Seo Teknikleri

İçerik Sayısı mı İçerik Kalitesi mi

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Site sahipleri için kaliteli içeriklerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kaliteli içerikler ile sitelerini seo uyumlu hale getirmek için maddi güçte kullananlar oldukça fazla. Kaliteli içerikler ile siteyi üst sıralara çıkarmak mümkün. Seo için en önemli unsurun içerik olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Nasıl bu kadar öz güvenli konuşuyorsun diyenleriniz için kendi gözleri ile de mutlaka gördüklerini düşünüyorum. Kaliteli içerik üretmiş ücretsiz oluşturulan bir site aynı konuda kendi yazdığı bin bir çeşit backlink ile desteklediği bir konuda ücretsiz basit bir siteyi geçememekte işte burası kalite içeriğin seo için ne kadar önemli olduğunu direk olarak söylüyor.

Asıl konumuz olan içerik sayısı mı? İçerik kalitesi mi konusuna giriş yapalım.

İÇERİK SAYISI MI İÇERİK KALİTESİ Mİ?

içerik kalitesi seo
içerik kalitesi seo

Bir çok forumlarda gördüğüm bir konu her ay bir konuyu mutlaka görürüm. İçerik sayım 300 ama siteye günlük 50 kişi geliyor. Nerede hata yapıyorum şeklinde uzayan başlıklar. İçerik sayısı o kadar önemsiz mi dersiniz? Hayır önemsiz olması gibi bir durum asla söz konusu değil. Doğru orantı söz konusu. Sitede yazılan bir blogun ilk sıralarda çıkmıyor olması o yazınının hiç trafik sağlamaması gibi bir durum o başlığın içerik olarak algılanmayacağını kendinizce yer edinin. Google gibi arama motorlarında her ne kadar index olarak gözükse de içeriğe ziyaretçi gelmeyeceği için bu tür başlıklar hiç bir etkisi olmayan içerik sayısını artıran bir durumdur.

Böyle bir durumda olduğunuzda ne yapmanız gerekiyor;

 • Makaleyi tekrar gözden geçirip bazı eklemeler yapmakta fayda var.
 • Makalenin akıcılığını sağlamak için bazı imla kurallarına uyulması ve devrik cümleleri yok etmek.
 • Makalenin çok kısa yazılmasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak adına zenginleşmiş içerik için daha fazla bilgi eklemek.

Kaliteli bir makale yazmak istiyorsanız HİT GETİRECEK MAKALE NASIL YAZILIR

Yukarıdaki saydıklarım yerine getirildiğinde eski olan bir makale güncellenmiş olacak ve sıralamada etkisini fazlasıyla göreceksiniz. Sıralamada yer almayan bir yazının hiç bir önemi olmayacaktır. Makale içerisindeki sözcüklerle birebir eşleşme sağlayan arama sorgularından bir kaç ziyaret elde edebilirsiniz. İstenilen verimi almadıktan sonra bir önemi olmayacaktır.

İÇERİK SAYISI

Hep makalenin kalitesinden değindik kaliteli bir makale ile trafik çekmek ne kadar sağlıklı olabilir ki? Çok az içeriğe sahip bir site için her şeyin bir anda yok olması muhtemel. Google’da sürekli olarak sıralama dalgalanmaları yaşanmakta sizler bir adet içerik ile o sırada kalabileceğinizi düşünürseniz googlenin bir tusunamisi ile yok olabilirsiniz. O yüzden içerik sayısı da çok çok önemli formüle dökecek olursak işi;

 • Kalitesiz içerik+Çok içerik=Fatal Error
 • Kaliteli İçerik+Az içerik= Error
 • Kaliteli içerik+Çok içerik= 200 OK

En iyi bu denklem özetler yukarıda ki anlatımları.

23 Ekim 2017 16:08:04

4 Yorum

 1. Şöyle bir sorum olacak..
  Bir otomobil sitem var. Konuyla alakalı çok fazla özgün makale var elimde ve her gün yeni makaleler de gelmekte. Fakat sitem de yeni. Yazıların tek problemi SEO uyumlu olmaması..

  Şimdi bu noktada nasıl bir yol izlemeliyim?
  Yazıları SEO tekniklerine uymadan siteye eklesem faydası olur mu acaba? Ya da on tane bodoslama yazı ekleyeceğime bir tane SEO uyumlu makale eklersem mi daha faydalı olur?

  Kararsız kalmama sebep olan şey elimde en az 1500 adet özgün makale olması ve bu sayının her geçen gün artması..

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum..

 2. 1500 tane makaleyi bir anda yayınlamamanızı öneririm. Günlere bölerek yayınlamak daha iyi olacaktır. Sitenin her gün güncel olmasını sağlayacak. Öncelikle bunu öneririm.
  Elinizdeki makaleleri seo uyumlu hale getirmeniz daha iyi olacaktır. Anahtar kelimede yükselmeye yardımcı olur. Bir makale gelişi güzel yazılmışsa konusunun başlığında ilk sıralarda yer alması gerekiyor. Bunun içinde seo uyumlu olması şart. Seo uyumlu bir makalede başlık ilgi çekici ve aranması olan bir kelime olmalı. Makale ise başlığı tam anlamıyla desteklemeli. Gelişi güzel paylaşmanızı şahsen önermiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir