Seo Teknikleri

LSI SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Anahtar Kelime Araştırmasına Dikkat

Bu yazıyı 6 dakikada okuyabilirsiniz.

LSI SEO yapmak için önce lsı ne demek? Kavramını çok iyi bilmemiz gerekir. Kafa karıştırıcı gibi görünse de o kadar karışık bir yapısı bulunmamakta. Sadece SEO uzmanlarının yapabileceği terimmiş gibi gözükse de öyle değil aslında. Biraz bilgi ile herkesin yapabileceği bir yöntemdir. Kavramı yeterince öğrendikten sonra uygun anahtar kelimelerin nasıl seçileceğini, Nasıl kullanılacağını ve ne işe yaradığını öğrenmiş olacaksınız. SEO uyumlu makale örneklerine baktığınızda aslında LSI uyumlu olduğunu çok rahat görebilirsiniz.

LSI NEDİR?

Açılımı (Latent Semantic Indexing) Türkçe karşılığı ise (Gizli anlamsal indexleme) dir. Arama motorları bir sayfanın içeriği hakkında en doğru bilgiyi algılayabilmek için birbiri ile anlamsal açıdan uyum sağlayan kelimeleri bir araya getirerek bilgi havuzunda toplar. Anlam bakımından birbiri ile uyum sağlayan metinler arama motorlarında SEO uyumlu makale olarak işaretlenir. SEO uyumlu olması demek ziyaretçilere gerekli bilgiyi verebilecek nitelikte olmasını sağlayan içerikler olarak kabul görülür. Arama motorları bir insan gibi metnin tamamını yararlı veya yararsız olarak algılayamaz. O yüzden google örümceklerine yardım edebilecek en iyi yapı LSI yardımcı algoritmasıdır. LSI algoritması tüm sitelerden çektiği sözcükleri kendi havuzunda toplar ve onların hangi tür yazılarda en çok hangi sözcükler ile bir arada kullanıldığına bakar.

LSI MANTIĞI

Etkileyici bir makale yazmak için insanların en kolay yoldan bilgiyi nasıl çekeceği göz önünde bulundurulur. Dediğimiz gibi google örümcekleri insan gibi makale arasında ki bilgiyi çekip konuyu algılayamaz. Bunu yapabilmek için LSI algoritmasını kullanır ve insan metinlerden nasıl bilgi çekiyorsa insan beynine yaklaşık en uygun yöntemi kullanır. Gelin küçük bir cümle oluşturalım.

“SEO yaparken önce banyo yapın. Şampuanı kafaya sürdükten sonra SEO yapmaya hazırsınız. :)”

Böyle bir cümle Şampuan ve SEO hiç bir sitede yer almadığı için ilgili anlamsal bağı arama motoru algılayamayacak.  Bir çok site şampuan ve SEO kelimesini bir arada kullanırsa LSI bilgi haznesine bu iki sözcüğün birbiriyle anlamlı olduğunu saptayacak. Böyle bir şey de mümkün olmayacağı için LSI uyumlu makale elde edememiş olacaksınız.

LSI KİMLER İÇİN ÖNEMLİDİR?

  • Arama motorlarında başarıyı yakalamak isteyen ve yazılarının bir çok anahtar kelimede en üst sıralarda görünmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapan uzmanlar ve BLOG yazarları için önemlidir.
  • Anahtar kelimeyi kullanarak arama yapan kullanıcıların en iyi sonuçları bulabilmesi ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunacak nitelikte makalelere ulaşması için bilgi arayan insanlar.
  • Pazarlama yapan kişilerin benzer sözcüklerin bir arada kullanılması ile bir çok farklı ürünü sözcük öbekleriyle daha ön plana çıkarmak isteyen kişilerin.

LSI OPTİMİZE NASIL YAPILIR?

LSI optimizasyonu yapabilmek için tek bir anahtar kelime belirlenmeli ve anlamsal bağ oluşturulan sözcükleri nereden ve nasıl bulacağını iyi bilmelidir. Nasıl bulunacağını öğrendikten sonra nasıl filtreleme yapılacağını öğrenmek ardından SEO kelimeleri nasıl yazılır? hakimiyet kurulmalı. Hepsini alt başlıklar altında toplayalım.

1-GOOGLE’DA ARAMA YAPARAK LSI UYUMLU SÖZCÜKLERİ BULMAK
Google LSI Sözcükler
Google LSI Sözcükler

Google’da en çok arama yapılan sözcük veya metni en iyi özetleyen sözcük belirlenerek google’da belirlenen anahtar kelimenin araması yapılır. En aşağıya inerek diğer ilgili aramalar kısmına bakılarak LSI sözcükleri tespit edilir. Tespit edilen sözcükleri birer birer filtreye den geçirmelisiniz. Görsele eklediğim anahtar kelime araması “SEO NEDİR” İlgili aramalarda ise gereksiz veya makale içinde geçiremeyeceğimiz sözcükler yer almakta. Onlardan birisi “SEO NEDİR EKŞİ” Bu tür sözcükleri yazıda geçirmek metnin SEO uyumlu makale yazmayı olumsuz etkileyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Aynı zamanda benzer kelimeleri google’da bularak herhangi bir benzer kelimeyi anahtar kelime imiş gibi düşünerek o sözcük üzerinden arama yaparak filtreyi genişletebilirsiniz.

 

 

 

 

 

2-GOOGLE ANAHTAR KELİME PLANLAYICISI KULLANARAK LSI SÖZCÜKLERİ BULMAK
Google Ads kullanarak LSI sözcük bulma
Google Ads kullanarak LSI sözcük bulma

Google üzerinden LSI kelimeleri google üzerinden bulmanın diğer yolu google reklamlacılık ağı olan ADS kullanmak.  Keyword Planner adresine giriş yaparak oturum açın. Anahtar kelimeler yerine gelerek kafanızda belirlediğiniz anahtar kelimeyi buraya yazın. Hem aylık ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu göreceksiniz hemde benzer kelimeleri göreceksiniz. Anahtar kelimenizi buraya ekledikten sonra ne kadar aranması olduğunu göreceksiniz. Aylık aranma hacmininde ki rakamların yanına imleci getirin benzerleri kısmına tıklayın. Anlamsal bağ olan sözcükler belirecek ve aranma hacimleri verilecek. Burada bulunan LSI sözcükleri LSI SEO yöntemiyle makaleleri şekillendirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

3-LSI GRAPH KULLANARAK SÖZCÜK BULMA

Kullanılması gereken ücretsiz LSI SEO sözcükleri bulma aracı. Sitenin çok fonksiyonu veya karışık bir alanı yok sadece lsigraph.com adresine giriş yapın. İstediğiniz anahtar kelimeyi yazarak  alakalı anahtar kelimeleri bulun.  Bulunan sözcükleri yine eleme yoluyla not defterinize kaydedip makale aralarına serpiştirin. Bu site çok fazla anlamsal bağ oluşturan sözcük vereceği için en uygunlarını bulup gereksiz gördüklerinizi yada sizin yazınızda olmaması gerektiğini düşündüğünüz sözcükleri listeden çıkarın.

4-ÜBERSUGGEST KULLANMA

Ücretsiz araçlardan bir tanesi daha. Anlamsal bağ olan kelimeleri yeteri kadar çıkarmakla birlikte araştırma yapılan kelimenin sıralamada hangi site tarafından gözüktüğü yer alıyor. Sitenin skor bilgisi gibi bir kaç farklı bilgileri de veriyor. Bu şu anlama geliyor. Benzer yazıyı yazdığınızda en güçlü rakipleriniz kim olacak? Rakiplerinizin bu yazıları ne kadar paylaşılmış gibi. LSI SEO yaparken aynı zamanda rakip analizi de yapma imkanı veriyor.

LSI YÖNTEMİYLE SEO UYUMLU MAKALE YAZMAK

Anahtar kelime etrafında toplanan anlamsal bağ kurulabilen sözcükleri nasıl bulacağımızı artık öğrendiğimize göre geriye bunları kullanarak yazıya nasıl dökeceğimiz kaldı. Bir çok yazı içerisinde anlamsal bağ kullanılıyor. Başarıyı yakalayan yazarların en sık kullandığı yöntemdir. Bunu söylemekten genelde çekinirler. Çünkü bir sitenin SEO değerine en çok katkı sağlayan etmen içeriklerdir. İçeriklerin doğru yazılması bir çok siteyi alt etmeye yeterli olabiliyor. Evet LSI sözcükleri bir araya getirip filtreden geçirdikten sonra yazı içerisinde nasıl kullanmalıyız? Bulunan sözcüklerin aranma hacmine takılmayın. Sadece sizin makaleniz ile uyum sağlayabilecek kelimeleri seçmeniz yanlış karar vermenize engel olacak. Burada amaç aranma hacmi yüksek LSI kelimeleri değil. Bağı güçlü kelimeler ve yazınızla uyum sağlayan kelimelerdir.

Bulunan LSI sözcükler yazı içlerinde en az bir kez kullanılmalıdır. En fazla iki kez kullanmaya özen gösterin. Aşırıya kaçmak aşırı optimize dediğimiz olaya dönmesine neden olabilir. Mümkünse bulduğunuz tüm sözcükleri makalede geçirmeye çalışın. Yazı içlerinde uygun yerlere yerleştirmeye özen gösterin. SEO uyumlu makale örneklerine baktığınızda anlam bütünlüğü bozulmadan tüm LSI sözcükler kullanılmış oluyor.  Eğer anlam bütünlüğünü bozacak bir kelime var ise onu kullanmamak daha iyi olacaktır. Yada nerede kullanmanız gerektiğini bir daha gözden geçirin. Bu tür yazılar yazabilmek için makale uzunluğunuzun en az 500 kelime olması gerekiyor. Makale uzunluğunu da burada öğrenmiş oldunuz. Çünkü bir anahtar kelimenin en az sekiz anlamsal bağı çıkarılır. Sekiz sözcüğü kullanmak için yazınız ister istemez 500 kelime üzerine çıkacak. Daha önce Hit getirecek makale nasıl yazılır? konusu açmıştım. Okumanız daha etkili yazılar hazırlamanız da size rehber olacaktır.

LSI SEO yöntemini uygulayan kişiler bir makale üzerinden farklı farklı anahtar kelimelerden ziyaretçi çekmeyi rahatlıkla başarabilen kişilerdir. Onlardan olmanız dileğiyle.

 

 

 

 

2 Ekim 2018 14:26:10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir