Seo Teknikleri

Google Pirate Algoritması Sıralama Etkisi

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

2012 yılında google tarafından resmi olarak ortaya çıkarılan pirate algoritması sitelerin sıralamasına ve ceza yemesine direk olarak tepki veriyor. Google pirate algoritması 2012 yılında ilk olarak ortaya çıktığında sıralama etkisi yok denecek kadar azdı. Yapılan güncellemeler ile seo için pirate algoritması önemini artırdı. SEO uzmanları da bu algoritmayı ve güncellemelerini takip etmek zorunda kaldı.

GOOGLE PİRATE ALGORİTMASI ÇALIŞMA MANTIĞI

google pirate
google pirate

2014 yılına gelindiğinde algoritmanın güncellemeleri gelişti ve korsan içerik ile mücadele botu haline dönüştü. Tıpkı youtubeda olduğu gibi telif hakkı olan bir videoyu direk yüklediğinde nasıl yayından kaldırılıyorsa pirate algoritmasıda aynı işlemi gerçekleştiriyor. Son dönemlerde özellikle film,torrent gibi bazı siteler piratenin cezasından kurtulamadı. Bir çok site telif hakkı nedeniyle sıralaması düşürüldü yada arama sonuçlarından silindi.

Google pirate algoritmasının daha gelişmeye ihtiyacı var. Doğrudan doğruya yeni açılan, telif hakkına giren siteleri tespit etmekte yetersiz kalıyor. Kendisi telif hakkı bulunan siteleri tespit etmekle beraber şikayet bildirimleri ile de harekete geçiyor. Benzer bir örneğini KOPYA İÇERİK ŞİKAYET ETME yazısında anlattım. İçeriği kopyalanan ve telif hakkına giren kişiler için çok güzel bir yazı oldu. İlla resmi bir kuruluş olmanıza yada film yönetmeni olmanıza gerek yok. Sizin emeğinizle ortaya çıkan bir metin varsa aynı şekilde şikayette bulunabilirsiniz.

 

PİRATE ALGORİTMASINDAN NASIL KURTULURUM ?

Kurtulmak için fazla söze gerek yok telif hakkı bulunan dizi,film,program,görsel,metin gibi içerikleri sitenizde yayınlamamak yeterlidir. Siteyi yeni açtığınızda pirate sizi fak etmemiş olabilir. Biraz yükselmeye başladığınızda sizi fark edecektir. Etmese bile telif hakkını ihlal ettiğiniz kişi tarafından fark edilerek raporlanacaksınız. İleri düzey site kurmak için telif hakkı olan içeriklere yer verilmemesi gerekiyor. Belli bir noktaya kadar hızla yükselebilirsiniz. Pirate yakalarsa yükselişinizin on katı hızında aşağıya düşürür.

Güncellemeye devam eden bir algoritma olduğu için yeni güncelleme de nasıl tepki vereceği tam olarak kestirilemiyor. Bir gün bakarsınız dev indirme siteleri tarih olmuş!

Bir Seo uzmanına sormuşlar hayatta ne olmak istemezsin? Seo Uzmanı cevap vermiş: Klozet olmak istemezdim gelen geçen ağzıma…. 🙂 Hadi selametle

14 Kasım 2017 10:37:44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir