemenin ardından yeni bir başlık açarak güncelleme hakkında bilgi veriliyor. Oysa ki eski yazıyı güncel hale getirsek böyle bir sorun minimuma indirilir.

GOOGLE DA ÜST SIRALARA ÇIKMA YÖNTEMLERİ NEDİR?

Google da üst sıralara çıkmak için yapmanız gereken iki kural var barizdir ve asla değişmez. Nedir iki madde;

  • Google’ı kandırma.
  • Kullanıcı deneyimini en üst seviyede tut

Sadece bu ikisi yeterli. Yapılan tüm güncellemeler hep kullanıcıya en iyi sonucu gösterme odaklı yapılıyor. Uzun vadede bir şeyler elde etmek istiyorsanız kullanıcıyı düşünmek zorundasınız. Kendi sitenizi ziyaret ettiğinizde anormal olan bir şey var mı? Bir ziyaretçi olsanız o sitede neden durmalısınız? Bu sorulara mantıklı cevap veren site yapısına sahip mi? Site içi SEO dediğimiz çalışmaların hemen hepsi kullanıcı odaklı. Siz yeter ki kullanıcıya bir şeyler katacak çalışma yapın üst sıralar da yer almayı başaracaksınız. Şuan için yaptığınız çalışma çok çok iyi sonuçlar vermeyebilir. Gelecek olan bir güncelleme ile yavaş yavaş başarı merdivenlerini tırmanırsınız. Yine forumlarda yapılan bir tartışma var anahtar kelimelerim de düşüş yaşadım. Herkes aynı konuyu açarken birileri de aynı anda yükselişe geçiyor. Ben yükseldim konusu açan olmadığı için yapılan her google güncellemesi sanki herkesi yerin dibine sokuyor algısı yaratılıyor.

Aslında kullanıcı odaklı çalışanlar üst sıralara çıkarken bildiğiniz popüler siteler birer basamak geri düşüyor. Bir bakıyorsunuz sürekli arama yaptığınız bazı kelimelerde daha önce hiç görmediğiniz siteler yer alıyor. Artık fenomen onlar. Çünkü kullanıcı odaklı çalışıp sabreden kişiler onlardı.

O kadar yazılan yazının en basit sözü kullanıcı odaklı olun. Üst sıralara çıkma yöntemi sadece bu ana başlıkta yer alır. Biraz örnek vererek konuya zenginlik katalım ne dersiniz?

ANA BAŞLIK (KULLANICI ODAKLI OLUN)

  • SSL kullanan site (Kullanıcı bilgilerini güvende tutar.)
  • Site hızı (Kullanıcıyı sitede beklemekten kurtarır)
  • Sitenin kategori olarak bölümlendirilmesi. (Kullanıcı sitede aradığını kolay bulur.)
  • Kaliteli içerik. (Kullanıcı aradığı bilgiyi en iyi şekilde bulur)

Maddelerin hepsi Google sıralama kriteri değil mi? Size yabancı gelmedi. Parantez içindekiler ne peki? Hep kullanıcıya hitap eden terimler. Eee o halde tüm algoritmalar kullanıcıya yönelik. Google da üst sıralara çıkmak için kullanıcı deneyiminde başka bir alternatif olabilir mi?

Ana başlık kendi içerisinde daha da yazılabilir. Hatta yazılan maddeli listeler bile kendi içerisinde ayrılır. Birisini ele alalım. “Kaliteli içerik

  • Görsellerle destekli makaleler.
  • Akıcı ve en net bilgiyi veren yazılar.
  • Alt başlıklar vs

Üst sıralarda yer almak için anahtar kelimeye asılmak. 2018 de yapılacak en büyük SEO hatası. Sadece bir anahtar kelime altına sığınmış o kadar çok site var ki saymakla bitmez. Sürekli olarak bir anahtar kelimeye link almak. Makale içerisinde tek anahtar kelimeye yönelik yazılar hazırlamak. Yapılacak en büyük hataların başını çekiyor. Google da üst sıralara çıkmak için sadece kullanıcıya hitap edin. Üst sırada çıkmanın tek ve mutlak yolu budur. Şunları yaparsanız üst sıralarda çıkarsınız demek kadar yanlış bir şey olamaz. Maddeler zaten bilindik şeyler. Yapmanız gereken tek şey kullanıcıya hitap etmek.

Bir önceki yazımız olan SİTEM NEDEN ZİYARETÇİ ÇEKMİYOR? yazısını okumanız yararlı olacaktır.

14 Şubat 2018 00:22:11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir