BLOG ve PARA

Kişisel Blog Nedir ? Kurumsal Blog’dan Farkı

Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Blog nedir? açıklamasının ardından kişisel blog nedir ? yazı ile tekrar karşınızdayım. Şuan istediğim gibi cümleler kurup sizlere aktarıyorum. Sizler ise yazıyı okuyorsunuz. Benim yaptığım iş şuan kişisel blogculuk en iyi örnek böyle verilirdi. 🙂

Bir sitenin kişisel blog olması için bir kaç kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Blog ile kişisel blog burada ayrım göstermesi gerekmekte. Kişisel Blog ile Blog siteleri arasında küçük bir kaç fark bulunmakta. Öyle olmasaydı. Blog nedir? Yazısında tamamına cevap niteliğinde yazı yazılabilirdi. Kişisel blogu Blog’dan ayıran özelliği nedir ?

KİŞİSEL BLOG

 • Gerçek kişi tarafından yazılmaktadır.
 • Herhangi bir kurum ile ilgisi yoktur.
 • Yazılar bilgi verici olup olmaması yazarın elindedir.
 • Her türlü konuda yazılar yazılabilir.
 • Ziyaretçiler yazı yayınlayabilir (Genel olarak site yöneticisinin elindedir.)
 • Kurumsallaşabilir. (Adını marka yapması yeterli.)

Kişiye ait blog örneği

KURUMSAL BLOG

 • Sadece ilgili olduğu kategoriye yönelik yayın yapar.
 • Kurum adına ücretli çalışan yazarlar yer alır.
 • Yazılar bilgi vericidir. (Genellikle)
 • Ziyaretçilerin yazı yayınlamasına izin verilmez.
 • Sonradan kişisel olamaz.

Kurumsal Blog Örneği

Aklıma gelen maddelerden kişisel blog ile kurumsal blog özelliklerini yazdım. Maddeleri karşılaştırdığımızda yazı yazma ile ilgili olduğu her ikisinde de ortak özellik olarak görünüyor. Bazı küçük ayrıntılar. İki Blog türünü birbirinden ayırıyor. Kişisel Blog‘da yazılara duyguları katarak anlatma üslubu var iken, Kurumsal bloglar da duygu katmak yerine direk bilgi vermeye, İstenilen hedefe yöneltmeye doğru bir yazı türü daha ön plana çıkıyor.

Kişisel Blog yazarları kendi oluşturduğu web tabanlı sistemde makaleler yayınlar. Düşünüldüğünde her site web tabanlıdır. Blog ile web sitesi arasında teknik olarak bakıldığında herhangi bir fark yoktur. Blogu diğer sitelerden ayıran tek şey. Bir yazarının olması ve o yazarın duygularını cümlelerine yerleştirerek ziyaretçilerine okutması dır. Web sitesi ise direk olarak internet den işlem yapmaya, veya bilgiyi aktarmaya çalışır. O yüzden web tabanlı yayın yapan sitelere haber sitesi. Belediyenin sitesi, Okulun sitesi şeklinde hitap edilir. Blog ise web sitesi yerine direk olarak Blog olarak adlandırılır. Site olduğu çoğu kişi tarafından söylenmez. Sanki şuan okuduğunuz sitenin diğer sitelerden teknik olarak bir farkı varmış gibi. Şöyle desek nasıl olurdu. Kişisel web sitesi. Aslında olur. ama demiyoruz. Çünkü bu siteleri birbirinden ayıran tek şeyin içinde ki yazılan yazılar olduğu en büyük gerekçemiz.

Kişisel Blog nedir? Sorusuna dilim döndüğünce cevap verdim. Yorumlarda görüşürüz.

 

 

21 Eylül 2017 09:32:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir