BLOG ve PARA

Google’dan para kazanmak

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Google’dan para kazanmak uzun bir süreç istiyor. Ciddi bir emek sarf ederek hayallerinizin ötesinde para kazanmak mümkün. Hemde hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan kolay yoldan para kazanma yönetimi google’da saklı. En hızlı ve garantili para kazanma yolları google’dan geçiyor. İnternette satış ortaklığı yapmanız dahi google ile bağlantılı. Şöyle ki google’da üst sıralara çıkmayı başaramazsanız. Ziyaretçiniz olmaz. Ben sizlere zaten google’da nasıl ilk sayfada yer alınır anlattım. SEO TEKNİKLERİ, BLOG VE PARA

Kategorilerini sıkı takip edin. Eminim sende internetten para kazanan kişiler listesine adınızı yazdıracaksın. Asıl konumuz olan Google’dan para kazanma yöntemine değinelim.

GOOGLE ADSENSE İLE PARA KAZANMA

google'dan para kazanmak
google’dan para kazanmak

Adsense kelimesini ilk defa duyanlar için bir açıklama yaparak konuya giriş yapalım. Adsense google’ın reklam ağıdır. Bazı şirketler veya bireyler istediği müşteri kitlesine ulaşmak için google ile işbirliği yapar. Google’a bir miktar para ödeyerek internet üzerinde gezen kullanıcıları. Sattığı ürün veya hizmete yönlendirmesini ister. Google’ın böyle bir şey yapması için geliştirdiği sistem ise adsensedir. Adsense google’ın reklam türüdür. Biz google adsense ile müşteri isteyen kişinin arasına girmemiz gerekiyor ki birazda google’ın aslan payından bizde faydalanalım.

Sistem nasıl işliyor ondan bahsedelim işin mantığını bilmeden para kazanmak biraz hayal olur. İlk önce sistemi adımız gibi öğrenelim. Bir müşteri düşünelim önce google’da reklam vermek istiyor. Ne yapacak Google’ın adsense aracına başvuracak. Bu müşteri 1000 Lira para ödeme potansiyeline sahip. Google’a 1000 TL ödeme yaparak reklamlamını yapmasını istedi.

Müşteri hızlı zayıflama, zayıflama yöntemi, sağlıklı zayıflama gibi kelimelere eş değer sözcükler ile reklam verdi. Sizinde yönettiğiniz bir siteniz var. Hemde konusu zayıflama üzerine. Sitenizde belirlediğiniz alanlara reklamları yerleştirdiniz. Sitenize gelecek kişi doktor kontrolünde hızlıca zayıfla reklamı görürse ne yapar ? Direk olarak sitenizde bulunan google adsense reklamına tıklar. Sizde böylece para kazanmış olursunuz.

İyi’de koca google bana ne kadar verecek kendi ne alacak bu işten diye düşünmüş olmalısınız. Google reklam tıklama başına %32 sini kendi alır geriye kalanı site sahibine verir. Sitenizde adsense reklamları yayınlayarak google’dan para kazanmak mümkün.

DİĞER KAZANMA MODELİ

Yukarıda sitenizin sağlık kategorisinde olduğunu ve sağlık ile ilgili reklam çıktığını söyledim sakın olaki sadece sağlığa ilgisi olan kişilerin reklama tıklayacağını yada sağlık kategorili bir sitede sadece sağlık reklamları çıkacağını düşünmeyin. Diğer para kazanma yolu ise şöyle bir süreç işliyor. Yine örneklerle gidelim.

Google’a reklam veren bir kişi araba pazarlıyor. Arabasını daha çok insana satmak için reklamlarını adsense üzerinden yayınlıyor. Sizin siteniz sağlık kategorisinde sitenize gelen araba ilgisi olan kişilere araba reklamı gösterilmeyecek mi ? Hep sağlıkla ilgili reklam mı çıkacak ? Tabi ki hayır

Google’da daha önce arama yapan kullanıcıların ne aradığı kayıt altına alınır. Sizin sitenize gelmeden önce farklı bir sitede araba fiyatlarına baktı ise google bunu kayıt altına alır. Sizin sitenize geldiğinde ise aynı kullanıcı. Sizin diyet ile ilgili yazınızın hemen yanında araba resmi ve fiyatı tarzında bir reklam belirir. Bu kullanıcının tekrar aklına arabayı sokmak gibi bir durum söz konusu olur. Daha önceden ilgi duyduğu bir konuya büyük bir ihtimal tıklar. Sizde Google üzerinden para kazanmış olursunuz.

NE KADAR PARA KAZANACAĞIM BANA RAKAM VER!

adsense para kazanma
adsense para kazanma

Google’dan para kazanmak isteyen kişilerin en çok sorduğu soru. Ne kadar kazanacağım? Sorusu. Kesin rakamlar vermek doğru olmaz ama potansiyelinize göre rakamları vermem ne kadar para kazanacağınızı net bir şekilde çıkarır.

  • Ziyaretçi Sayısı
  • Yayın Yaptığınız Sitenin Kategorisi

Günlük 100 ziyaretçiniz var ise yaklaşık olarak ziyaretçilerden 5-10 arası reklama tıklama yapar. Tabi doğru reklam yerleşimi ile bu başarıyı yakalayabilirsin. Eğer siteniz bir ilçenin kültürü ile alakalı paylaşımda bulunuyor. O ilçeyi tanıtıyor ise sitenizde çıkan reklamların değeri az olacaktır. Bu orantı ile baktığımızda tıklama başına 0,10 kuruş civarı kazanabilirsiniz. 5 tıklama size 0,50 kuruş para kazandıracak.

Eğer siteniz Antalya üzerine yazılmış ise bu kez otel reklamları sitenizde yer alacak. Rekabet yüksek olduğu için adsenseye ücret ödeyenler daha büyük miktar verecekler. Bu rakam 40+ TL ye çıktığı gözükmekte. Sitenizi bu çizgide düşündüğümüzde tık başı 40 TL verecek. 5 tıklama ile 200 TL gelir elde edebilirsiniz. Bazen rekabet oranına göre 15 TL verir bazen 10 TL. Değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

Birde siteye gelen ziyaretçinin daha önce google’da ne aradığı önemli. Siteniz hadi bir ilçeyi tanıtıyor diyelim. Sitenize gelen ziyaretçi bir araç fiyatına baktı hemen ardından sitenize geldi. Sitenizde araç reklam çıkacağı için tıklama başına gelen oran yine artacaktır.

Adsense gelirim düştü diye ağlayanların sebebinin birisi bu işte. Rakamların değişken olması. Bazıları da şaşırır bir tıklamaya 50 TL kazandım bu rakam gerçek mi diye konu açar. Google’dan para kazanmak her zaman değişkenlik içindedir. Hiç vakit kaybetmeden sitenizi oluşturun. Seo konusuna biraz göz atın.

 

 

 

 

19 Eylül 2017 10:52:44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir