Seo Teknikleri

Google Panda Algoritması Seo ve Sıralama

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

2011 adında resmi olarak adını duyuran google panda algoritması her ay yeni bir gelişmiş özelliği ile sıralamaya doğrudan etki edecek bir google algoritması haline geldi. Sitelerin içeriği ile doğrudan ilgi kuran panda algoritması çok ciddi sıralama örümceği olarak karşımıza çıkıyor.

GOOGLE PANDA VE SEO

panda algoritması
panda algoritması

2016 yılına girdiğimizde çok otoriter siteler olarak gördüğümüz bir çok site bir anda tarih sahnesinden silindi. Arkasında ise google panda algoritmasının büyük bir etkisi var. Yeni açılmış bir site bir kaç ay içerisinde arama sonuçlarında 100 bin index elde edebiliyordu. Arama sorgularında ister istemez o kadar çok index olduğu için görünüyor ve ziyaretçi kitlesine hızlıca ulaşabiliyordu. Algoritmanın kendini geliştirmesi ile beraber kopya içerik eklemeye devam eden siteleri panda cezalandırdı. Arama sonuçlarında geriletmeye başladı. Bir çok webmaster forumlarında 2016 tarihli konularda hitim düştü, sıralamada gözükmüyorum konuları açıldı. Sebebi yine panda algoritması idi.

Panda algoritması sadece sıralamada geriye itmekle kalmadı kopya içeriği sürekli olarak kullanan siteleri takibe alarak aşırıya kaçılması durumlarında arama sonuçlarından sildi. Şuan ise bu algoritma google’ın en büyük sıralama botu diyebiliriz. Uzun süredir internet kullanıcısı iseniz panda güncellemesi olmadan önce şu durum ile mutlaka karşılaşmış olmalısınız. Google’a bir bilgi almak için sorgu oluşturduğumuzda birinci siteden bilgiyi okuyup tatmin olunmadığında ikinci sıradaki siteyi de ziyaret ettik. Karşımıza birinci sıradaki içeriğin aynısını kopyalayan bir site çıktı. Aynı kitabı kim iki kez okur. İşte panda buna son verdi.

SEO‘da özgün içeriğin önemi hakkında bir çok makale okumuş olmalısınız. Her şey pandayı memnun edebilmek üzerine yazılmış bilgiler. Site sahipleri kullanıcıyı, panda da site sahiplerini mutlu etmekten başka bir şey değil.

PANDA FİLTRESİ;

google panda filtresi
google panda filtresi
  • Kopya içerik.
  • Zayıf içerik.
  • Spam içerik.
  • Kötü yazılmış metin.
  1. Kopya içerik: Asla başka bir sitede olan bilgiyi aynı cümleler ile kullanıcıya aktarma.
  2. Zayıf içerik: İki cümleden oluşmuş içerik ile kullanıcıların karşısına çıkma. İçeriği zenginleştir detaycı ol.
  3. Bir metinden yüzlerce link çıkışı yapma. Kullanıcıları amacı olmayan bir yere yönlendirme ve yetişkin içerik olmasın. Telif hakkına dikkat et.
  4. Kullanıcı yazıyı okurken onu sıkma akıcı, iyi bir Türkçe kullan. Seo uyumlu makale yaz.

 

 

 

9 Kasım 2017 14:11:27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir