Seo Teknikleri

Güncel Olmanın SEO daki Önemi Blog Yazarları Dikkat

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Google sitelere değer biçerken güncelliğe önem vermektedir. Site sahipleri için iki adet güncellik şekli mevcut. Güncel olmanın seo daki önemi ne göz atalım. Güncellikten kastımız nedir ? Google bizden ne istiyor?

NASIL GÜNCEL OLMALIYIZ GOOGLE’IN GÜNCELLİKTEN KASTI

güncel olmak seo
güncel olmak seo

Google açıkça şunu söylüyor. Webmaster senle yemek masasına oturduk. Sen masayı donatan kişisin bende yedikçe sana ödül veren kişiyim. Akşam yemeğinde bu olayı kapatalım diyor. Siz google’a bir tabak yemek verince hiç yemem demiyor yiyor ve yenisini istiyor. Pilavı yedik tavuk gelsin artık. Cacık gelsin. Tek, tek istiyor. Bu yemek hiç bitmiyor. Eğer bir gün google’a yemeği vermeyi keserseniz, yada uzun süreli aksama yaşarsa, ona göre üzüntüsünü belli ediyor. Verdiği ödülleri yavaş, yavaş çekmeye başlıyor. Sürekli olarak farklı ve yeni ürün istiyor. O yüzden yeni bir şeyler katmıyor sanız google sizinle o masaya oturmaz. Sürekli olarak çeşit olması gerekiyor.

Google şu cömertliği yapmaktan geri durmuyor. Sen fakir adamsın. Her zaman farklı, farklı şeyler katamayabilirsin masaya. O zamanlarda da şunu yapabilirsin. Eski yazılarını bir oku. Ne kadar güncel olduğuna bak. Yazdığın yazı eskimiş mi? Artık güncelliğini yitirmiş mi? Bir göz gezdir gerekli düzenlemeleri yap. Yine örneğe dökersek. Pilavı yedik senden tavuk bekliyorum artık ama tavuğun yoksa bir tabak daha pilav getir. Bir süre böyle idare edebiliriz.

İkisini birden yapıyorsan ben seni kral yaparım diyor.

Örnekler biraz açlık duygusu yaratmış olabilir 🙂

GÜNCEL OLUNMAZSA GOOGLE’IN TEPKİSİ NE OLUR?

Bu zamana kadar yaptığı deneyimlerle bir yılı doldurmayan sitelerin bir çoğunun kapandığını fark eden google, özellikle yaşını doldurmayan sitelerin bir anda güncelliğini yitirmesi durumunda terk edilmiş site olarak algılıyor. Terk edilmiş sitelerde kullanıcıya hiç bir şey katmayacağını düşündüğü için sıralamada geriye düşürüyor. Yaşını doldurmuş sitelerin de aynı şekilde sürekli olarak yeni bir ürün çıkmıyorsa terk edilmeye yüz tuttuğunu düşünüyor. İyi bir site içi SEO yapmanın başını güncel içerikler süslüyor. Buradan direk olarak şunu çıkarabiliriz. Siteye gelen ziyaretçilerin yorum yapması o yazının güncel kalmasını sağlıyor. Ziyaretçi yorumları bu yüzden çok önem taşıyor. Çok eski bir yazınızı siz unutmuşken ziyaretçiler unutmuyor ve bir yorum ile güncellik değeri katabiliyor. Güncel olmanın seo daki önemi oldukça fazla. Forum siteleri veya soru cevap siteleri bu sorunla hiç karşılaşmıyor. O yüzden BLOG yazarları dikkat etmeli. Tek yazar veya bir kaç yazar ile bu işi yapıyoruz.

Güncelliği bir gün kaybederseniz google’ın bir kaç hafta içerisinde sitenizi alıp dağlara taşlara nasıl vurduğunu izlersiniz. Başınıza gelmemesi için bu yazıya fazlasıyla değer verin. Haddinden fazlasını da verebilirsiniz. Böyle bir yazıda yazanları fazla uygulamak zarar getirmez. Backlink fazla alındığında zarar olabilir ama güncelliğin zararı olmaz.

 

 

15 Kasım 2017 09:16:50

2 Yorum

    1. Hayır işe yaramaz. Sadece içerik ürettiğinizi varsayalım. Site açılış süresi 15 saniye. bu kadar süre kimse sitenizde beklemez başka alternatifleri aramaya başlar. Seo için site hızı etmeni dahi her şeyi alt üst eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir