Seo Teknikleri

Google EAT Nedir? EAT Puanı Arttırmak İçin İpuçları

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Google EAT adını ilk defa 2014 yılında duymamıza rağmen geçiştirilen bir konu olmuştur. 2018 yılına son yarı yılına gelindiğinde ise E-A-T ismini daha sık duymaya başladık. Tüm SEO ile ilgilenen kişiler yeni algoritmanın nasıl çalıştığını ve sıralamaya etkisinin ne kadar olduğunu değerlendirmeye başladı. Ayrıca yeni algoritmaya uygun puanların siteler için nasıl üst seviyelerde seyretmesi gerektiğini de yazımızda bahsedeceğiz. İlk önce yeni güncellemenin ne olduğuna bakalım. Google tarafından duyurusunu okumak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

GOOGLE E-A-T NEDİR ? 

Google EAT
Google EAT puanı nedir?

Yine her zaman olduğu gibi İngilizce kelimelerin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş terimdir. Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harfleri algoritmanın adını oluşturuyor. Türkçe karşılığı ise;

  • Expertise= Uzmanlık
  • Authoritativeness= Yetkinlik
  • Trustworthiness= Güvenilirlik

 

UZMANLIK: Sitenizde paylaştığınız içerikler hakkında uzman olmanız gerektiğini savunan bir terimdir. Yani çocuk sağlığı üzerine içerik yayımlayan bir site yöneticisinin çocuk doktoru olduğunu google’a ispat etmesi o sitenin uzmanlık kriteri açısından puan almasını sağlar. Alanında uzman olmayan kişilerin buna benzer içerikler paylaşması uzmanlık becerisi olmadığı için kullanıcılara ve google’a güven vermemektedir. İçeriğin kim tarafından paylaşıldığının bilinmemesi veya içerik paylaşanın belli olduğu ama uzman olmadığının şüphesi puan kırmak için yeterli bir faktördür. Daha çok uzmanlık alanı gerektiren içerikler yayımlayan siteler algoritmanın kendileri için çok önemli olması gerektiğini bilmelidir. Herhangi bir kişi sağlık üzerine yazılar yayımlayamaz. Yayımlasa da google bunu tespit ettiğinde arama sonuçlarınında hemen hemen görünmez hale getirir. Alanında uzman olduğunu anlar ise tam tersi olarak daha üst sıralarda yer alır.

YETKİNLİK: Sitede içerik oluşturucu kişilerin yetkinlik becerisine sahip olduğunu arama motoruna göstermelisiniz. Kullanıcılar siteye geldiklerinde içeriğin kimin tarafından oluşturulduğunu merak eder. Bunun için yazar kutusu oluşturulmalı ve kısa biyografisi eklenmelidir.  Siteye gelen kullanıcıların içeriğe yorum atması ve yazar tarafından cevaplanması gibi bir çok etken yetkinlik puanını olumlu yönde etkiler. İçerik yazarının kalite standartlarına uygun yayın yapması ve yazdığı konuyu en iyi şekilde kullanıcılara aktarması yetkinlik kriterleri arasındadır.

GÜVENİLİRLİK: Site yöneticisi ve diğer içerik sağlayıcı kişilerin kullanıcıların güvenini kazanmalıdır. Site yöneticisine olan güven her ne kadar artırılırsa Güvenilirlik kriteri bir o kadar sağlanmış olur. Kullanıcıların size hangi yollarla güvenmesini sağlayabilirsiniz? Bunun bir kaç yöntemi var. Google EAT puanı arttırma kısmına geldiğimizde daha detaylı açıklarız. Bunların yanında site tekniksel olarak da güvenli olmalıdır. Siber saldırılar gibi bir çok açıkları ve eksiklikleri gidermek güvenilirlik puanınızı artıracaktır. Detaylar aşağıda olacak.

GOOGLE EAT PUANI ARTTIRMAK İÇİN BAZI İPUÇLARI

Üç madde ile google eat nedir ? öğrenmiş olduk. Sırada nasıl puan kazanırız? Bunun cevabını aramaya geldi. Yine konunun karışmaması için üç maddeyi ayrı ayrı ele alalım.

UZMANLIK

  Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi uzmanlık gerektiren konular için içerik üreten bir site bu uzmanlığını google’a göstermelidir. Çocuk sağlığı üzerine içerik yayınlayan bir kişi yazar kutusu oluşturmalı ve her içerik sonunda yazar kutusu görünmelidir. Yaptığı işe uygun giyinmesi ve bunu yazar bilgileri görselinde göstermesi insanların güvenini sağlayacaktır. Bir yazarları tanıtan hakkımda kısmı oluşturmak ve burada kendiniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi vererek arama motorlarının güvenini almayı denemelisiniz. Yaptığınız iş ile ilgili sertifika, bonservis gibi belgeleri yazar hakkında kısmına eklemeniz yine uzmanlık kriteri puanını olumlu yönde etkileyecektir. İnsanların hayatlarını etkileyecek bir site yapısına sahipseniz hakkınızda olabildiğince fazla bilgiye yer vermelisiniz. Sağlık ve Maddi boyutta bilgiler içerin siteler uzmanlık adı altında istenen kriterleri eksiksiz yerine getirmelidir. Uzmanlık gerektirmeyen sadece yazı yazan kişiler için bu kadar önemli olmasa da hakkında kısmının doldurulması yazarların tanıtılması ve bir yazar kutusunun oluşturulması uzmanlık kriteri için yeterli olacaktır. Bu sitelere örnek olarak gezi BLOGları örnek gösterilebilir.

YETKİNLİK

Yazarların kaliteli ve insanların işine yarayacak içerikler üretmesi yetkinlik puanını artıracaktır. Bunun için sağlam içerik üretmek şart. Sağlam yazılmış içeriklerin her biri o yazar için yetkinlik puanını artıracak veya düşürecektir. İnsanların yorum yapması, İlgili yazıları paylaşması gibi bir çok etken yazarın yetkinlik puanı arttırmasında etkili olacaktır. O yüzden site yapısı gereği içeriklerin kolay paylaşılabilir olması gerekir. Yazılarında bir o kadar kolay okunması ve net bilgiler vermesi gerekir. Yetkin olduğunu yazar hakkında sayfası oluşturarak göstermelisiniz. Olabildiğince fazla bilgi vererek yetkin olduğunuzu arama motorlarına bildirin. Kimliğiniz gizli olmamalı. Yazar fotoğrafı ve biyografisi kusursuzca eklenmelidir.

GÜVENİLİRLİK

 Yine yazar kutuları ve biyografinin eklenmesi gereği burada da mevcut. Neler yapmanız gerektiğini artık biliyor olmalısınız. O yüzden burayı es geçelim. Güvenlik her sitenin sahip olması gereken ama bazı siteler için öneminin hart safhada olduğu kriterdir. Kullanıcıların sitede yaptığı her işlemde onların gireceği bilgilerin güven içerisinde saklanması, korunması gerekmektedir.

Güvenlik olarak arama motorlarının en çok gözettiği durum SSL sertifikası dır. Https yapısı ile girilen şifre, kredi kartı v.b bilgilerin SSL ile güvende olduğunu arama motorları algılar. Ayrıca https link yapısı kullanan siteler arama motorlarında daha avantajlı durumdadır. Diğer güvenlik önlemleri alınarak sitenin güvenli olduğunu garanti altına almalısınız. Arama motoru google sitenin zafiyetlerini fark edecek kadar akıllıdır. SQL injection açığı adını verdiğimiz bir güvenlik açığını google rahatlıkla fark edebilir. Bu tür ölümcül hatalar sitenin data bilgilerini saldırganlara açık hale getirir. Arama motorları da sitenin açıklarını tarama yoluna giderek güvenilirlik puanını verir. Bir alışveriş sitesinin bu türden açığı olması ve google tarafından keşfedilmesi arama sonuçlarında olumsuz etki gösterecektir. Acunetix gibi bir program ile site açıkları tespit edilmeli ve bulunan tüm açıklar kapatılmalıdır.

 

13 Kasım 2018 13:37:56

1 Yorum

  1. Daha önce hiç duymadığım terimdi. Seo da o kadarda araştırma yapan biri olmama rağmen teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir