BLOG ve PARA

Google Florida Güncellemesi Büyük Çekirdek Güncellemesi

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Google algoritmasında sürekli olarak güncelleme yaptığını biliyoruz. Köklü değişimler ise yılda bir kaç kez tekrarlanıyor. Yine o köklü değişimlerden birisiyle karşı karşıyayız. Mart ayı güncellemesi olarak bilinen algoritma güncellemesine Google Florida 2 güncellemesi adı veriliyor. İlk önce bu güncelleme bizler için neyi ifade ediyor ve ardından yapılabilecek bir şeyimiz var mı? Bunu kavramalıyız. Kavramı iyi tanımlayabilmek ve iyi bir SEO yol haritası çıkarabilmek için önceki güncelleme yani Google Florida 1 güncellemesi ile kıyaslamamız en doğru yol olacaktır.

GOOLE FLORİDA 1 GÜNCELLEMESİ İLE NE DEĞİŞMİŞTİ?

Araştırdığım kaynaklara göre 2003 yıllarında gerçekleşen Google florida güncellemesi sonucunda backlinklerin etkisi biraz olsun düşürülmüş ve kaliteli içerikler ön plana çıkarılmıştı. Bu durumu da zaten bu yıl yapılan güncelleme ile google yetkilileri açıklıyor. Attıkları sosyal medya mesajlarında içerik üretmekten başka çareniz olmadığını söylüyor. Birinci güncellemede içeriklere yönelik güncelleme söz konusu ise ikinci güncellemenin de içerikleri hedef alacağı artık kesin olarak biliniyor. Yine google’ın açıklamasına göre niş siteler hedef alınmayacak diyor. Birinci güncellemede de niş siteler ele alınmamış tüm siteler hak ettiği cezayı veya mükafatı almıştı. Buda sizin hangi konuda site yönetiyor olmanız ile alakasız olacak. Hangi konuda siteniz olursa olsun bu güncellemeden karlı veya zararlı çıkacaktır.

GOOGLE FLORİDA 2 GÜNCELLEMESİNDE ÖN GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER NELERDİR?

Artık içeriklerin kesinlikle en önemli kriter olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte hangi SEO kriterinin etkisinin azalacağı hangi kriterlerin daha çok önem kazanacağı üzerine tahminler yapmalıyız. Tabi tahminleri yaparken açıklamalara ve önceki güncellemeye dayanmalıyız. Yoksa yapılacak tüm tahminler boşa gidecektir. Evet birinci Google florida güncellemesinde backlinklerin etkisi kısmende olsa düşürüldü. Yine backlink etkisinin biraz daha ortadan kaldırılması söz konusu olabilir. Bir çok SEO uzmanının görüşü de aynı yönde. Backlinklerin etkisi tamamen ortadan kalkar mı? İmkansız değil ama zor. Sadece sıralama faktörleri açısından değeri düşürülebilir.

  • Madem backlink etkisi kırılacak ise ve kaliteli içerikler ön plana çıkarılacaksa burada sayfa hızı söz konusu olacaktır. İçeriğin kaliteli olabilmesi için bir çok faktör yer almakta. Yavaş açılan sayfalar için kaliteli içeriğin yer aldığı bir url adresi söz konusu olamaz. Bunu da google’a ziyaretçiler rapor edecek birazdan aşağıda nasıl rapor edeceklerine değineceğiz.
  • Google’ın bir sayfa içerinde yazılan yazıyı okuyup “anlamlı veya anlamsız makale” diyebilecek zekası yok. Bunu sadece dolaylı yollardan yapabiliyor. LSI Anahtar kelimeler yardımı ile ilgili sayfanın ne kadar anlamlı olduğuna bakabiliyor. Yöntemlerinden birisi budur. Site içi yazıların değerini belirlerken bu güne kadar deposunda biriktirdiği kelimeleri daha etkin kullanmayı hedefleyecektir.
  • Güncellenen site. İçerik girişini düzenli yapan ve sitesini aktif tutan kişiler güncellemeden karlı çıkacaktır. Google’da söylüyor. Daha öncesinden de bilinen bir yöntemdi zaten.

ZİYARETÇİLER SİTENİZİ NASIL DAHA ÇOK ETKİLEYECEK

Google kullanıcıların yaptığı her şeyi kayıt altında tutuyor. Ziyaretçiler sayfaya girdiğinde o sayfada zaman geçiriyorsa sayfanın kaliteli olduğu sinyalini veriyor. Kullanıcılardan toplanan bir çok veri Google florida 2 güncellemesinin en büyük yardımcısı olacağı kanısındayım. Son günlerde Google Analytic hesabında “Şu kadar ziyaretçi sitene geri geldi, En çok buradaki bağlantı üzerinden geldi, Sayfa görüntülemesin de ciddi artış var.” Hep kullanıcılardan edinilen veriler gözümüze batırılır gibi karşımıza çıkıyor. Tam da büyük çekirdek güncellemesi sırasından birden bunların ortaya çıkması bizlere bir işaret mi? Kullanıcı odaklı çalışan siteler bu güncellemeden fazlasıyla karlı çıkacağından şüphem yok. Birde sıralamada ki dalgalanmalara bakalım. Güncellemenin ne kadar ciddi boyutta olduğunu daha net görmemize imkan sağlar.

Google Florida
Google Florida

Görsel kendi hesabıma ait örnek olsun diye alıntı yapmadım. Mart çekirdek güncellemesi olarak bildiğimiz algoritma güncellemesine Şubat ayının sonunda mı start verildi. En büyük dalgalanma 23 Şubatta yaşanmış ve sürekli büyük dalgalanmalar ile devam etmekte. Son gün grafiğin az yukarıda olmasını ümit ediyoruz.

SEO İÇİN NE YAPABİLİRİZ ?

Her zaman siteye zarar vermeyeceğine emin olduğumuz değişikliklerden başka yapabilecek bir şey yok. Güncellemenin sadece içeriklerle ilgili olduğunu arka planında ne olduğunu bilemediğimiz için kesin yöntemleri kullanmaya devam etmeliyiz. Köklü değişimlerden güncelleme bitene kadar uzak durmalısınız. Tema değişimi, Backlink ağı oluşturma, Sitenin kod kısımlarında büyük değişimler gibi site yapısını değiştirecek bir çok davranıştan uzak durmalısınız. Bunların yerine sitede şunları yapmaya özen gösterin.

  1. Site yavaş ise hızlandırma çalışmaları. (Site Hızlandırma)
  2. Haftada en az bir kaliteli içerik girişi. (Hit çekecek makale yazma teknikleri)
  3. Başlıkları ilgi çekici tarzda değiştirerek tıklama arttırma.
  4. Kullanıcıları sitede uzun süre tutabilecek çalışmalar. (Ortalama oturum süresi arttırma)
  5. Zayıf içerikleri analiz ederek düzenleme.
  6. Webmaster tools hesabını düzenli kontrol ederek varsa hataları düzenleme.

20 Mart 2019 15:36:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir