Web Kullanımı

Hacker Nedir ?

Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Hacker Nedir ? Bir çok kişinin yazdığı bir konudur. Beni tatmin edici bir cevap bir türlü bulamadım. O yüzden kendim hacker nedir ? tanımını yapmaya karar verdim. Kimdir bunlar Nasıl  hacker olunur ? Ne iş yaparlar ? Ne için yaparlar ? Hepsine bu konuda değineceğim. Sanıldığı kadar kolay olmayan hacker işini tamamen anlatalım. Bir de hackerların sesi olup onların en çok çektiği sıkıntılara değineceğim.

HACKER NEDİR ?

hacker nedir

Hacker bilişim sistemlerine izinsiz giriş sağlayan. Girdiği sistemlere geçici yada kalıcı zarar sağlayan kişilerdir. Bir internet sayfası olduğunu varsayalım. Hacker bu site ile ilk karşılaştığın da artık huy edinmiştir. Hemen açıklarına bakar. En az yapacağı şey sitenin ıd=123 yazan url nin arkasına tırnak işareti ekler. Açık var mı diye kontrol eder. Artık bunu huy haline getirmiş kişilere hacker denilebilir. Hackerlar çok iyi yazılımcılardır. Üst düzey de bu işleri yaptıkları için inanılmaz programlar geliştirebilirler. El ile yaptıkları bir çok işlemi programa döküp programın yapmasını istedikleri bir gerçektir. Bun onların üşengeç biri olduğunu gösterir. Ama asla tembel değillerdir. Hayatınızda normal okuduğunuz kitaptan çok makale okumuşlardır. Zaten tecrübeleri de buradan gelmektedir. Tabi bu hackerlar kendi araların  da gruplara ayrılıyorlar. O gruplardanda bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz.

  • BEYAZ ŞAPKALI HACKERLAR:

beyaz şapkalı hacker
beyaz şapkalı hacker

Beyaz bir şapka taktıkları için bunlara beyaz şapkalı hacker diyoruz. Şaka, Şaka iyi niyetli olanlarına diyoruz. Bu grup kendini sistemde ki zayıflıklara adamış geneli profesyonel kişilerden oluşan bir gruptur. En iyi örneği bizim Türkiye’de bulunan Cyber Warrior grubudur. Nasıl iyi niyetli oldukları anlaşılıyor bu grubun neye göre beyaz şapkalı diyebiliyoruz ? Ülkesi için çalıştıkları diyebiliriz. Dışarıdan gelebilecek siber tehditlere karşı önceden taradıkları resmi veya özel sitelerde bir açık fark ederlerse site sahipleri ile iletişime geçerek o açığın kapatılması için uyarır. Site yöneticisi açığı kapatmakta başarısız olursa, açığı tespit eden hacker, hiç bir ücret gözetmeksizin site yöneticisine teknik destek sağlar. Ülkesine gelen saldırılara karşı saldırı başlatır. Bu yüzden onlara beyaz şapkalı adını veriyoruz.

  • GRİ ŞAPKALI HACKERLAR:

gri şapkalı hacker
gri şapkalı hacker

Tanımını yapmak beni oldukça düşündüren bir grup. Aslında ne yaptıkları belirsiz Beyaz şapka ile biraz dan anlatacağım siyah şapkanın arasında kalan grup diyebilirim. Bu grupta genellikler acemiler yer alır. Bilinçsiz kişiler çok fazladır. Ne için ve ne yapacaklarını kendiler bile bilmez. %90 bölümü bu işe yeni başlayanlardan oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. %10 olan kısmı ise çok profesyoneldir. En tehlikeli grup diyebilirim. Ne yapacakları belli olmadığı için çok, çok tehlikelidir. Bir o kadar da iyilerdir. Şöyle bir örnek ile açalım bu grubu;  Bir siteyi ziyaret ettiklerinde direk açık olup olmadığına bakarlar. Eğer bir açık fark ederlerse o anlık olan psikolojisine bağlı olarak siteye zarar da verebilirler. Site sahibini uyarıp yardımcı da olabilirler. İnanılmaz başarı yapan bu grup acımasız bir sistem katili de olabilir.

  • SİYAH ŞAPKALI HACKERLAR:

siyah şapkalı hacker
siyah şapkalı hacker

Kendilerini bizzat hiç sevmem. Çünkü yazdığı virüsler ile Kişinin bilgisayarını kullanamaz hale getirirler. Bunu kimi zaman zevk için yaparlar kimi zaman ise para kazanmak için. Aslına bakarsanız. Bu kişiler yeteneklerini illegal yönde kullanarak para kazanırlar. Kişilerin bilgisayarına attığı zararlı yazılım ile kişinin parolalarını ele geçirir geçen parola sayesinde kredi kartlarınızı boşaltabilir. Zaten asıl amaçları da budur. Sizin para yüklü olan bir kartın veya hesabın parolasını almaktır. Sistemlere de çok ciddi derecede zarar verirler.

NASIL HACKER OLUNUR

Hacker olmak için illa ki her şeyi bilmenize gerek yok. Bazı forumlarda görüyorum 5 tane masa üstü program yazacak 2 dil bilecek php asp gibi ingilizce bilmeli falan bunların aslı astarı yoktur. Teknolojinin hepsini bilmenize imkan yoktur. Ben o kadar bilgisayar ile uğraşan birisiyim excell de bir gün aynı hücre içinde alt alta yazı yazamadım. Çok basit  bir iş ama internetten yardım alma ihtiyacı duydum. Yani bilgi sınırsızdır istediğiniz kadar profesyonel olun en basit bir işlem de takılıp kalabilirsiniz. Kodlama dili bilmenize pek gerek yok. Siz siteyi tasarlayan kişi değilsiniz yıkan kişisiniz. Kodlama bilgisine o yüzden ihtiyaç duymayacaksınız. İhtiyacınız olacak tek şey bir index yazmaktır. İndex yazabiliyor iseniz zaten gereken kadar kodlama bilgisine sahipsiniz. Fazlasına gerek yok. Bu işe ilk başlayanlar ise hacker nedir tanımını iyice kulaklarına küpe etmeliler. Hacker nedir ? bilmeden bu iş zaten olmaz. Çeşitli hack forumlarında makaleler bol bol mevcut onları okuyarak başlayabilirsiniz.

HACKERLARIN EN ÇOK ÇEKTİĞİ SIKINTI

Bu başlığı onlara özel attım. Ben de çok sıkıntı çektim zamanında. Şimdi bu yazıyı okuyan ve hacker tanıdığı olup sürekli ona bir şifre kırma yükü veriyor iseniz. Bu yazı size gelsin. Ne kadar işinde iyi olursa olsun bir hacker sosyal medya hesabını alamayabilir. Dev gibi facebook ile anlaşması yok bu kişilerin. İki tuşa basarak şifreyi ele geçirmiyorlar. Bir ton virüs, veya sahte giriş sayfası oluşturmak için kodlama yapıyorlar. Yaptıkları işi de karşıdaki kişiye yedirmeleri gerekmekte. Kurban tecrübeli biri ise zaten yemeyecektir. Sonuç başarısızlık olur. Lütfen onlara hack isteklerinde bulunmayın. gelen kutusu sadece şunun şifreyi kır bunun şifreyi bul gibi iğrenç tablodan başka bir şey değil.

İŞİNİ YAPTIRIP 1 YIL MESAJ ATMAYAN AHMAKLAR: 

Böyle bir başlığı neden attım biliyor  musun ? Bizlere işini yaptırıp teşekkür edip daha sonra bir yıl mesaj atmayan ve tekrar aynı konuda işi düştüğünde anında mesaj atan. Üstüne bir de numaran silinmişti bir yıldır o yüzden yazamadım kusura bakma gibi sözcüklerle cümleye giriş yapan ahmaklar. Bize ulaşmak isteyince ulaşıyorsun. Bir yıl boyunca sırf numara yoktu diye ulaşamıyorsun öylemi ? Numaram silindi ise sosyal medya hesaplarımız yok mu oradan ulaş madem ulaşmak isteyip bizi bulamadın. Bunların bilincine varan hackerlar her zaman kötü taraf oluyor. Nedeni ise egolu bir işi yapmadı. Siz olsa idiniz bu durumda o kişilerin istediği bir şeyi yapar mısınız. Zaten çok zor bir iş kafa yorucu sizce değer mi ? O insanlara.

22 Temmuz 2017 08:52:25

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir