Seo Teknikleri

Sesli Arama Özelliği Seo ve Google

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Google da belli seviyelere ulaşmak istiyorsak istediği hemen hemen her şeyi tam anlamıyla karşılamamız gerekir. Son yapılan açıklamaya göre sesli arama özelliği seo açısından gün geçtikçe önem kazanıyor. Hal böyle olunca bir web sitesinin mobil uyumlu olmaması hayal bile edilemeyecek bir durum haline dönüşüyor. Nedir bu sesli arama özelliği seo ile ne alakası var biraz değinelim.

GOOGLE SESLİ ARAMA ÖZELLİĞİ VE SEO

Yapılan açıklamalara göre başka bir iş ile uğraşan kişiler google dan sesli arama yaparak daha kolay bir şekilde istedikleri bilgilere ulaşıyor. Genellikle araç kullanan kişilerin sesli aramayı yaptıkları ne kadar doğru olsa da insanların kolaya kaçmaları daha büyük bir etken oluyor. Sesli arama özelliği gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başlıyor. Google bir araştırmasına göre mobil aramaların %20 oranında sesli olarak yapıldığını söylüyor. Bu değer sizce ilerleyen bir kaç yıl içerisinde yüzde kaç olur ? %40 olması öngörülüyor. Bizler seo açısından ne yapabiliriz ? Boş boş durmayalım değil mi bir şeyler yapalım ki 1 yıl sonra sitemizin trafiğinde düşüşler gerçekleşmesin.

SESLİ ARAMA ÖZELLİĞİNE SEO İÇİN NASIL HAZIRLANMALIYIZ ?

Sesli arama özelliği seo açısından önem kazanmaya başlamışken bizim yapabileceğimiz şuanda basit aslında yazdığımız yazıları Türkçe kurallarına göre yazarak gelecekteki ziyaretçi kaybından kurtulabiliriz. Doğru başlıklar, Doğru yazılmış etiketler, Doğru anahtar kelimeler gibi yazdığımız her şey imla kurallarına uygun olması gerekli. İmla kurallarından kastım noktalama işaretleri falan değil yanlış anlaşılmasını istemem sözcüklerin tam kullanımı ile alakalı nslsn yazmak yerine nasılsın yazmak bir örnek olabilir.

Hoş imla kurallarına uymayan siteler zaten şuan ki durumda da ziyaretçi almaları pek mümkün değil ama sesli arama özelliği hayatımıza iyice yerleştiğinde daha önemli bir hal alacak. Şu bilgileri de aktarmadan geçemeyeceğim. Bu bilgiyi bir gözlemlemeye veya bir kaynağa dayanarak söylemiyorum. Benim kişisel görüşüm olacak. Bana göre Sesli arama yapan kullanıcılar Arama motoruna daha uzun sözler söyleyecek.

Bunu da bir örneklendirelim. sesli arama özelliği seo  yazan bir kişi bu konuya gelecektir. Belki yazarak arama yapan kişi daha kısa bir cümle kullanacak.  Sesli arama yapan kişi ise Sesli arama özelliği seo açısından ne kadar önemli gibi uzun bir cümle kurabilir. Buradan da şunu çıkarabiliriz. Rekabeti yüksek olan kelime mobil için gün geçtikçe değerini kaybedebilir.

Google‘a haber yazıyoruz. Anahtar kelime bu ve hemen bir haber sitesine giriş yapıyoruz. Sesli arama yapan bir kişi muhtemelen haber oku , Bugünün haberleri ne, Son dakika haberleri oku, Bugün manşette ne var, gibi sesli aramalar daha çok önem kazanacağını düşünüyorum. Siz Türk olarak kendinize şunu sorun sesli arama kullanarak döviz der misiniz ? Bence demezsiniz ben şahsen demem ama şunu derim döviz kuru bugün ne ? veya dolar bugün ne kadar ?

Sesli arama özelliği seo açısından bu konularda önem kazanacak diyoruz. Google verileri de zaten aynı şeyi söylüyor. Ön görülerimizi ve verileri göz önünde bulundurarak bundan sonraki paylaşımları ona göre şekillendirebiliriz.

 

 

3 Ağustos 2017 13:20:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir