Seo Teknikleri

Google Rank Brain Algoritması Kendini geliştirdi

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Google rank brain algoritması 2015 yılında google tarafından resmi olarak duyuruldu. Algoritmanın çalışma mantığı hakkında açıklamalar yapıldı. Google rank brain algoritmasının diğer algoritmalara nazaran daha yapay zekaya sahip olduğu için kendini her geçen saniye güçlendiriyor. Peki bu algoritmanın çalışma mantığı nedir? Sıralamayı nasıl etkiler?

GOOGLE RANK BRAİN ALGORİTMASI ÇALIŞMA MANTIĞI

Google rank brain algoritması benzer alakalı sözcükler ile en doğru sonucu elde etmeye çalışan bir örümcek türüdür. Yani özgünleştirici program ile makale özgünlük testinden geçenlere kötü haber olacak tarzdan bir algoritma. Alakalı sözcüklere örnek verecek olursak. Kemal Sunal kelimesini arayan bir kullanıcı eğer Kemal Sunal ile ilgili bir sonuç bulamazsa İnek Şaban sonuçları kullanıcının karşısına çıkarılacak. Böyle bir örneklendirme algoritmanın çalışma mantığını çok iyi açıklar diye düşünüyorum.

Algoritma yine aynı şekilde yazılan metinlerden bilgi depoluyor. Yani yukarıda ki Kemal Sunal örneğini manuel olarak veya başka bir yol ile bağlantılı sözcük olduğu belirlenmiyor. Sitelerde yayınlanan makalelerde Kemal Sunal İnek Şaban kelimesi bir çok sitede aynı anda geçtiği için algoritma yapay zekası sayesinde alakalı sözcük anlamını veriyor. Algoritmaya bilgi yüklendiğinde arama sonuçlarını şekillendiriyor.

Basit bir sorgu oluşturalım “matematik soruları” böyle bir arama yapıldığında matematik sorularının sorulduğu bir siteye gideriz. Orada çeşitli konularda çeşit çeşit sorular görürüz. Bu bir web sitesinin yaptığı basit değişkenlik türüdür diyelim. Google ise bunu resmen üç boyutlu hale getirmiş durumda. Rank Brain her geçen gün daha çok gelişme gösterecek. Çünkü yazılım her saniye yeni bir veriyi kendisine depoluyor.

Googleın açıklamasına göre google’a üçüncü sırada en iyi sinyal gönderen aracın Rank Brain olduğu açıklandı.

SEO İÇİN NE YAPILABİLİR?

Yazılan içerikler SEO uyumlu olması burada önem taşıyor. Oluşturulan sorgular arama sonuçlarında eş anlamlı veya alakalı sözcükler ile doldurulmalı hedef anahtar kelimeye yönelik makale yazarken alternatif kelimeler ve benzer kelimelere mutlaka yer verilmeli. Makale özgünleştirici programlardan uzak durularak. Her kelime anlamlı bütün oluşturacak şekilde kendimiz yazmalıyız. Google’ın bir çok algoritmasında metin öncelikli ölçüm yapıldığı ortada yine bahsi geçen algoritmada benzer işlevi görüyor. Alakalı sonuçları listelemek için kendini geliştiriyor. Hedef anahtar kelime belirlenirken alternatif karşılığı gelen kelimeleri makale içinde geçirmek bu algoritmanın sizleri daha üst sıralarda çıkarmasına neden olabilir. Tekrar söylemek istiyorum benzer kelimelerden kastım siyah ve kara kelimeleri değil. Kemal Sunal ile Güdük Necmi kelimelerinin bir arada olması gibi.

27 Kasım 2017 23:32:19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir