Seo Teknikleri

Google İlk Sayfada Çıkmak İçin Kesin Çözümler

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Google ilk sayfada çıkmak herkesin hayali. Hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek bazı kriterleri anlatalım o halde. Google da ilk sırada çıkmak imkansız değil yeter ki zamanında, yerinde, ve uygun olan seo kriterlerini yerine getirelim. Saydığım maddeler yerine tam anlamıyla getiriliyorsa İlk sayfada çıkmak hayal değil gerçek olacak.

GOOGLE DA İLK SAYFADA ÇIKMAK İÇİN ANAHTAR KELİME

Google İlk Sayfada Çıkmak için anahtar kelimeyi çok düzgün seçmeniz gerekiyor. Düzgün seçilmeyen bir anahtar kelime emeklerinizi ya boşa çıkaracak. Yada hedefe ulaştığınızda hiç bir şey kazanmamış olacaksınız. Anahtar kelimede yükselmek için seçmiş olduğunuz kelime (kelimeler) Hem aranma hacmi olan kelimeler olmalı. Hemde Rekabet oranının düşük olması gerekmekte.

Anahtar kelimeyi Youtube yapmak gibi bir saçmalık olamaz. Youtube rakip olmak demek oluyor bu hamle. Youtube ile rakip olmaktan kötü bir şey olabilir mi ? Bence olamaz. Daha önce de anlattığım bir konu vardı Youtube kelimesi olmasa bile alternatif kelimeler olabilir. İsterseniz o konuya bir göz atın. Anahtar kelime nasıl seçilmeli ? Hit getirecek makale nasıl yazılır ? hakkında detaylı bilgiler verdim.

Diğer bir konu ise seçilen anahtar kelimenin aranma hacminin ne kadar olduğu. Seçtiğiniz anahtar kelimenin aranma hacmini öğrenmek için Google adwordsu kullanabilirsiniz. Bir kelimenin aylık googla da  ne kadar aranması olduğunu rahatlıkla ölçebilirsiniz. Aradığınız kelimenin aylık aranması 1000 ise siz onu 1500 olarak algılayabilirsiniz. Birde yandex gibi arama motorları var sonuçta. Oradan da ilk sayfada olmak size hit getirecek.

SIRALAMADA İLK SAYFA İÇİN SİTE İÇİ SEO OPTİMİZASYONU

Bu başlığı say say bitmez google sıralama kriterleri 200 üzerinde açıklanmış ve açıklanmamış bir sürü sıralama kriteri var. Hepsini biliyor olsak zaten seo diye bir şey kalmaz. Biz olmazsa olmazlarda bahsedelim. Nasıl bir çalışma ile Google İlk Sayfada Çıkarım onlara göz atalım.

Google İlk Sayfada Çıkmak için mutlaka ve mutlaka site hızınız mükemmel olacak. Anahtar kelimeniz de üst sıraya çıkmak için yapmanız gerekenlerin en başında geliyor. Diyelim siteniz yavaş ilk sıraya yerleştiniz. Peki sonra site hızınız yavaş ise orada tutunmanız kaç gün sürer 1 gün bile dayanamazsınız.

Google da arama yapan kullanıcılar sitenizin uzun süre açılmaması durumunda geri tuşuna basarak hemen siteyi terk ederler. Google bu durumu şöyle değerlendirir. Bu site bu anahtar kelimede katkı sağlayamıyor. Ortalama oturum süresi düşük oluyor. Hemen geriye çekeyim siteyi başka bir siteyi ilk sayfaya atayım der. Google candır istediğini ver o sana altın tepsiyle verir zaten.

 

Eskidiğini söyleseler bile hala etkisinin çok fazla olduğunu gördüğümüz konulardan bir tanesidir anahtar kelimenin domainde geçmesi. Eskisine göre değeri biraz olsun gitmiş durumda ama hala büyük bir etkisi var. Anahtar kelimeniz domainde yer alıyorsa bir kaç adım önde olacaksınız. Birde domainin ilk adresinde yer alıyorsa tadından yenmez zaten.

 

Google İlk Sayfada Çıkmak için diğer bir kriterimiz ise konu başlıkları ve makale için de anahtar kelimenin geçmesi. Eğer sürekli bir paylaşım içinde iseniz. Yeni yeni içerikler yayınlıyor iseniz. Anahtar kelimenizi her makalede kullanmaya özen gösterin. Aşırıya kaçmadan yapın işlemi. Google varvasyon dediği fazla aynı sözcük kullanımı diye bir durum var ona düşmeden halledin. Destekleyici kelimeler olabilir. Yukarı da hit getirecek makale nasıl yazılır ? konusunda bu olayı anlattım.

Başlıklarda benzeri kelimeleri kullanın. Youtube müzik indir ise kelimeniz Yoututube müzik indir programsız gibi başlıklar sitenizin o anahtar kelime ile alakalı olduğunu googlea söyleyecektir. Başlıkları kırmızı h1, h2 , h3 kullanmak yine lehinize olacak bir durum.

Makale içlerinde yazdığınız anahtar kelimeler içinde kalın italik altı çizili gibi yapmanız örümceklerin daha çok dikkatini çekeceği kesin.

Anahtar kelime ile alakalı başlıklar ve yazılar yazmamız gerektiğini öğrendik. Yazılan makalelerin kesinlikle özgün olması gerekiyor.  Neden derseniz. Eğer hedef anahtar kelimede şuan 100. sırada iseniz kopya yaptığınız her makale sizi 105. 110. sıra gibi geriye atacak. Anahtar kelimeniz ile bağlamlı olacak şekilde kendiniz yazın makalenizi. Kendi yazdığınız makalenin dahi özgünlüğünü kontrol edin nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için MAKALE ÖZGÜNLÜK TESTİ yazımdan faydalanabilirsiniz.

Google İlk Sayfada Çıkmak için meta açıklamasında mutlaka ve mutlaka anahtar kelimeniz bulunsun. Hem google sever meta açıklamasını hemde kullanıcılar arama yaptıklarında başlıkların altındaki kısa açıklamaya dikkat ederler. Meta açıklaması o yüzden önemlidir. Title yani site başlığında anahtar kelimenin yer alması hedefe yaklaşmak için bir kısayol tuşu gibi düşünülebilir.

ANAHTAR KELİMEDE YÜKSELMEK İÇİN SİTE DIŞI SEO 

Tüm sayfa içi optimizasyonlar başarı ile gerçekleştirildi ise sıra geldi sitenin dışında ki kaynaklara Anahtar kelimeniz de Google İlk Sayfada Çıkmak için hırs yaptıysanız. Backlink almak vacip oluyor. Tabi ki düzgün backlink inşası ile anahtar kelimede yükselmek mümkün oluyor. Nasıl düzgün olacak ?

Kaliteli siteler den ve anahtar kelimeniz ile alakalı olan sitelerden link almak kesinlikle doğru bir yöntemdir. Kaliteli siteler anahtar kelimeye destek sağlayacağı kesin. Anahtar kelimeniz ile alakalı o kadar da kaliteli olmayan bir siteden alınan backlink de bir o kadar değerli.

Backlink al sistemi ne kadar doğru ? Konumda sıkça yapılan hatalar konumu okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Backlink konusu o kadar basit bir durum değil. Dikkatli olmak gerekiyor. Yoksa bende alırım günde 10 backlink. Önemli olan almak değil doğru almak.

Birde sizin anahtar kelimeniz alt domain demi yoksa bir sayfa da mı onu inceleyelim backlinki ona göre alalım Backlink ana sayfaya mı konulara mı alınmalı ? yazımı dikkatlice okuyun test etmem uzun sürdü bu işlemi ama bizzat benim tarafımca test edildi.

Birde backlink alma olayı var. Nofollow Dofollow hangisi diye nofollow linkin bir faydası olmaz gibi cümleler internette aldı başını gidiyor. Nofollow Dofollow konumu okumak için buyurun.

Gideceğiniz konuda nofollow ve dofollow kodunu vermedim onları da verelim sonra nasıl bu kodlar demeyin.

 

<a href=”muslumbaser.com” rel=”nofollow”>Anahtar kelime</a>    Nofollow kodu bu şekilde

<a target="_blank"href="http://muslumbaser.com"rel="dofollow">Anahtar Kelime</a> Dofollow kodu ise bu şekilde verebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi mutlaka Anahtar kelime yerine yazın yoksa bir cacık anlamazsınız aldığınız linklerden.

Google İlk Sayfada Çıkmak için yapılması zorunlu olan konular bunlar diğer ufak tefek konular da var ama onlar site içi optimizasyonla alakalı. Https gibi onları zaten biliyor olmalısınız.

 

 

 

 

 

 

 

14 Ağustos 2017 12:11:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir