Seo Teknikleri

Google Fred Algoritması Sitelerin Korkulu Kabusu

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

2017 Mart ayında karşımıza çıkan google fred algoritması hakkında yetkililerce fazla açıklama yapılmadı. Gün geçtikçe SEO ile ilgilenen kişiler tarafından bazı sitelere nasıl ceza verildiği ve arama sonuçlarından silindiği baz alınarak fred algoritmasının çalışma mantığı belirlenmeye çalışıldı. Yavaş, yavaş algoritmanın ne işe yaradığı çözüldü. Tam anlamıyla biliyor muyuz ? Hayır sadece google’ın küçük bir kısım açıklaması ve Seo uzmanlarınca gözlemlenen sonuçlara dayalı olarak bu örümceğin görevini tanımlayabiliyoruz.

FRED ALGORİTMASI VE SEO İLİŞKİSİ

google fred algoritması
google fred algoritması

Google’ın son zamanlarda çıkardığı en büyük algoritması diyebiliriz. Siteleri doğrudan etkiliyor, cezalandırıyor, hatta arama sonuçlarından bile kaldırıyor. O yüzden google fred algoritmasını çok iyi tanımak ve takip etmemiz gerekiyor. Doğrusu google’ın bilinen dokuz büyük algoritması var. Kesinlikle adı geçen algoritmaları bilmemiz ve güncellemelerini sıkı takip etmemiz gerekir. Fred algoritması sitelerin satış ortaklığı ve kalitesiz oluşturulan içeriği ile doğrudan ilgilenir. Sadece satış ortaklığı yapmak için oluşturulmuş blog tarzı siteler ve reklam amacı ile çok zayıf metinler ile donatılmış siteler fred algoritmasının cezası ile karşılaşması muhtemeldir. Yani buna bir örnek verecek olursak. Bir tanıtım yazısı ve sadece reklam amacı güden süslenmiş cümleler ile tamamlanmış sayfalar fredin ceza vermesi için yeterli nedendir.

Güvende kalmak için sadece satış ortaklığı için oluşturulmuş sayfalardan mümkün olabildiğince uzak durulmalı. Zayıf içeriklerden kastımız ise çok kısa olarak yazılmış kullanıcıya hiç bir değer katmayacak olan açılmış başlıklar. Zaten arama sonuçlarına bakıldığında kısa yazılmış makalelerin çok kaliteli sitelerde yer almasına rağmen uzun ve zengin içerikler ile yazılmış herhangi bir blog sayfasının daha üst sıralarda çıktığı görülmekte.

FRED KİMLERİ ETKİLER

Fred algoritması tam olarak link satışı yapan siteleri etkilediği görülmekte. Sürekli olarak tanıtım yazsısı satan sitelerin başka hiç bir içerik üretmemesi fred algoritmasının direk olarak ilgisini çekiyor. Yapılan tüm ceza işlemleri benzer sitelerde yaşandığı için link satışı ve link alımının ne kadar zararlı olduğu anlaşılıyor. Link satışı gerçekleştirmeyecek misiniz? Evet link satışı google için hiç hoş bir durum olarak algılanmaz. Para ile yapılan tüm işlemler google’ın ceza vermesine etkendir.

Link satışı yaparak para kazanmak istiyorsanız. Şahsi düşüncem 5 tanıtım yazsısı yayınlıyor iseniz mutlaka 5 tane de faydalı içerik üretin. Tanıtım yazıları ise sırf reklam odaklı olmasın. Yararlı bir içerik üretiyor görüntüsünü vermekle beraber tanıtım yazınız bile kullanıcılara bir şeyler katmalı. Yani ücret karşılığı olmadan bile bir hosting firmasını önerebiliyoruz. Tamamen şahsi olarak kaleme alınan tanıtım yazısı hem link giden siteyi yükseltirken hemde kullanıcılara bir şeyler katıyor. Ticari amaç güden yazılar kesinlikle örnekteki gibi olmalı. Google fred algoritmasının cezasından kaçmak ancak bu yol ile mümkün olacaktır.

22 Kasım 2017 11:55:58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir