Seo Teknikleri

Hummingbird Algoritması Arama sonuçlarını nasıl etkiler?

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Amacı alakasız içeriklerle süslü olan ve otoriter sitelerin benzer aramalarda üst sıralarda çıkmasını önlemek. Hummingbird algoritması günümüz konuşma Türkçesi ile uyum sağlamayı hedeflemektedir. Seo yapılarak üst sıralara çıkmış bir sitenin değilde daha uzun bir sorgu yapan kullanıcının tam anlamıyla uyuşan veya eş anlamlısı ile uyuşan içerikleri daha üst sırada çıkarmayı hedeflemektedir.

HUMMİNGBİRD VE SEO

Daha önceki yazılarımda da dile getirdiğim bir sıralama kriteri hummingbird algoritması  idi. Bu algoritma günlük konuşulan dil ile en alakalı içerikleri ön plana çıkarmayı hedeflemekte. Durum öyle ise önceki makalemde SESLİ ARAMA ÖZELLİĞİ VE SEO yazımda bahsi geçen google örümceğinin adı hummingbirddir. Sesli arama özelliği gün geçtikçe daha çok yaygınlaşma gösteriyor. SEO ile uğraşan site yöneticilerinin daha önceki yaptığı doldurma meta açıklamaları etkisiz hale geliyor. Şuan için özellikle haber sitelerine bakıldığında doldurma meta açıklamalar, Alakasız sıralı gelen sözcükler art arda gelmekte. Örneğin: “KPSS sınav sonucu” sorgusunu oluşturduğumuzda. kpss sonuçları ne zaman, sonuç kpss, açıklandı mı? şeklinde birbiriyle çelişkili meta doldurmaları arama sonuçlarında ön plana çıkmakta. hummingbird algoritması güncellemesi ve gelecek güncellemeler ile bu sonuçlara son vermeyi hedeflemekte.

EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLER HUMMİNGBİRD ALGORİTMASI İLE ÇÖZÜMLENİYOR

Yine eski yazılarımda anlattığım bir konu vardı MAKALE ÖZGÜNLEŞTİRME PROGRAMLARI evet bu programlar siyah kelimesini kara ile çevirerek özgün içerik ürettiklerini savunuyordu. Bir çok kişi bu konuda mesajlar gönderdi ve bazı programların eş anlamlı sözcükleri değiştirerek makale özgünlük testinden başarı ile geçtiğini savundu. Forumlarda da sık, sık eleştirildim. Eş anlamlı sözcüklerin değişmesi o makalenin özgün olduğu anlamına gelmez. Google sanıldığından daha zeki alın sonuçlar ortada hummingbird algoritması bu yazıdan sonra google’ın açıklamasını resmi olarak izleyin. Sonuç olarak bana hak vereceksiniz.

SEO İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Böyle bir algoritmanın elinden kurtulmak için önce makaleleri düzgün bir Türkçe ile yazmak gerekir. Günümüzde nasıl konuşuyorsak cümleler o şekilde sıralı gelmeli. Saçma sapan özgünleştirici programlara aldanmadan yazıları ona göre şekillendirmek gerekiyor. Google adwordsdan trend kelimelere bakarak hedef kelimeye asılmak yerine, google’da hedef kelimenin alternatif aranan sorgularına bakmak yine hummingbird algoritmasının gazabından kurtulmayı sağlar.

 

17 Kasım 2017 10:14:26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir