Web Kullanımı

Herkes Site Kurabilir mi ?

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Böyle bir yazıyı okuduğuna göre aklında bir web sitesi açmak ve yönetmek var sanırım. Öyle bir niyetin varsa doğru adrestesin. Bu yazıda kod bilgisi olmadan nasıl site kurulacağı hakkında teknik bilgiler vermesem de ne yapacağınız ve hangi adımları takip etmeniz gerektiği hakkında kılavuzluk yapacağım. Web sitesi açmadan önce ne için açtığınız, ne paylaşacağınız gibi bazı kriterler, sizin ne tür yol izleyeceğinizi şekillendirecek. Asıl konumuz olan herkes site kurabilir mi sorusuna peşin olarak cevap verelim. Evet! Sende bir web sitesi kurabilirsin. Şimdi neler yapmalısın ve neleri istediğini açalım.

herkes site kurabilir mi
SİTE SAHİBİ OLMAK İÇİN;

Site sahibi olmak için önce sizin istediklerinizi biraz irdeleyelim.

Örneğin; Kuru kuruya sadece bir görüntü sağlamak için web sitesi kurmak istemezsiniz sanırım. Öyleyse teknik olarak bazı ücretsiz site açma servislerini bir kenara bırakmanızda fayda var. Ücretsiz servislerden kastım wix,  tr.gg, wordpress.com gibi uzantılı sitelerdir. Ücretsiz kurulum sağlayan bu tür siteler ziyaretçi kazanmanıza büyük engel teşkil etmektedir. Kurulum diğer sistemlere nazaran daha kolaydır. Fakat siteye arama motorları tarafından ziyaretçi gönderilmesi imkansız diyebiliriz. Etkileşimi yüksek web sitesi tasarlamak için kesinlikle .com gibi ücretli alınan alan adlarını tercih etmelisiniz. İnternet sitesi kurma maliyeti ilk olarak burada başlar. Gözünüz korkmasın yıllık 20 TL gibi bir ücret ödersiniz alan adını satın almak için. Buna ek olarak sunucu hizmeti almalısınız. Bu  da yıllık 60 TL gibi bir ücrete başlangıç paketleri alabilirsiniz. Toplamda 80 TL gibi ücret ile kod bilgisi olmadan işin yarısına gelirsiniz. Sakın bu ücretten kaçınmak için tamamen ücretsiz olarak servis edilen sitelerin üzerine web sitesini kurmayın. Belirli bir süre sonra ziyaretçi olmadığı için bu işten vazgeçeceksiniz.

İnternetten para kazanmak için mi site sahibi olmak istiyorsunuz?

Kişilerin internet üzerinden para kazanmak için başvurduğu en iyi ve en popüler yöntem web sitesi açmaktır. Böyle bir sirkülasyonu başarıyla tamamlamak için yine ücretli olarak nitelendirdiğim yöntemler ile kurulumu gerçekleştirmelisiniz. Ziyaretçisi olmayan bir web sitesinden para kazanmak imkansızdır. Ücretli olarak kurulmuş sitelerin en büyük avantajlarından biri iplerin tamamen sizin elinizde olmasıdır. İstediğiniz firmanın reklamlarını yayınlayarak para kazanma işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar daha ileri düzey konular olduğu için kısa tutuyorum.

Web sitesi kurmak için nereden başlamalıyım?

İlk önce bir alan adı ve sunucu kiralayarak ilk adımı atın. İsteğe bağlı olarak ücretli temalar satın alabilirsiniz. Tabi para vermek istemeyen kişiler için en iyi wordpress temaları gibi küçük aramalar yaparak ücretsiz temalara da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kod bilgi olmadan site kurmanın asıl yolu budur aslında hazır sistem olan wordpress üzerine hazır kodlanmış temalar entegre edilir. Site sahibi olmak isteyen kişinin yapacağı tek şey bunları sunucuya yüklemektir. İyi de bunları nasıl yapacağım? Bilmediğim terimler var diyor olabilirsiniz. Yine gözünüz korkmasın adım adım nasıl site kurulacağı hakkında çok detaylı Türkçe anlatım piyasada var kaynağını vereceğim hatta şimdiden vereyim. Google’a WpMavi Blog açmak diye küçük bir sorgu yaparak sizlere sıfırdan web sitesi nasıl yapılır? Anlatıyor. Yazıyı okurken hiç bir teknik bilgiye yada kod bilgisine ihtiyaç duymayacaksınız. Biraz vaktinizi yiyecektir ama sonuç kesinlikle başarılı olacak. Piyasada ki en iyi Web sitesi kurma rehberi olduğunu söyleyebilirim.

Siteyi WordPress olarak açın;

Sizlere vereceğim en iyi web sitesi kurma yöntemidir. Dünya’da sitelerin %90 lık kısmı wordpress üzerine kuruludur. WordPress sizlere bazı kolaylıklar sağlar. O kolaylıklar arasında şunlar yer alabilir. Kod bilgisi olmadan hazır bir temayı siteye entegre ettikten sonra bir karar değişikliği ile siteme insanlar üye olsun, Soru sorabilecek bir alan olsun gibi kararlar verebilirsiniz. Bunları da kod bilgisi olmadan gerçekleştirebilmek için eklentiler mevcut bir kaç hareketle yapabilmenize imkan veren sistemin adı wordpresstir. İleride yapılacak değişikliklerin hemen, hemen hepsine kolay cevap vermesi açısından wordpress tercihiniz olmalıdır. Herkes site kurabilir mi ? sorusuna cevap vermekle beraber nereden ve nasıl başlayacağınıza da biraz olsun yanıt verdik.

Site sahibi isen er geç SEO kelimesiyle karşılaşacaksın.

Hani yukarıda dedim ya sırf görüntü için site kurmak istemezsiniz. İnsanlar gelsin yorum yapsın, Sitemde sattığım ürünleri satın alsınlar gibi düşünceleriniz olacak. Bunu yapabilmek içinde kesinlikle google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alan bir web sitesine ihtiyacın olacak. İşte üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmaların bütününe SEO denir. Bu kelime ile bol bol karşılaşacaksınız. Şuan okuduğunuz bu blog sitesi tamda SEO yu anlatıyor işte. Eğer web sitesi kurduktan sonra üst sıralarda nasıl çıkarım diye düşünmek yerine paylaşımları mı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

24 Aralık 2017 22:26:29

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir