Seo Teknikleri

Hit Kaybetme ye Başladıysan Bunlar Sana Göre

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Hit kaybetme durumu her site yöneticisinin başına gelen en korkunç sorunlardan birisidir. Ani ziyaretçi kayıplarının arkasında bazı nedenler yatıyor. Bu sorunları derleyerek bir araya getirdik. Ziyaretçi kayıpları neden olur. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalırsak ne tür önlemler almalıyız? SEO düzenlemelerini baştan gözden geçirmeliyiz.

SİTE İÇİ YAPILAN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

site içi SEO
site içi SEO

Site içi yapılan bazı SEO çalışmaları ters tepki veriyor olabilir. Daha güzel bir temaya sahip olmak için tema değişikliği. Eksik yapılan işlemler sonrası URL kaybına yol açarak hit alan sayfaları bozabilir. Ayrıca yeni temanın hızı, kodlama yapısı sitenin geriye düşmesine neden olabilir. En çok ziyaretçi alan sayfalarınızı gözden geçirerek gerekli düzenlemeleri yapın. Bozuk url yapılarını tekrardan düzeltin. Ayrıca webmaster tools hesabınızdan kırık linkleri gözden geçirin. Search analiz kesmondan ortalama konum kısmını işaretleyerek sıralama kaybı hangi tarihte düşüş yapmaya başlamış gözden geçirin. O tarihlerde yaptığınız bütün değişiklikleri yeniden gözden geçirin.

 

OTORİTER SİTELERİN RAKİP OLMASI

En çok trafik aldığınız anahtar kelimede otoritesi sizden daha yüksek olan sitenin aynı konu üzerine içerik üretmesi hit kaybetme sebebi olabilir. Daha önce en çok ziyaret aldığınız anahtar kelimelerin sıralamasını takip edin. Sizden daha otoriter site sıralamanızı değiştirdi ise bazı SEO çalışmaları ile sıralamayı yeniden kazanabilirsiniz. Otoriter sitenin yazmış olduğu yazıdan daha güçlü ve daha SEO uyumlu yazı hazırlayarak eski yazınızı güncelleme yoluna gidin. Yazdığınız yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak okunmasını sağlayın. Ayrıca varsa BLOG yazan arkadaşlarınız onlardan güncellenmiş olan yazınıza link vermelerini isteyin. Link alırken doğal olmasına dikkat edin. Uzun süreç olabilir sabırlı olun.

SPAM LİNK ARTIŞI (ANTİ SEO)

spam backlink
spam backlink

Rakipler sıralamanızı kaybetmeniz amacıyla google gözünde spam olan sitelerden sizin sitenize link alıyor. Sizlerin sitesi sıralama kaybı yaşarken istenilen anahtar kelimede kendisi SEO çalışması yapıyor. En çok ziyaretçi alan sayfalarınızın yerini yavaş yavaş almaya başlıyor. Çözüm olarak Webmaster Tools hesabınızdan gelen bağlantıları reddetmek en doğru yol gibi gözüküyor. Backlink Reddetme (Disavow) size yardımcı olacaktır. Ücretli backlink sorgulama sitelerinin bir tanesini de kullanmak daha etkin olacaktır. Orada bulunan tüm spam linkleri reddedin.

 

 

KALİTELİ BACKLİNK KAYIPLARI

backlink
backlink

Daha önce aldığınız ve sitenize muazzam derecede katkı sağlayan linklerin silinmesi. Silinen linkleri takip etmek ve devamlılığını sağlamak iyi bir çözüm olacaktır. En azından aylık olarak geri bağlantılarınızı bir not defterine kayıt ederek silinen linklerin takibi yapılabilir. Silinen linkleri tekrar bağlamak etkili olacaktır. Örneğin youtube dan alınan backlink çok otoriter olurken silinmesi durumunda sıralamayı gözle görülür derecede düşürecektir. Link takibi manuel olarak yapıldığı için takip etmesi güçtür. Hit kaybetme sebeplerinden en sık görüleni link kayıplarıdır.

 

 

ALGORİTMA GÜNCELLEMELERİ

google algoritmaları
google algoritmaları

Sıralama dalgalanmalarının en çok yaşandığı olay diyebiliriz. Arama motorları sürekli olarak yeni algoritmalar ortaya çıkarıyor veya mevcut olan algoritmaları güncelleyerek daha güçlü hale getiriyor. Bazı durumlarda eskiden çok faydasını gördüğünüz SEO çalışmasının şuan zararını görüyor olabilirsiniz. Google algoritma güncellemelerini sıkı takip ederek sitede yapılacak değişiklikleri ona göre şekillendirmelisiniz. İyi bir SEO sayfası bulun ve tarayıcınızın kısa yoluna ekleyerek haftada bir ziyaret edin. Hem yeni bilgiler öğrenirken yapılan güncellemeleri de takip edebilirsiniz. Algoritma güncellemesi dün vardı yarın yine olacaktır. En iyi sonuçları yansıtmak için arama motorlarının yaptığı algoritmaları takip etmek her site yöneticisinin yapması gereken zorunlu SEO yatırımıdır.

 

KOPYA İÇERİK VEYA ZAYIF İÇERİK

kopya içerik SEO
kopya içerik SEO

Sitenizde ziyaretçilere makale yazmaları için fırsat veriyorsanız kesinlikle yazıların sizin onayınız dan geçmesi gerekli. Bir çok ziyaretçi başka bir kaynaktaki yazıyı kopyalayarak paylaşma yoluna gider. Sitenizde ne olursa olsun kopya içerik barındırmayın. Site otoritenizi fazlaca sarsacaktır. Paylaşım yapabilmek için zayıf içerik girişi yapmayın. Yazacak konu başlıkları bulma da sorun yaşayan kişiler bazen bilgisi zayıf olduğu konularda içerik üretmek isteyerek güncelliği sağlamak istiyor. Zayıf içerikler sadece o sayfanızın kalitesiz olduğuna işaret değildir. Oluşturulan her içerik ana domain otoritesini etkiler. Bir ağaç gibi düşünün. Ağacın gövdesi siteniz. Dalları kategoriler. Yaprakları ise içeriktir. Ağacı gösteren yaprakları olduğu için sadece gövde olarak hesaplamak size sadece “odun” sonucunu verir. 🙂

 

8 Ağustos 2018 10:26:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir