Seo Teknikleri

Google Penguin Algoritması (Penguen)

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Google penguin (Penguen) algoritması doğrudan doğruya sıralama etkisi yaratıyor. Google penguin algoritması web sitelerinde neyi inceliyor? Çalışma mantığı nedir ? SEO için penguen algoritması neyi ifade ediyor? Ceza yememek için neler yapılabilir?

GOOGLE PENGUİN ALGORİTMASI

Sözü geçen google algoritmasının görevi gelen ve giden bağlantıları mercek altına almak. Eğer spam olan bir siteden backlink geliyor ise link gelen sitenin sıralamasını düşürmek ve siteye bir puan vermektir. Verdiği puan artı da olabilir ekside. Buda sitenin sıralamasını etkiler. Google sıralama kriterlerinin en baş sıralarında backlink (Geri bağlantı) yer alır. Penguin algoritması SEO için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sürekli olarak güncellenen algoritma gelişmeye açıktır. Penguin ne yapar?

  • Giden ve gelen backlinkleri inceler.
  • Gelen ve giden backlinklerin konu ile alakalı olup olmadığına göz atar.
  • Para ile satın alınan backlinkleri tespit etmeye çalışır ve cezalandırır.
  • Aşırı optimize edilmiş linkleri inceler.

Bir önceki yazımda doğru backlink nasıl alınır ? Söz etmiştim. Arasında penguin algoritmasının sevmediği bir durumdan da söz ettim. DOĞRU BACKLİNK NASIL ALINIR ? yazısını bir defa okumanız link inşasında daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlar.

GOOGLE PENGUİN ALGORİTMASINDAN CEZA YEMEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Önce şunu söylemeliyim. Bir tane spam siteden gelen backlink ile bu algoritma sitenizi arama sonuçlarından silecek kadar büyük ceza vermez. Fakat bir tane spam siteden gelen link dahi sıralamanızı anlık olarak düşürür. Spam sitelerden gelen linkin aşırı çoğalması sonucu arama sonuçlarından kaldırılması söz konusu olabilir. Biz google penguin algoritmasından nasıl ceza yemekten kurtulabiliriz onlara göz atalım. Çünkü gelen backlinkler isteğimiz dışında oluşabiliyor.

Gelen bağlantıları mutlaka GOOGLE WEBMASTER TOOLS hesabından kontrol etmekte fayda var. Eğer bu konuda titiz bir çalışma yürütmek istiyorsanız ek olarak backlink sorgulama sitelerine de bakabilirsiniz. İşe yarar link sorgulama siteleri ücretli olur.

Webmaster tools hesabında spam bir siteden link geldiğini gördü iseniz hemen link gelen siteyi disavow (backlink reddet) yapın.  Nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi değilseniz. BACKLİNK REDDETME yazımı takip ederek kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

13 Kasım 2017 13:34:26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir